«Маю скафандр – можу мандрувати», а ви маєте?

Robert A Heinlein, Have Space Suit — Will Travel, Роберт Гайлайн, фантастика, маю скафандр – можу мандрувати, підліткова література
Чи вважаєте ви, що фантастика, написана ще у 1958 році, не може бути must have на книжковій полиці сучасного підлітка? Є сумніви? Відкидайте їх, якщо мова йде про Роберта Гайлайна і його книги для підлітків, о сорі, для юнацтва.

«Маю скафандр – можу мандрувати» одна з найкращих книжок, що входять до умовного «Скрібнеровського циклу» – серії романів для юнацтва, які Гайнлайн писав по одному на рік 12 років поспіль для видавництва «Charles Scribner’s Sons». Така «ідилія» закінчилася романом «Зоряний десант», який так само як і «Маю скафандр…» отримав премію Hugo Award, але остаточно зруйнував ідею того, що Гайнлайн пише лише для тінейджерів. Далі виходять самі видатні романи Гайлайна, серед яких «Чужинець у чужій країні», «Подкейн з Марсу», «Місяць — суворий господар» і багато інших. До «Маю скафандр…» виходить роман, який не є підлітковим, але є еталоном Гайнлайнової фантастики – «Двері в літо» Чи можна сягти ще вище? Можна, якщо бути ще легшим у складному, і придумувати ще більш непередбачуваний розвиток подій. Читайте Гайнлайна, і зрозумієте про що я.

Я намагаюся трохи окреслити ідею того, про що і коли писав Роберт Гайлайн, аби, шукаючи книгу своєму підліткові, ви випадково «проковтнувши» «Маю скафандр…» за вечір-два і пожалкувавши, що книга не потрапила вам до рук років за 15-20 до того, мали змогу обрати в нього щось «доросле». А вибирати є з чого.

Повертаючись до теми підліткової фантастики і актуальності книжки, яка була написана майже 60 років тому, хочу сказати, що гайланівські герої – підлітки Кіп та Крихітка – які таки мають скафандр, не розплутують «підліткових проблем». Проте їм доводиться пережити «вдало сконструйовані» пригоди у космосі з підкресленою ідеєю: щоб мати бажане, треба і самому докласти чималих зусиль. Таким чином від дорослих дітей ще на початку розвитку подій вимагається відповісти на питання про те, чого вони хочуть, і як збираються це отримати. Так, головний герой дуже хоче потрапити на місяць: ідея слушна – побачити світ і не тільки підлітки мріють завжди. Але раціональний Гайнлайн разом з героями-дітьми виводить з першої сторінки і характер дуже розумного батька, і те, як він «розрулює» ситуацію з бажаннями сина – окрема тема як для батьків, так і для підлітків. До того ж героїня-дівчинка – взагалі 10-річний вундеркінд; автор не замовчує ідею навчання задля здійснення своїх бажань, ані тему прийняття вірних рішень в складних ситуаціях, порятунку себе і друзів. Всі проблеми і теми книжки – «вічні», актуальність не втрачено ні в пригодницькій частині сюжету, ні в характерах або вчинках героїв.

Robert A Heinlein, Have Space Suit — Will Travel, Роберт Гайлайн, фантастика, маю скафандр – можу мандрувати, підліткова література

Філософські теми взаєморозуміння з представниками інших космічних цивілізацій, зрілості чи незрілості раси людей до таких контактів, відчуття тепла і щастя від дружніх стосунків навіть із зовсім несхожою на тебе істотою виводять «Маю скафандр…» за межі просто пригодницької космічної подорожі і не залишають вибору читати чи ні. Неймовірно вчасна для підлітковості книга і, як завжди елегантно-розумний Гайнлайн, якого можна читати багато разів, щоразу відкриваючи щось нове. «Маю скафандр – можу мандрувати» мені подарували лише на першому курсі – зараз я читаю його з 9-річною донькою, може трохи зарано, але лише трохи. І згодом вона перечитає його ще не раз вже сама, так трапляється з багатьма книжками на виріст. Але перерости Гайнлайна не так вже й просто, майже так само непросто, як відшукати свої двері в літо. Тому, якщо маєте скафандр, то обов’язково мандруйте і відшукуйте.

Аліна Штефан
Аліна Штефан
Блогерка, авторка