Чому й навіщо батьки викладають фотографії своїх дітей у соціальні мережі? Чи мають на це право і які це має небезпеки?
Життя / Точка зору
5 Жовтня 2020
4838
Діти напоказ: батьківство в мережі
Ліза Гречанюк
авторка, редакторка сайту Букмоль

sharenting, діти напоказ, діти у соціальних мережах, батьки виставляють фотографії батьків, чи мають батьки право викладати фотографії дітей, приватний простір, private space, social media, соціальні медіа, сучасне батьківство, об'єктивація

Уявіть, що ваш особистий профайл у соцмережі, скажімо, фейсбуці чи інстаграмі, повен фотографій вашого тата. На одному фото він їсть кашу ложкою, на іншому – спить, укритий ковдрою. Або ж не тата, а вашої старшої сестри: як вона купається у ванні, повній бульбашок, або сидить верхи на унітазі. Припускаю, що від цього не були б у захваті ні тато, ні сестра, ні, власне, адміністратори соцмережі. Та й навіщо вам постити фото ваших родичів, зроблені в досить приватні, навіть інтимні моменти? Та лише згадайте скільки таких фотографій дітей – особливо немовлят – ви бачили на різних платформах протягом тижня, дня чи навіть останніх двадцяти хвилин.

Допомагає вашій самоідентифікації як мами чи тата? Авжеж. Дарує радість вам та іншим? Звичайно. Порушує права та свободи ваших дітей та втручається у їхній особистий простір? Ймовірно.

Звичка мамів і татів регулярно постити десятки фотографій своїх чад у соціальних мережах уже отримала термін англійською – sharenting. Утворений від дієслів «to share» ділитися та «to parent» бути татом/мамою, він вловлює тенденцію сучасного батьківства й материнства – показовість. Сімейні альбоми та надруковані фотографії з негативами заступили соціальні мережі. Завдяки їм фото вашої дитини можуть побачити ваші рідні, друзі та геть незнайомі люди (залежить від налаштувань приватності вашої сторінки). Вони можуть «оцінити» ваше «вміння» бути «хорошою мамою» чи «поганим татом» завдяки вже звичним лайк-шейр-комент-репост. Зручно? Безумовно. Допомагає вашій самоідентифікації як мами чи тата? Авжеж. Дарує радість вам та іншим? Звичайно. Порушує права та свободи ваших дітей та втручається у їхній особистий простір? Ймовірно.

sharenting, діти напоказ, діти у соціальних мережах, батьки виставляють фотографії батьків, чи мають батьки право викладати фотографії дітей, приватний простір, private space, social media, соціальні медіа, сучасне батьківство, об'єктивація

У цьому дописі мова не про різноманітні кібер-небезпеки, хоча про них теж варто пам’ятати, викладаючи приватні світлини в широкий доступ. Мова про те, що ви вільно розпоряджаєтеся чиїмись приватними знімками, не надто беручи до уваги їхню згоду чи незгоду. Що рідше трапляється з дорослими та значно частіше – у стосунках із дітьми. Вони ж бо діти. Поки що.

Минулоріч 18-річна австрійка подала до суду на власних батьків за те, що вони виклали її дитячі фотографії голяка в соціальній мережі. На прохання дівчини видалити фото, батько відповів, що це його сторінка, тож він обиратиме її наповнення. Питання у цьому випадку правове, а також насамперед – право етики та моралі. Сторінка – татова, на фотографіях – дочка, фотографії – викладені в мережу ймовірно ще коли дівчина була замала, щоби створити власну сторінку. Чия правда?
Згодом, з’явилися свідчення, що ця історія була медіа-жартом. Та навіть коли так, він порушує чимало важливих питань, зокрема і про те, якими є татівство, материнство та дитинство у цифровому сьогоденнні.   

Сфотографований або сфотографована є скоріше об’єктом, аніж повноправним суб’єктом фотографії, «спожитий» або «спожита» фотографом.

Як переконливо показати декілька головних теоретиків фотографії (дивіться і читайте зокрема Сьюзен Зонтаґ, Ролана Барта й Вальтера Беньяміна), фотографування вже є процесом об’єктивації. Сфотографований або сфотографована є скоріше об’єктом, аніж повноправним суб’єктом фотографії, «спожитий» або «спожита» фотографом. Що ж трапляється, коли ці фотографії ще й поширюють у мережі без згоди й усвідомлення цього сфотографованою особою? Щойнайменше – подвійна об’єктивація.

sharenting, діти напоказ, діти у соціальних мережах, батьки виставляють фотографії батьків, чи мають батьки право викладати фотографії дітей, приватний простір, private space, social media, соціальні медіа, сучасне батьківство, об'єктивація

Ми не закликаємо до фотографічного целібату, аж ніяк. Та натомість закликаємо перш ніж публікувати фотографії ваших або чиїхось інших дітей у соціальних мережах, звернути більше уваги на…

Що зображено на фотографії?

Хто має змогу її побачити?

Як почувалася б ваша дитина (чи й ви самі!) зараз або у 14/18/30 років, побачивши це фото?

Чи не порушую я чиюсь іншу приватність або втручаюся в чийсь особистий простір?

Зрештою, навіщо я це роблю?

Відповідаючи на зі запитання, спробуйте бути максимально чесними. Насамперед задля щастя та благополуччя вашої ж дитини. Зрештою, ви можете спробувати уявити, що таке ж фото вашої дитини викладає інша людина. Звісно, можна заперечити, мовляв «це ж моя дитини», але в тому то й річ, що дитина, хоч і ваша, не належить вам, не є вашою власністю, але саме ви вчите її нормам і правилам життя. Якщо ви не хочете, щоби таке об’єктне ставлення вона не вважала за норму, щоби розуміла, коли порушують її особисті кордони, поважала себе та розуміла, що її тіло належить їй і тільки їй, краще двічі подумайте, перш ніж створювати для немовляти сторінку в інстаграмі чи ділитися в фейсбуці радісно новиною, що вона вперше сходила на горщик.

sharenting Інтернет об'єктивація поради для батьків соціальні мережі