Хоча технології здійснили неймовірний стрибок у майбутнє вже давно, несподівану зміну в нашому житті вони спричинили завдяки проблемі, з якою зіштовхнулася цього року кожна країна нашої планети – COVID-19. Саме через карантин діти, підлітки й дорослі почали проводити більшість свого часу онлайн, адже тепер у зумах, скайпах, месенджерах і телеграмах доводиться не лише спілкуватися з друзями, а ще й вчитися та працювати.
Життя / Поради
14 Вересня 2020
2072
Тримай баланс: як налаштувати своє дистанційне життя
BOKMÅL
"тебе з'їмо ми вмить" ©

Поради для підлітків, дистанційне навчання, інтернет освіта, школа на відстані, поради для учнів, ЗНО, дистанційна освіта, робота онлайн, як не вигоріти, таймменеджмент, керувати власним часом

З одного боку дистанційне життя має чимало переваг. Насамперед тому, що, працюючи чи навчаючись у мережі, ви не витрачаєте стільки часу на дорогу, проводите більше часу вдома та можете самостійно організовувати свій час. Утім, саме з цими бонусами дистанційного життя, як показує досвід, у нас і виникає найбільше проблем.

Дім перестає бути «домом», коли миле й затишне крісло для читання та перегляду серіалів перетворюється на робоче місце, а час, як виявляється, не так добре піддається впорядкуванню, особливо якщо ви все своє життя жили за чужими планами та графіками, а про тайм-менеджмент хіба чули кілька анекдотів.

Дім перестає бути «домом», коли миле й затишне крісло для читання та перегляду серіалів перетворюється на робоче місце, а час, як виявляється, не так добре піддається впорядкуванню, особливо якщо ви все своє життя жили за чужими планами та графіками, а про тайм-менеджмент хіба чули кілька анекдотів. Тож і не дивно, що вже після кількох місяців дистанційного навчання й роботи, діти та підлітки відчули неабияку втому, а чимало дорослих наблизилися до того, щоби на власному досвіді зазнати зовсім не міфічного вигорання. Звісно, можна з усім цим нічого не робити, а тихесенько чекати, доки ситуація не вирішиться сама собою. Та чи повернеться все на свої місця після усіх цих карантинів? І чи не варто все ж навчитися організовувати своє життя, щоби сповна насолоджуватися ним, не скніючи цілий день у класі чи офісі? Передбачати майбутнє ми поки не вміємо, та все ж радимо вдатися до кількох нехитрих способів, які допоможуть зробити дистанційне життя куди приємнішим.

Встановіть «робочий» час

Колись дуже давно, коли телефони були лише стаціонарними, люди працювали за зовсім іншими правилами. Їхнє робоче життя розгорталося здебільшого лише в межах робочого місця. Але нові технології розмили межі між робочим і приватним (можемо закластися, що у вашому смартфоні встановлено робочу електронну пошту, а в фейсбуці вам пишуть не лише рідні та друзі, а й колеги).

Та, якщо ви хочете уникати зайвої роботи, вам потрібно скласти конкретний графік, коли ви працюєте, а коли ні – не просто з 9 до 18, а разом із усіма перервами на чай, каву, обід та теревені з коханими, рідними, подругами та друзями. Але будьте чесними: робочий час означає, що ви справді працюєте чи навчаєтесь, а не перевіряєте, скільки назбирали лайків під фото свого песика в інстаграмі (песики, котики й інші радості нікуди не зникнуть, якщо ви будете зустрічатися з ними в заздалегідь відведений саме для них час).

Звісно, ви все одно будете отримувати повідомлення та сповіщення поза робочим часом, але встановлення режиму допоможе вам просто пропустити їх повз свою увагу й відповісти вже наступного робочого дня. Крім того, ви можете налаштувати на режим «Не турбувати» робочі додатки, окремі розмови в месенджерах і деякі дзвінки.

Робочі ритуали

Окрім встановлення робочих годин, варто вигадати систему своїх ритуалів, які б сигналізували, що:

— ви на роботі;
— ви не на роботі.

Це може бути увімкнення/вимкнення робочої пошти та режиму «Не турбувати», створення списку задач/виконаних справ або ж виголошення спеціальної фрази, медитація, заварювання кави чи чаювання.

Ви можете обрати щось одне, а можете поєднати кілька практик. Можете навіть танцювати та грати на бубні (ви ж удома — вас ніхто не бачить), головне, щоби це для вас працювало: допомагало налаштуватися на робочий лад і навпаки — відпустити все робоче та розслабитись. Важливо також, щоби вам було зручно та цікаво це робити регулярно.

Облаштуйте робочий простір: фізичний і віртуальний

Це здавалося б очевидна річ, але мало хто її робить. Робочий простір має бути суто робочим навіть тоді, коли це частинка вашої кімнати, квартири чи будинку. Певна річ, часом це неабияка спокуса — попрацювати з ліжка, але в майбутньому це може вилитися в справжню проблему, зокрема в безсоння (бо ліжко має асоціюватися у вас насамперед із відпочинком, а не з контрольними, іспитами та дедлайнами). Отож не лінуйтеся, а виділіть трохи часу, щоби організувати вдома суто робочу зону, свою маленьку офісну оазу, перебуваючи в якій ви будете працювати та тільки працювати.

Це ж простеньке правило стосується й віртуального простору. Якщо у вас є ноутбук чи інший гаджет, який ви використовуєте лише для роботи та навчання — супер! Можете продовжувати користуватися для роботи лише ним і просто переходити до наступної поради. Якщо ж ви працюєте зі свого персонального комп’ютера і не хочете чи не можете мати іншого, то подумайте про те, щоб налаштувати ще одного користувача в операційній системі — таке собі робоче альтер его.

Вигулуйтеся!

Роблячи перерви, байдуже, чи в робочий, чи в неробочий час, не забувайте про найбільше джерело енергії — природу. Дослідники вже, певно, втомилися доводити, що відпочинок на природі є найкращим і найефективнішим. І, що найцікавіше, навіть кількох хвилин на природі вистачить для того, щоби зарядити вас енергією не гірше за каву. Поблизу вас обов’язково знайдеться як не парк, так скверик, алейка чи просто затишний двір із деревами та зручними лавками. Хоча прогулянка на вулиці може здатися чимось зовсім непривабливим, коли ви втомлені, вона принесе значно більше користі, ніж чергова серія чергового улюбленого серіалу.

Більше конкретних порад про те, як ефективно налаштувати своє дистанційне життя, шукайте у статті «Маски, дистанційка, антисептик: посібник для шкільного виживання».

Незалежно від того, чи будете ви застосовувати ці конкретні практики у своєму щоденні чи розробите свої власні, пам’ятайте одну важливу річ. Поради, подібні до цих, стосуються встановлення обмежень і розуміння робочих кордонів. Адже найбільша небезпека дистанційного навчання та роботи полягає в тому, що вони захоплять увесь ваш час.

дистанційна освіта лайфхаки локдаун поради для усіх у мережі школа