Деякі види сміття можна віддавати у пункти переробки, бо з нього можна щось зробити повторно. Так ми зменшуємо кількість відходів, які потрапляють на звалища. Дізнайтеся, що ви можете почати сортувати сьогодні!
Teenside / Поради
20 Вересня 2021
719
Сортування сміття: не складно, але важливо!
Антипенко Влада
учасниця підліткової редакції TeenSide

Дніпро цвіте, сміттєзвалища збільшуються, грунт і повітря забруднюються. Мені хочеться робити конкретні кроки задля збереження довкілля. Перше, на що я звернула увагу — сортування сміття. Аби дізнатися більше про цю практику, я поспілкувалася з екоактивістом, засновником асоціації Leave No Trace, яка займається встановленням контейнерів для сортування на популярних локаціях київських вечірок — Григорієм Колодяжним.

«Невідсортоване сміття найчастіше просто скидають на сміттєзвалище після одноразового використання та залишають там на роки. Сортування ж дає змогу відправляти матеріали на перероблення і використовувати їх декілька разів, що значно знижує кількість відходів».

Усі відходи поділяють на органіку (органічні рештки продуктів: лушпиння з картоплі, наприклад), папір, пластик (є багато різновидів з різним маркуванням), скло, метал, одяг, небезпечні відходи (наприклад, батарейки).
Неліквідні пластики (одноразова пластикова тара, вакуумне пакування, упаковки з-під кетчупу тощо) приймають на високотемпературне спалювання (в жодному разі не можна спалювати самостійно!).

Є кілька важливих правил сортування:

З першими пунктами проблеми немає, а ось останній здався мені складним. Куди нести? Де знайти пункти прийому вторсировини? Тут допоможе Національна Мапа пунктів прийому вторсировини!

Як користуватися мапою?

Мапа працює по всій Україні!

Крім основної мапи є багато окремих спеціалізованих ініціатив: 

Ініціатива «Україна без сміття» має велику сортувальну станцію в Києві на Саперно-Слобідській, 25 (станція метро Деміївська). Станція приймає понад 40 позицій матеріалів (лише пластику 7 різновидів, які сортують окремо!)

Якщо не маєте можливості самостійно дістатися до станції, можете скористатися послугами вивозу сміття від «Україна без сміття» або ж відправити поштою (пластик і одяг).

Щоби здати на перероблення скло знайдіть баки Склобій (жовті баки, які ви, можливо, вже бачили у Києві). На сторінці в інстаграмі можна подивитися адреси розташування контейнерів.

Самсунг починає збирати на перероблення старі телефони. Щоб здати непотрібний гаджет потрібно зателефонувати до контакт-центру Самсунгу (0–800–502–000) або заповнити форму на сайті, отримати ТТН, запакувати смартфон та відправити Новою Поштою. Можна самостійно здати пристрій, принісши його до Автоматизованого сервісного центру. Знайти їх можна на мапі — тут. Телефонам не місце на звалищах, адже їхні деталі можна використовувати повторно для нових моделей, а батареї безпечно переробляти.

Порвалися улюблені джинси? Не викидайте їх у смітник — дайте ще одне життя. Український бренд одягу KseniaSchnaider в одному зі своїх шоурумів (Михайлівський провулок, 2) відкрив пункт прийому старих джинсів. Умова — матеріал 100 % бавовна, якщо здаєте, отримуєте сертифікат на знижку.

Найпоширеніші небезпечні відходи — це батарейки. На звалищі їхнє металеве покриття руйнується і важкі метали потрапляють у грунт і грунтові води. Їх особливо важливо збирати та здавати на перероблення, адже одна батарейка може забруднити приблизно 16м2 землі. По всій території України є багато спеціалізованих пунктів збору — повну мапу можна подивитися тут.

Сортування — перший крок до свідомого споживання, а як наслідок — зменшення кількості сміття у світі загалом. Почавши збирати та сортувати свої відходи я відчула масштаби сміття, яке щоденно виробляє кожна людина. Моє ставлення до споживання та придбання нових речей кардинально змінилося — тепер я щоразу думаю про кількість матеріалів, витрачених на кожну річ, та чи їх можна утилізувати або використати ще раз, щоб не купувати нове.

За станом екології треба слідкувати вже зараз. Почнемо разом робити кроки до свідомого споживання!

TEENSIDE екологія переробка сортування