Кілька аргументів на користь читання книжок, у яких історія розповідається лише за допомогою картинок.
Життя / Точка зору
29 Травня 2015
8729
Книжки без слів: користь і задоволення
BOKMÅL
"тебе з'їмо ми вмить" ©

книжки-картинки, книжки без слів, Wordless Books, візуальний наратив, дитяча література, як навчити дитину читати, навіщо картинки у дитячих книжках, читання з дитиною, що читати дітям, найкращі книжки для дітей, ілюстратори

Нещодавно на сайті Common Sense Media ми натрапили на коротенький запис Ріґан Макмагон під назвою “Як книжки без слів можуть допомогти вашій дитині читати?”, у якому авторка наводить кілька аргументів на користь читання книжок, у яких історія розповідається лише за допомогою картинок. Для широкої української аудиторії такий тип книжок – wordless-picture-books – новий і малозрозумілий. Навіть звичайні книжки-картинки, у яких візуальний та вербальний наратив відіграють рівнозначні ролі, батьки часто не сприймають. Мовляв, “що це за книжки, у яких самі картинки?” Аби переконати вас у користі та потребі у такій літературі, ми вирішили перекласти аргументи Ріґан Макмагон і розповісти про кілька популярних книжок без слів.

…Отже книжки без слів можуть розвивати наступні важливі навички:

ГРАМОТНІСТЬ

Малюки та дошкільнята дізнаються, як працює книга: спереду назад, зліва направо, зверху вниз. Вони тренуються слухати, розуміти та інтерпретувати візуальні образи. Стежачи за історією, діти вчаться розуміти структуру розповіді: причини, наслідки, конфлікти, розвиток персонажа і сюжет разом з початком, серединою і кінцем.

книжки-картинки, книжки без слів, Wordless Books, візуальний наратив, дитяча література, як навчити дитину читати, навіщо картинки у дитячих книжках

«Лев і миша» (The Lion & the Mouse, 2009) Джеррі Пінкні (Jerry Pinkney): книжка, нагороджена Медаллю Кальдекотта, яка у цікавий візуальний спосіб переказує одну з Езопових байок, що розповідає про добро, яке завжди повертається добром. Тварини на малюнках Джеррі Пінкні зображені дуже реалістичні і водночас їхні емоції людські та впізнавані.

книжки-картинки, книжки без слів, Wordless Books, візуальний наратив, дитяча література, як навчити дитину читати, навіщо картинки у дитячих книжках

«Червона книжка» (The Red Book, 2004) Барбари Леман (Barbara Lehman) розповідає фантастичну історію про дівчинку та червону книжку, яку вона знаходить у кучугурі снігу. У школі дівчинка вирішує прочитати книжку, але, розгорнувши її, бачить хлопчика на березі моря, який знаходить таку ж книжку у піску. На сторінках його книжки — вона сидить у школі та читає червону книжку. Під кінець цієї рекурсивної візуальної історії читачеві пощастить не тільки побачити знайомство її персонажів, але й самому стати її героєм.

СЛОВНИК І МОВНІ НАВИЧКИ

Читаючи книгу без слів разом з дорослим або обізнанішими однолітками, діти можуть навчитися визначати об’єкти, людей, місця, тварин, дії та розповідати історії, засновані на візуальних підказках. Це допоможе дітям розуміти розповіді щойно вони почнуть читати і може надихнути на написання власних історій – прояв грамотності.

Книжка-картинка “Тінь” (Shadow, 2010) Сюзі Лі (Suzy Lee) — це лаконічна історія про уяву, страхи, світло і тінь. Використовуючи лише прості асбтрактні деталі та кілька відтінків жоктого та чорного кольорів, Сюзі Лі захоплює увагу читача й спонукає його вигадувати й уявляти.

книжки-картинки, книжки без слів, Wordless Books, візуальний наратив, дитяча література, як навчити дитину читати, навіщо картинки у дитячих книжках

Нагороджена Медаллю Кальдекотта у 2012 році книжка “М’яч для Дейзі” (A Ball for Daisy, 2011) Кріса Рашки (Chris Raschka) — історія, що за сюжетом дуже схожа з віршем “М’ячик” Агнії Барто, розповідає про собаку на ім’я Дейзі та її м’ячик, який може приносити як несамовиту радість, так і сум.

УПЕВНЕНІСТЬ У СОБІ

Діти пишаються собою, коли закінчують улюблену книжку і розуміють усю історію від початку до кінця без допомоги дорослих.

книжки-картинки, книжки без слів, Wordless Books, візуальний наратив, дитяча література, як навчити дитину читати

Графічний роман “Прибуття” (The Arrival, 2006) Шона Тана (Shaun Tan) — сюрреалістична і прекрасна історія про людину, яка залишає свій будинок і сім’ю у пошуках кращого життя.

ЛЮБОВ ДО КНИГ І МИСТЕЦТВА

Книжками без слів можуть насолоджуватися читачі будь-якого віку. Такі книжки розвивавають любов до читання задля задоволення і вчать захоплюватися ілюстраціями.

Мовчазна книжка “Подорож” (Journey, 2013) Аарона Бекера (Aaron Becker), нагороджена медаллю Кальдекотта у 2014 році, розповідає про фантастичну пригоду, що починається з намальованих дверей, які ведуть до чарівного світу, у якому на головну героїню чекають небезпечні пригоди і справжня дружба.

книжки-картинки, книжки без слів, Wordless Books, візуальний наратив, дитяча література, як навчити дитину читати, навіщо картинки у дитячих книжках

Нагороджена медаллю Кальдекотта у 2006 році та купою інших відзнак книжка-картинка без слів “Сміттячко/Уламки” (Flotsam, 2006) Девіда Візнера (David Wiesner) — надзвичайно красива візуальна розповідь про фантастичний підводний світ, зафіксований на випадково знайденій фотоплівці.

ЛЕГКИЙ ДОСТУП

Книжки без слів — це чудовий варіант для дітей, які розмовляють іншою мовою, вивчають мову, мають особливості розвитку або обмежені можливості читання.

Книжка-картинка «Ліхтарик» (Flashlight) Лізі Бойд (Lizi Boyd), що отримала відзнаку Bologna Ragazzi Award у 2015 році — це справжня візуальна поема про хлопчика, який досліджує нічне життя з ліхтариком у руці, про дитячу допитливість і подолання власних страхів.

книжки-картинки, книжки без слів, Wordless Books, візуальний наратив, дитяча література, як навчити дитину читати, навіщо картинки у дитячих книжках

Книжка-картинка без слів “Фермер та клоун” (The Farmer and the Clown, 2014) Марли Фразі (Marla Frazee) — це дотепна і красива книжка про несподівану дружбу між фермером та хлопчиком-клоуном.

 

Аарон Бекер книжки без слів книжки-картинки Медаль Кальдекотта секрети дитячої літератури Шон Тан