Чи можливо відрізнити «звичайні» підліткові зміни настрою від тривожних сигналів справжньої депресії? Як потрібно реагувати на «дивну» поведінку дитини? Чому варто навчитися просто слухати свою дитину, а не лізти до неї з порадами?
Життя / Поради
20 Січня 2021
15530
Підліткова депресія: просто поганий настрій чи справжня загроза?
BOKMÅL
"тебе з'їмо ми вмить" ©

підліткові депресії, суїцид, сині кити, ризики депресії, підліткова поведінка, що робити з підлітками, проблеми між батьками та підлітками, підлітки накладають на себе руки, тінейджери, проблеми в школі, проблеми психологічні та психічні, розлади

Суха статистика свідчить, що кожні 40 секунд у світі одна людина покінчує життя самогубством. І що суїцид є другою причиною смертей 15-19-річних підлітків, поступаючись лише автокатастрофам. Це якщо говорити про загальну статистику. В Україні ж, якщо вірити офіційній статистиці, щорічно скоюють самогубство більше сотні дітей. Це в рази менше, ніж кількість суїцидів серед дорослих і помітно нижче, ніж в інших країнах. Але ці дані не дуже точні, оскільки у нас суїциди серед підлітків часто класифікують як нещасні випадки. До того ж експерти говорять про тисячі невдалих спроб звести рахунки з життям серед дітей.

Але суїцид – це не щось таке, до чого приходять несподівано. Одна з головних причин суїциду – депресія, кількість випадків якої у підлітків, насамперед серед дівчат, останнім чином збільшується. Депресія, яка дуже часто лишається непоміченою дорослими. Саме тому сьогодні пропонуємо ознайомитися з думкою відомої педіаторки та письменниці Перрі Класс, яка намагається допомогти батькам й іншим дорослим зробити перші кроки, щоби навчитися відрізняти «звичайні» підліткові зміни настрою від тривожних сигналів справжньої депресії і правильно на неї реагувати.

Найважливіші питання, які педіатри мусять неодмінно ставити підлітками під час огляду, стосуються депресії та суїциду. Не зрідка чи у виняткових ситуаціях, а щоразу. Втім, у нас у країні ставлення до психоемоційного здоров’я людини бажає кращого. Особливо ж, коли йдеться про підлітків, яких не сприймають серйозно й списують усе на вік, гормони та бунтівний характер.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, депресією страждає близько 300 млн людей по всьому світі. Водночас згідно з ВООЗ, до 15% депресій закінчуються самогубством. В Україні депресія є найбільш поширеною проблемою серед усіх психічних розладів, а ще українці страждають депресією значно частіше, аніж жителі країн Європейського Союзу чи США. І показники захворюваності на депресію у нашій країні продовжують зростати. Особливо серед підлітків. Окремо можна говорити про підлітків ЛГБТ+ – ця категорія населення страждає на депресію найбільше й має страшенно високі показники суїцидальних випадків.

…ризик загинути через самогубство серед дітей від 10 до 14 років дорівнює ризику загинути в автопригоді.

Чому ж кількість випадків депресії збільшується? Чи підлітки завжди потерпали від депресії чи, можливо, вони стали більш відкритими до того, щоб говорити про свій стан з іншими? Лікарі вважають, що нині тінейджери справді з більшою відкритістю обговорюють свої переживання, та це навряд чи є переконливою причиною таких показників.
Інші фактори на зразок зловживання наркотиками чи алкоголем або ситуація у родині – приміром, чи підлітка виховують обоє батьків або лише тато чи мама – також не достатньо прояснюють ситуацію.

…батьківські заборони користуватися соцмережами можуть виявитися для підлітка більш травматичними, ніж, власне, цькування.

Доктор Бенджамін Шейн, голова відділу дитячої і підліткової психіатрії в університетському шпиталі NorthShore був одним із авторів минулорічної студії про суїцид та спроби самогубства серед підлітків.

Коли справа стосується вашої дитини, статистика не має значення. Важить лише ваша конкретна дитина, тож звертайте увагу на підозрілі симптоми.
каже Бенджамін Шейн

Дуже часто батьки найперше кидаються радити чи навіть втручатися, намагаючись дати раду проблемі. Але натомість батькам найкраще навчитися слухати. Слухати свою дитину упродовж бодай 90 відсотків розмови.
Решту ж часу батькам усе одно краще не нав’язувати рішення, а спробувати допомогти дитини впоратися з проблемою. Щоби навчитися саме допомагати, а не наказувати та керувати дитиною, спробуйте повірити, що ваша дитина краще за вас знає, що саме вона відчуває. Замість давати поради – запитуйте, запитуйте і ще раз запитуйте.
І якщо відчуваєте, що дитина від вас закривається, не намагайтеся проламати її стіни силою. Найменше, що потрібно дитині з депресію – це додаткове насилля.

…батьківські заборони користуватися соцмережами можуть виявитися для підлітка більш травматичними, ніж, власне, цькування.

Доктор Шейн висловлює занепокоєння впливом електронних медіа на тінейджерів. Доктор Можтабай також зауважує, що його дослідженню бракувало інформації щодо таких вагомих факторів, як насильство над дитиною, вплив гаджетів, які інші дослідники прямо пов’язували з рівнем самогубств.

Ми маємо беззаперечні свідчення, що кібер-булінг (цькування у мережі) спричинив підвищення рівня депресії, особливо серед дівчат, і можливо також рівня суїцидів.
говорить Шейн

У таких випадках чимало батьків губляться, не знаючи, як допомогти своїм дітям. Їхнім першим поштовхом може бути забрати у дитини смартфон, та для багатьох підлітків це лише погіршить ситуацію. На думку доктора Шейна, батьківські заборони користуватися соцмережами можуть виявитися для підлітка більш травматичними, ніж, власне, цькування.

Через соціальні мережі вони спілкуються з однолітками, отримують підтримку, відчуття спільноти. Позбавте цього вашу дитину – і ви зробите її дуже самотньою людиною.

Доктор Можтабай вважає, що подібні дослідження потребують значно більше інформації про життя тінейджерів, аби сказати, чи існує у суспільстві тенденція щодо підліткових самогубств, чи ні. Та батькам варто вже бути уважнішими як до дітей, які мають психічні розлади, так і до тих, хто досі не дібрав однозначного визначення своїм почуттям.

підліткові депресії, суїцид, сині кити, ризики депресії, підліткова поведінка, що робити з підлітками, проблеми між батьками та підлітками, підлітки накладають на себе руки, тінейджери, проблеми в школі, проблеми психологічні та психічні, розлади

Чимало дітей і підлітків мають психічні розлади, які лишаються непомічені батьками, тож зрештою і невилікуваними.

Чимало дітей і підлітків мають психічні розлади, які лишаються непомічені батьками, тож зрештою і невилікуваними.
Ознаки підліткової депресії можна побачити, якщо звертати увагу на настрій дитини – якщо вона постійно засмучена, сумна чи дратівлива. Ще одна ознака – зміна успішності в школі чи втрата інтересу до улюблених занять спортом, музикою, малюванням тощо.

Тривожним сигналом також може бути те, що підліток віддаляється від друзів і родини, втрачає цікавість до речей, які раніше були надзвичайно важливими, зміни апетиту чи сну, а також менш однозначні речі, як-от брак енергії, проблеми з концентрацією, загадкові фізичні болі.

Кожна мама чи тато підлітка авжеж спитають, як відрізнити звичайні підліткові зміни настрою від цих тривожних сигналів. У цьому випадку варто спитати себе, наскільки серйозними та регулярними є ці прояви. Якщо вам здається, що дитина занадто змінилася, це не можна пояснити просто підлітковим віком.

Існує чимало причин, через які підліток зачиняється у своїй кімнаті чи зненацька отримує самі погані оцінки.

Очевидно, що найбільша проблема для батьків полягає в тому, що чимало симптомів не є конкретними та однозначними. Існує чимало причин, через які підліток зачиняється у своїй кімнаті чи зненацька отримує самі погані оцінки. Можливо, причиною слугує депресія, можливо, вживання наркотиків, можливо, невзаємна закоханість… або ж просто домашня робота заскладна.
У будь-якому разі, вашим першим кроком має бути розмова з дитиною. Без повчань, у спокійні і комфортній для дитини обставинах обговоріть те, що з нею відбувається. Після розмови з дитиною ви вже можете поговорити з учителями чи психіатром, якщо такий є у школі, до якої ходить дитина. Запитайте в учителів, які постійно бачать вашу дитину, чи не помітили вони якихось змін, чи не траплялося з вашою дитиною в школі якихось ситуацій, про які вона вам не розповідала.

Хоча прямий зв’язок між поширенням депресії та зловживанням алкоголем чи наркотиками не встановлено, варто пам’ятати, що ці два фактори часто йдуть біч-о-біч. Як показує статистика, ті, кому діагностують депресію найчастіше зловживали наркотиками чи алкоголем. Якщо ви з’ясували це так, не поспішайте сварити дитину, влаштовувати їй викриття з обшуком тощо. Залежність – це серйозна річ, тому краще звернутися по допомогу до фахівців.
З депресією також не варто намагатися дати раду самостійно. Депресія – це не просто журбинка. Це процес, який відбувається в організмі людини на багатьох рівнях, зокрема й на гормональному та хімічному. Саме тому, якщо ви помітили в дитини ознаки депресії, маєте звернутися по допомогу до фахівця.

Важливо зрозуміти також і те, що долати депресію швидко навряд чи можливо, навіть із найкращими лікарями та навіть у родинах, де панує лише турбота та підтримка.
Цей шлях може бути тривалий і виснажливий як для підлітків, так і їхніх родин. Головне, щоби батьки та лікарі ставили правильні питання.

Джерело: The New York Times
Ілюстрації:Victo Ngai

депресія підлітки поради для батьків психологія стосунки з батьками суїцид