Щороку на 8 березня у багатьох виникає питання, чи йти на Марш Жінок цього разу? Наскільки буде безпечно? Запрошувати подруг та друзів? Навіщо взагалі потрібна ця демонстрація? Попри масову відміну щорічних масових заходів, Марш відбудеться і дуже вірогідно, що стане ще більш масштабним і значущим.
Життя / Поради
7 Березня 2021
3058
Марш Жінок: як безпечно підтримати ходу за права жінок
Антипенко Влада
учасниця підліткової редакції TeenSide
8 марта, 8 березня, марш женщин 2021, марш жінок 2021, гендерна рівність, гендерное равенство, толерантність, толерантность, фемінізм, феминизм, чи безпечно іти на марш жінок, безопасно ли идти на марш женщин, безпека на марші жінок, безопасность на марше женщин, teenside

8 березня — свято, що викликає багато дискусій: чи потрібен вихідний, чи варто дарувати подарунки і які, і що ми взагалі святкуємо? Багато років нам повторюють, що 8 березня — свято жіночої краси, ніжності та весни. Таке трактування зміщує акценти з його справжнього значення на більш м’яке та соціально комфортне, але завдяки активізму, феміністичним і профеміністичним організаціям ми поступово повертаємося до початкової суті. Більшість уже знає або краєм вуха чули, що все таки восьме березня — це день солідарності всіх жінок у боротьбі за свої права. Цей день — привід висловити підтримку усім жінкам світу та нагадати людям при владі, що нам важливі усі аспекти дотримання прав жінок. 
Тож якщо не цукерки та квіти, то що? Відповідь — Марш Жінок. 

Марш — це можливість підтримати боротьбу жінок за свої права у всьому світі. 

Марш об’єднує людей із різними поглядами, можливостями та позиціями у світі, які прагнуть звернути увагу на проблему гендерної нерівності. В Україні проблеми жінок можуть здаватися не такими очевидними, як, скажімо, в Індії чи Саудівській Аравії, але через це вони навіть більш небезпечні. Наприклад, за 2020 рік на 40% збільшилася кількість викликів поліції через домашнє насильство, жертвами якого стають переважно жінки і діти. Цьогорічний Марш, серед іншого, звертає увагу на необхідність ратифікувати Стамбульську конвенцію, яку Україна досі не підписала. Також повістка маршу —  питання декриміналізації/легалізації проституції, нерівність заробітної плати чоловіків і жінок, замовчування згвалтувань й інші проблеми гендерної дискримінації. Марш — це можливість підтримати боротьбу жінок за свої права у всьому світі. 

Цього року я вирішила не тільки відвідати Марш, а й долучилася до його організації. Мені вдалося побачити «внутрішню кухню» такої масової та складної події, чому я дуже рада. Щороку Марш збирає все більше людей, його охороняє поліція, учасники несуть плакати, викрикують кричалки та лозунги, проводять музичні та мистецькі перформанси, все це не виникає саме по собі з пустоти 8 березня, це — результат тривалої підготовки та роботи. Ініціювала проведення Маршу Жінок 8 березня громадська організація «Інсайт», але до нього можуть приєднуватися найрізноманітніші громадські організації та спільноти. Можна навіть створити свою колону — потрібно лише попередити про це ГО «Інсайт». Цього року до Маршу приєдналися близько 15 організацій! 

Захищатись від агресивних дій опонентів Маршу Жінок участникам та учасницям доводиться доволі часто, а напади після закінчення Маршу хоч і не масові, але варті уваги. 

Якщо ж ви хочете домогти Маршу відбутися, але не входити до ГО чи іншої спільноти, можна долучитися до організації як волонтер чи волонтерка. Це доволі просто: я відгукнулася на заклик в інстаграмі й заповнила анкету. Після позитивного фідбеку пішла на зустріч з іншими волонтерками та представниками ГО «Інстайт», ми обговорили деталі й сформували групу з робочою назвою «Волонтерство безпеки». 

Я не хвилювалася щодо безпеки під час Маршу Жінок, поки вперше не прийшла на нього як учасниця, а на зустрічі волонтерок, здивувалася ще більше. Захищатись від агресивних дій опонентів Маршу Жінок участникам та учасницям доводиться доволі часто, а напади після закінчення Маршу хоч і не масові, але варті уваги. 

Основні правила безпеки від організаторів: 

Під час Маршу не відмічай себе у соціальних мережах, не видавай у інтернеті своє місцезнаходження та шлях пересування.

Після Маршу не варто гуляти початковму та кінцевому пунктах руху Маршу.

Після закінчення зніми символіку Маршу та інші атрибути (також ЛГБТ-символіку), заховай або викинь плакати.

Спочатку такі поради здалися меня трохи параноїдальними. Що це за ставлення, ніби на нас збираються полювати? Але на другому зібранні волонтерка недалеко від мене спочатку сором’язливо, а потім впевненіше розповіла свою історію: 

Фотографію з минулорічного маршу жінок, де посередині я з плакатом, опублікував один із незалежних журналів на своїй сторінці у фейсбуку. Моя подруга відмітила мене на ній, а представники опозиції відразу ж подумали, що якщо я стою там посередині, то саме я винайшла весь фемінізм. Спочатку почалося бомбардування моєї сторінки й особистих повідомлень у фейсбуці, побажання смерті, погрози, але то мене не надто лякало — чорний список у соціальних мережах не має обмежень з кількості. Але через певний час я з подружкою сиділа у кафе й опублікувала пост з нього. Через півгодини за вікном кафе сформувалася група підозрілих осіб у чорному одязі, без символіки, але на вигляд агресивно налаштованих. Було очевидно, що це за нами. Довелося просидіти у кафе ще годин шість, весь цей час вони стояли та чекали». 

І це розповіла дівчинка, яка на вигляд не здатна образити й мухи! Потім виявилося, що деякі противники ходи створюють власні акції: наприклад, якось група молодих осіб агресивно намагалася вручати учасницям Маршу тюльпани, щоб показати, що 8 березня — свято квітів та жіночої ніжності. 

У своєму маленькому світі з дружніми людьми поряд я вже почала забувати про те, який світ насправді. Агресивна протидія — це ще один доказ неабиякого значення Маршу Жінок не тільки для фемактивісток, а й для всіх нас, адже репродуктивні права, можливість працювати на рівних із чоловіками й отримувати вчасну допомогу у разі насильства — важливі для кожної. 

Нам варто знову і знову долучатися до ходи за свої права, аби показувати, що жіноча солідарність не зникає, що ми пам’ятаємо про свої наміри покращувати рівень життя жінок, допомагати жертвам насильства та руйнувати стереотипи щодо соціального призначення та стандартів зовнішності.

Якщо ж дотримуватися рекомендованих заходів безпеки, шанси потрапити в халепу мінімальні. Марш ретельно охороняється поліцією, що буде прислухатися до волонтерів безпеки, не підпускатиме підозрілих осіб до учасників, допомагатиме організаторкам слідкувати за атмосферою та траєкторією руху. 

Рік за роком нам варто знову і знову долучатися до ходи за свої права, аби показувати, що жіноча солідарність не зникає, що ми пам’ятаємо про свої наміри покращувати рівень життя жінок, допомагати жертвам насильства та руйнувати стереотипи щодо соціального призначення та стандартів зовнішності. Хода підтримує всіх жінок світу, що зазнають дискримінації, насильства та зневаги через свій гендер. Цьогорічний марш починається о 13:00 на Михайлівський площі 8 березня — кожна учасниця на рахунку і кожен вклад важливий. 

8 березня гендерна рівність марш жінок рівні права фемінізм