Чому гендерна нерівність в оплаті праці починається ще вдома і на самому початку життя.
Життя / Точка зору
16 Серпня 2018
6772
Рівність починається вдома: розподіл хатніх обов’язків між дівчатами та хлопчиками
Катерина Шпирко
журналістка, редакторка рубрики Події
виховання, гендерна рівність, прибирання вдома, домашні справи, різниця між хлопчиками та дівчатами, сексизм, дискримінація, хатні обов'язки дітей, виховувати дітей, поради для батьків

Illustration: Abbey Lossing

Досить довго вважалося нормою те, що зарплатня жінок значно менша, ніж у чоловіків, а хатніх обов’язків у них – набагато більше. Насправді ж така закономірність починається ще з дитинства. Звісно, у сучасному світі різниця розміру заробітної плати та хатньої роботи чоловіків і жінок зменшується. Проте результати різноманітних досліджень показують, що дівчата все ще витрачають більше часу на домашні заняття, ніж хлопці. До того ж вони отримують  менші винагородження за виконання своїх обов’язків. Так, наприклад, нещодавні дослідження показали, що хлопці віком від 15 до 19 років домашньою роботою займаються близько 30 хвилин на день, а дівчата — 45 хвилин. У порівнянні з минулим, час, що проводять дівчата, виконуючи домашні справи, зменшився, але час, який витрачають на ці справи хлопці, істотно не змінився.

…збільшення обов’язків удома є однією з основних причин, чому жінки отримують меншу оплату праці, ніж чоловіки, і відстають від них у кар’єрному розвитку

Слід зазначити, що збільшення обов’язків удома є однією з основних причин, чому жінки отримують меншу оплату праці, ніж чоловіки, і відстають від них у кар’єрному розвитку. Щоби досягти рівності слід не просто навчити дівчат виконувати більше оплачуваної роботи, а й навчити хлопців виконувати роботу, за яку вони не отримуватимуть жодних коштів.
Як стверджує Сандра Хофферт, соціологиня Університету Меріленд, яка все життя вивчає, як саме діти проводять свій час, займаючись домашніми справами у дитинстві, діти вчаться необхідним для життя навичкам. І хоча сьогодні багато прогресивних людей вважає, що вони навчили своїх синів брати більше участі в домашніх справах, ми не бачимо жодних доказів того, що різниця у кількості хатніх обов’язків істотно зменшилася.
Дослідження Сандри Хофферт засноване на опитуваннях серед 6358 підлітків з 15 до 19 років. Робота по дому включала приготування їжі, прибирання, догляд за домашніми тваринами, утримання двору, догляд за будинком, а також автомобілем.

Діти, виховані батьками, у котрих є вища освіта, витрачають менше часу на хатню роботу…

Це дослідження виявило, що відмінності, головним чином, залежать від рівня освіти батьків. Діти, виховані батьками, у котрих є вища освіта, витрачають менше часу на хатню роботу, ніж інші, але ця різниця стосується лише дівчат. Дочки випускників вищих навчальних закладів проводять на 25% менше часу за хатніми справами, ніж дочки, батьки яких мають лише середню освіту. Але вони досі щодня витрачають на хатні справи на 11 хвилин більше, ніж хлопчики. Власне, складається враження, наче освічені батьки змінили свої сподівання від доньок, але не від синів.

Згідно з нещодавнім аналізом досвіду 10 000 сімей, які використовують додаток для хатніх обов’язків BusyKid, хлопчикам виплачують удвічі більше грошової винагороди, ніж дівчатам, за виконання домашньої роботи. Це в середньому $ 13,80 на тиждень, коли дівчатам дістається лише $ 6,71.
При цьому, за результатами BusyKid, хлопчикам більше платять і за виконання обов’язків, що стосуються особистої гігієни, як-от чищення зубів або душ. Дівчатам же найчастіше платять за прибирання. Такий гендерний розрив у розподілі домашніх справ існує в усьому світі. Нещодавнє дослідження, проведене серед 12-річних підлітків у 16 країнах, крім США, показало, що геть у кожній із країн дівчата витрачали більше часу на домашні заняття, ніж хлопчики.

Розподіл чоловічих та жіночих обов’язків, як правило, ґрунтується на тому, що відбувається у приміщенні та на відкритому повітрі. Жінки виконують більше внутрішньої роботи — приготування їжі, прибирання та прання — тоді як чоловіки роблять більше зовнішньої роботи, наприклад, косіння газону або викидання сміття. Попередні дослідження виявили, що такий розподіл відбувається і з обов’язками дітей.

Хатні обов’язки — це справді хороша практика для підготовки до подальшого дорослого життя, але, як переконує Крісті Спірс Браун, професорка психології Університету Кентуккі, яка вивчає дітей та гендер, проблема в тому, що гендерний розподіл у тому, як ця практика втілюється у життя, увічнюється.

На щастя, є ознаки зменшення гендерного розриву у розподілі виконання домашніх у дорослих. Зокрема, якщо йде мова про турботу й піклування про членів сім’ї, таких як брати і сестри, або старших родичів — чоловіки роблять стільки ж, скільки  і жінки. Звісно, така поведінка вплине і на майбутні покоління, адже хлопці, в яких виховують почуття турботи про близьких, імовірніше стануть більш зацікавленими татусями.
Сьогодні, за словами пані Хофферт, хлопці та дівчата проводять приблизно однакову кількість часу, дбаючи про своїх членів сім’ї. Ця різниця урівноважилася понад десять років тому, але раніше хлопці витрачали час на догляд за рідними вдвічі менше, ніж дівчата.

Хатні обов’язки — це справді хороша практика для підготовки до подальшого дорослого життя, але проблема в тому, що гендерний розподіл у тому, як ця практика втілюється у життя, увічнюється.

Хатні обов’язки — це справді хороша практика для підготовки до подальшого дорослого життя, але, як переконує Крісті Спірс Браун, професорка психології Університету Кентуккі, яка вивчає дітей та гендер, проблема в тому, що гендерний розподіл у тому, як ця практика втілюється у життя, увічнюється.
Згадане вище міжнародне дослідження також свідчить на користь того, що різниця у кількості часу, який витрачають на догляд за членами родини чоловіки та жінки, є дуже маленькою. І лише в одній країні — Норвегії — хлопці витрачають на піклування про членів сім’ї більше часу, ніж дівчата. 

Інше дослідження, у якому, щоправда, використали менше даних, переконує, що гендерна різниця в кількості домашніх обов’язків також зменшилася. Хлопчики від 13 до 18 років проводять за домашніми справами трохи менше півгодини на день, в той час як дівчатка — трохи більше півгодини. Згідно з дослідженням групи динаміки доходів в Мічиганському університеті, який спостерігав за родинами з 1968 року, ця зміна виникла через те, що у період між 2002 і 2014 роками відсоток хлопців, які почали робити більше справ по дому, виріс на 29%, тоді як дівчат — зменшився на 27%.
Ця тенденція відображає зміни у житті дорослих.  У штаті Мічиган виявили, що одружені чоловіки зараз витрачають на виконання домашньої роботи 1,1 години на добу, а ще в 1983 році — 55 хвилин. Час, який витрачають на хатні справи заміжні жінки, також зменшився. Втім, він усе одно вдвічі більший, ніж у чоловіків, — 2,2 години на добу, проти з 3,8 годин.
Ще одне дослідження також довело, що хлопчики, матері яких працюють, проводять більше часу за домашньою роботою та доглядом за дітьми, коли дорослішають. Інше дослідження виявило, що розподіл хатньої праці між батьками мав вплив на те, як молоді люди розподілятимуть домашні обов’язки між собою в майбутньому.
Також відомо, що економічно самодостатні дівчата сприймають чоловіків, що не розділяють навантаження вдома порівну, як менш привабливих партнерів.
У будь-якому разі, усі ці дослідження переконують у тому, що гендерний розподіл у тому, хто і скільки займається хатньою роботою, має значення і відіграє важливу роль у життя як дітей, так і дорослих. Отож, доручаючи дітям помити посуд, викинути сміття чи прибрити у кімнаті, ніколи не зайве подумати.

Джерело: The New York Times

виховання гендерна рівність поради для батьків