На рану ви накладаєте пов’язку, для лікування інфекції приймаєте антибіотики, правда ж? І жодних запитань. Ба більше, запитання виникнуть, якщо не надати пораненій людині першу допомогу. Та чому ж усе відбувається зовсім не так, коли мова йде про наше психічне здоров’я?
Життя / Поради
10 Жовтня 2020
12532
Перша психологічна допомога: 7 способів перезавантажити емоційне здоров’я
BOKMÅL
"тебе з'їмо ми вмить" ©

Перша психологічна допомога, 7 способів перезавантажити емоційне здоров'я, травми, психологічні травми, підтримка, моральна підтримка, психологічні вправи, допомога, розрив у стосунках, трагедія, психологічні проблеми, емоційний біль

Чому ми очікуємо, що психологічні рани можна просто «перемогти» – коли, як добре знає кожен і кожна, хто коли-небудь переживав розрив у стосунках або сильну невдачу, емоційні травми можуть бути такими ж руйнівними, як і фізичні. І саме тому нам потрібно навчитися надавати емоційну першу допомогу. Як? Психолог Гай Вінч пропонує одразу 7 способів зробити це.

Не ігноруйте

Звертайте увагу на емоційний біль – визнайте свої відчуття і працюйте над тим, щоби вилікувати цей біль, перш ніж він стане всеосяжним. Наше тіло дозволяє нам відчувати фізичний біль, аби попереджати нас, що з нами щось не так, і щоби спонукати нас щось із цим робити. Те саме можна сказати і про емоційний біль. Якщо біль через відмову чи невдача або поганий настрій не зникають самі собою, це означає, що ви зазнали психологічної травми, і її потрібно лікувати. Так, приміром, спустошувати та шкодити психологічному і фізичному здоров’ю може самотність, тому коли ви, ваш друг або кохана людина відчувають себе соціально чи емоційно ізольованими, необхідно вжити заходів.

Перепрограмуйте своє відчуття поразки

За своєю природою психологічні травми часто спричиняють ланцюгові реакції. Одна поразка змушує нас переключити фокус із того, що нам вдається на те, що не вдається. Через це ви частіше почуваєтеся не на висоті, дедалі більше фокусуючись на своїх слабких сторонах, й увесь цикл починається знову. Щоби покласти край цій «емоційній спіралі», навчіться не звертати увагу на першу «інтуїтивну» реакцію на поразку: відчуття безпорадності та безнадії. Натомість складіть список речей, які ви в змозі контролювати, якщо вирішите виправити невдачу та спробувати знову. Приміром, сфокусуйтеся на підготовці та плануванні, та яким чином ці процеси можна вдосконалити. Ця вправа допоможе вам почуватися менш безпорадними та збільшить шанси на успіх у майбутньому.

Насамперед – повага

Не забувайте про повагу до себе. Коли наступного разу ви відчуватимете, що не задоволені собою, спробуйте подарувати собі трохи доброти. Самоповага – наче емоційна імунна система, що захищає нас від емоційного болю та вибудовує стійкість. Отже, варто постійно стежити за цим відчуттям і не завдавати собі ще більших страждань, особливо коли вам уже щось болить. Один зі способів «лікування» самоповаги – це прояв доброти до самих себе. Коли вам кортить себе зайвий раз покритикувати, уявіть близького друга чи подругу у схожій ситуації і напишіть їм лист підтримки та турботи. Тоді прочитайте цей лист – саме такі думки ми маємо посилати самим собі.

Коли негативні думки беруть гору, відволічіться на щось позитивне

Переграваючи у пам’яті неприємні події, ми часто не намагаємося поглянути на них з іншого боку чи розв’язати якусь проблему, а просто «варимося» у них. Із неприємної звички це може перетворитися на глибший психологічний біль. Найліпший спосіб перервати цей нездоровий потік думок – відволіктися на якесь заняття, що потребує значної уваги: розв’яжіть судоку чи кросворд, спробуйте пригадати імена всіх однокласників у п’ятому класі тощо. Дослідження доводять, що навіть двохвилинна пауза спроможна послабити потяг зосереджуватися лише на поганому.

Віднайдіть сенс у втраті

Втрата є частиною життя, але вона може залишати глибокі шрами, якщо занедбати ту емоційну шкоду, яку вона завдає. Якщо після тривалого часу вам досі складно рухатися вперед, необхідно почати інакше думати про ваш досвід втрати. Іншими словами, спроможіться побачити значення і мету у вашій втраті – це допоможе оговтатися і зменшити емоційний біль. Досягти цього не просто, та зосередьтеся на хорошому, що прийшло у ваше життя разом із травмою, наприклад, «я втратив/ла дружину/чоловіка, проте став/ла значно ближчою до наших дітей». Поміркуйте про те, як ця подія допомогла вам або комусь іншому наново побачити цінність життя, чи як вона допоможе вам жити відповідно до ваших особистих цінностей і цілей у майбутньому.  

Відженіть відчуття провини

Провина може приносити користь. У малих дозах вона спонукає нас діяти, щоби залагодити стосунки з іншими. Та великі порції провини – токсичні, вони висотують емоційну й інтелектуальну енергію, відволікають від інших занять і не дозволяють насолоджуватися життям. Один зі способів позбутися нав’язливої провини – щиро вибачитися. Так, можливо, ви вже вибачилися раніше, проте вибачення – значно складніший процес, аніж може здаватися.
Невід’ємною складовою, якої бракує більшості шаблонних вибачень, є емпатія. Замість пояснювати, чому ви вчинили так або інакше, приділіть увагу тому, як ваш вчинок (або бездіяльність) вплинув на іншу людину. Вибачити комусь значно легше, якщо ви відчуваєте, що вони справді розуміють свою провину. Щирі вибачення (навіть удруге) найпевніше принесуть щиріше пробачення та проженуть відчуття провини.

Визначте, яке лікування емоційних травм допомагає саме вам

Приділяйте увагу собі та тому як саме ви даєте раду звичним емоційним негараздам. Можливо, ви їх просто «струшуєте» або дуже засмучуєтеся, та швидко відходите; або ж засмучуєтеся та довго відходите; або пригнічуєте свої почуття… Використовуйте ці спостереження, щоби визначитися, яку психологічну першу допомогу варто про всяк випадок мати у шафці – так само, як ви обираєте ліки від фізичного болю. Те саме стосується вибудовування вашого емоційного щита. Випробуйте різні техніки й оберіть ті, що найбільше пасують вам за використанням й ефективністю. Одначе, найважливіше – це виробити звичку завжди стежити за психологічним самопочуттям, особливо після складних, стресових й емоційно виснажливих подій.

Емоційна гігієна потребує не багато часу чи зусиль, і вона значно покращить якість вашого життя.

емоційне здоров'я поради для батьків поради для підлітків психологія травматичний досвід