Чи є хоч якась користь у книжках-картинках, у яких тексту немає? Розповідаємо вам про їхні маловідомі, але не менш важливі переваги.
Життя / Точка зору
20 Червня 2019
2648
Нема слів: навіщо нам книжки-картинки без тексту
Катерина Шпирко
журналістка, редакторка рубрики Події
читаймодітямуголос, читання вголос, спільне читання, книжка-картинка, що читати дітям, як читати дітям, англійська література, read aloud, picturebooks, reading with children, children's reading, children's literacy, розвиток дитини, навчання,виховання дитини, поради для батьків, книжки без слів, мовчазні книжки, книжки-картинки без слов, книга без текста, что читать детям, книги в которых нет слов, развитие ребенка, советы родителям, какие книги читать детям

Illustration: Andrea Manzati

Ми всі дуже добре знаємо, що читання важливе для розвитку мови та розумових здібностей наших дітей. Але як щодо книжок-картинок без слів? Ми звикли читати книжки хоча б з якоюсь кількістю тексту через те, що всі навколо стверджують, що так  діти зможуть краще збагатити лексику. Та чи є хоч якась користь у книжках-картинках, у яких тексту немає? У цій статті розповідаємо вам про їхні маловідомі, але не менш важливі переваги.

Навчає візуальній грамотності

Завдяки книжкам-картинкам без слів діти вчаться бачити історію з різних сторін, точок зору. Показавши їм таку книжку, ви будете напрочуд здивовані історіями, які вони зможуть вигадати, маючи лише візуальні підказки, на які більшість дорослих навіть не звертають уваги. У межах ілюстрацій читачі помічають різноманітні деталі, котрі можна інтерпретувати у різних напрямках. Краса книжок-картинок без слів ще й у тому, що тут немає правильного чи хибного розвитку подій, і вони цікаві як для малюків, котрі ще не навчилися читати, так і для тих, хто вже професіонал у цій справі.   

Збагачує словниковий запас

Як відсутність тексту може допомогти у розвитку лексики? Саме через це для складання нової історії у читачів з’являється необхідність використовувати запас слів, котрий вони отримали з попередніх читань.

Навчає структурі історії та послідовності

З правильними підказками книжки-картинки без слів можуть стати блискучим стартом вивчення основних складових історії — початку, основної частини та закінчення. Читаючи книжку-картинку, діти мають необхідність дотримуватися послідовності подій з кожною новою сторінкою — таким чином вони фактично вчаться впорядковувати власні історії. Уявіть, як це вміння може знадобитися у майбутньому, наприклад, при написанні есе.  

Розвиває навички сторітелінгу

На відміну від дорослих, чиї почуття були притуплені протягом багатьох років постійними правилами та обмеженнями, малеча може дати волю своїй уяві. Діти — справжні сторітелери. Це видно по тому, як вони можуть вигадати історію з нічого, аби лишень уникнути неприємностей. Книжки-картинки без слів дозволяють дітям відточувати свої наративні навички.

Заохочує творче мислення

Найочевидніша перевага, та, вірогідно, найважливіша полягає в тому, що книжки-картинки без слів сприяють креативності та фантазії на рівень вище, ніж звичайні книжки. Позбавляючись обмежень у сюжеті, ми дозволяємо читачам самовиразитися та експериментувати з новими ідеями. А ще книжки-картинки без слів мають більші шанси зацікавити до читання тих, кого лякає текст.

Книжка одна, історій — безліч

Діти обожнюють перечитувати улюблені книжки, через що дорослі часто нудяться. Та перечитувати книжку-картинку без слів значно цікавіше, ніж звичайну. Адже у вас є чудова можливість як щоразу згадувати найкращу історію, так і постійно вигадувати нову, відшукуючи раніше непомічені деталі в ілюстраціях, вигадуючи нові характери героям і так далі — варіантів може бути безліч.

Час, проведений разом

Найціннішим у вихованні дітей є  час, що ви проводите разом із ними. Спільне читання книжок-картинок без слів — суцільне задоволення, яке може перетворитися у захопливу гру, пригадування історій з дитинства чи обговорення ваших точок зору, особливо, якщо ви знаєте секрети ідеального сторітайму. Читаючи книжку разом, ви краще дізнаєтеся одне одного та стаєте значно ближчими.

Не проґавте найцікавішого — підписуйтесь на канал Букмолі у Telegram.

книжки без слів книжки-картинки популяризація читання поради для батьків розвиток дитини що читати дітям