57% українських дітей, віком від 6 до 17 років, читають із примусу. Про це свідчать результати всеукраїнського соціологічного дослідження «Читання в контексті медіаспоживання та життєконструювання». Нас це дуже лякає та засмучує, тож у цій добірці ділимося кількома ефективними практиками, що допомагатимуть батькам плекати в дітей любов до читання – без примусу й маніпуляцій.
Життя / Поради
12 Грудня 2020
11655
Як виховувати затятих читачів: поради для батьків
Катерина Шпирко
журналістка, редакторка рубрики Події

дитяче читання, батьки, поради з читання, популяризація читання, діти і книжки, секрети дитячої літератури, сторітайми, виховання, розвиток культури, навчити дитину читати

Діти стають затятими читачами з найрізноманітніших причин. Іноді це стається через одну книжку, яка полонить усю уяву дитини та відкриває їй захопливий світ вигадки. Іноді через вчителя, завдяки якому в класі читають дійсно цікаві тексти, який запалює учнів жагою до грандіозних ідей і найкращого письма. А інколи через батьків, які діляться з дітьми своєю любов’ю до літератури, а також виховують у них читачів власним прикладом – завжди мають із собою книжку для читання, беруть читво у відпустки, читають перед сном, регулярно відвідують бібліотеки, книгарні тощо.
Нижче наводимо кілька найефективніших практик, що допомагатимуть батькам плекати у дітей любов до читання, що житиме вічно!

Читайте вголос

Це видається природним більшості новоспечених батьків, але важливо продовжувати робити це і надалі. Діти будуть насолоджуватися таким читанням довше, ніж ви думаєте. Коли ви читаєте своїм немовлятам, малюкам, дошкільнятам та дітям початкових класів, можете посадити дитину на коліна. Можна читати лежачи в обіймах на дивані та навіть засинати, коли ви разом насолоджуєтеся ілюстраціями. І так, можливо, вам доведеться прочитати улюблену книжку дитини сто разів, але змиріться з цим. Ваша дитина запам’ятає цю близькість так само добре, як і історію. Для тих, хто цікавиться піратами, вікінгами, роботами, замками, історією, спортом, біографіями, звірятами, спробуйте почитати фантастику. З дошкільнятами читайте книжки-картинки та невеличкі чаптербуки. З молодшими школярами читайте чудові об’ємні книжки на кшталт «Острову скарбів» і «Пригод Аліси в країні чудес», які сучасні батьки чомусь не рідко залишають без уваги.
Чимало батьків думають, що дітям більше не потрібно читати уголос, коли ті навчаться це робити самостійно. Але діти все ще обожнюють це й отримують справжню насолоду, коли чують ритм мови, навчаються правильної вимови, а також розслабляються і просто слухають історію. Так діти усвідомлюють, що у книжках є щось цінне, а проведений з батьками час — особливий.

Насолоджуйтеся книжковими серіями

Діти не рідко стають затятими читачами на все життя після того, як їх затягує та чи інша книжкова серія. І є дійсно багато хороших, які викликають у дітей нестримне бажання прочитати наступну частину. Так, наприклад, варто звернути увагу на такі відомі й популярні книжкові серії: «Малий Вовчик» і «Джуді Муді» для читачів-початківців; «Гаррі Поттер», «13 придебенцій» і «Персі Джексон» для дітей середнього віку; «Голодні ігри», фентезі- від Лі Бардуґо («Шістка воронів» та «Королівство шахраїв», Віват) чи Голлі Блек — підліткам.

Знайомте з різними жанрами

Діти пізнають захопливий світ літератури, проходячи етапи захоплення різними жанрами — від детективів до наукової фантастики і фентезі. Не думайте про те, чи є книжки цих жанрів якісною літературою, просто радійте, що дитина читає книжки одну за одною.

Підживлюйте захоплення авторами

Щойно діти знайдуть письменника, який їм сподобається, вони захочуть прочитати всі його книги — і це гарний привід для подорожі до бібліотеки або можливості розпочати обмінюватися книжками з друзями та однокласниками. Як допомогти їм знайти улюбленого автора? Можна спробувати майже безпрограшні варіанти: молодшим школярам запропонуйте ознайомитися з творчістю Дейва Пілкі (серія «Капітан Підштанько», КМ-Букс) та Девіда Вольямса; учням середньої школи порадьте Тімоте де Фомбеля (серія «Тобі Лолнесс», Час Майстрів), Ульфа Старка та Ніла Ґеймана (розпочати можна з «Кораліни» та «Книги кладовища»), а підліткам — Джона Гріна, Енн Файн, Рейнбоу РовеллАндреаса Штайнгьофеля та й будь-кого іншого з авторів, які потрапляли до наших добірок Підлітковий Топ.

Розраховуйте на класику

Книжки стають класикою тому, що продовжують захоплювати та впливати на читачів від покоління до покоління. Звісно, немає жодних гарантій, але ви можете спробувати ознайомити своїх дітей з книжками, які ви любили у дитинстві (але в жодному разі не змушувати читати їх, якщо вони їм не до вподоби!). У будь-якому разі, ви зрозумієте, що саме люблять і цінують у книжках ваші діти. Ми ж з класики радимо спробувати «Хроніки Нарнії» Клайва С. Люїса, «Хоббіт, або Туди й звідти» Джона Р. Р. Толкієна, «Павутиння Шарлотти» Е. Б. Вайта тощо.

Знаходьте книжки про те, що любить ваша дитина

Якщо дитина любить футбол, спробуйте повість «Футбольний матч тривалістю в літо» французького письменника Бернара Шамбаза, якщо котів — фантастичну пригодницьку серію «Коти-вояки» чи будь-яку іншу книжку про котів. Якщо вона шаленіє від автомобілів, вантажівок та поїздів, знаходьте всі книги про автомобілі. Бібліотеки, книжкові магазини, пошуки в інтернеті, зокрема на сайті Букмоль, допоможуть вам знайти книжки на будь-які теми!

Добре, якщо смішно

Гумор — чудовий шлях до любові до книг! Деякі батьки не дозволяють своїм дітям читати «Щоденники слабака», серію «Капітана Підштанько» та інші сміливі книжки про героїв, які потрапляють у неприємності. Поговоріть зі своїми дітьми про вміст, але майте на увазі, що діти люблять ці книжки не тому, що хочуть наслідувати персонажів, а тому, що герої цих книжок живуть, попри свою погану поведінку. Отож краще подбайте, щоби на дитячі полиці з’явилися книжки Девіда Вольямса, Джеремі Стронґа та інших.

Комікси — це ОК

Графічні романи є однією з найгарячіших тенденцій в дитячій літературі, і вони дійсно можуть зробити так, що діти підсаджуються на читання. В Україні комікс-культура лише починає активно розвиватися, але знайти їх можна — і для дітей, і для підлітків. З наймолодшими читачами радимо звернути увагу на комікси про Джеронімо Стілтона, серію про Гільду Люка Пірсона, серію коміксів «Щоденники Вишеньки» Орелі Нейре, комікси про круту Адель та Енолу тощо. А от зі старшими можна розпочинати відкривати дивовижні світи DC та Marvel.

Не нехтуйте електронними книгами

Дозволяйте дітям читати разом із гаджетами на кшталт Kindle, Nook або iPad. Останні дослідження переконують, що більше ніж половина дітей США читають цифрові книжки принаймні раз на тиждень. Електронний формат виявився особливо привабливим для хлопчиків та тих, хто не дуже любить читання загалом. Крім того, з електронною книжкою ви можете на один маленький гаджет завантажувати або отримувати доступ до багатьох текстів, що робить такий формат читання напрочуд зручним для авіаперельотів, поїздок в авто, подорожей тощо.
Але зауважте, що, як показують деякі дослідження, книжкові додатки та інтерактивні електронні книжки, попри всю свою привабливість, можуть водночас відволікати та заважати розумінню прочитаного. Таким чином, аби покращити навички читання та заохотити дитину бути частим читачем, ліпше використовувати електронні книги, які мають зовнішній вигляд схожий до паперової книги.

Зробіть читання сімейною традицією

Вчинки говорять голосніше, ніж слова. Беріть своїх дітей до бібліотеки бодай раз на тиждень або місяць обирати нові книжки, регулярно відвідуйте місцеві книжкові ярмарки, полюйте на знижки у книжкових магазинах — покажіть дітям, що знаходження гарної книжки є таким же захопливим, як і полювання за скарбами.
Нехай читання стане невід’ємною частиною стилю вашого сімейного життя. Відведіть певний час лише для читання — вимкніть телевізор, комп’ютери та мобільні телефони. Заохочуйте зосереджене або самостійне читання та читання вголос. Відвідуйте з дошкільнятами сторітайми у бібліотеках та книжкових магазинах. Старшим дітям можна підшукати літературний клуб для батьків і дітей. Читайте дітям перед сном. Надайте час і простір, аби діти читали для свого задоволення в машині (за умови, що їх не захитує!). У відпустці, після домашньої роботи, самостійно перед сном…
Але будьте обережні, читання може викликати справжню залежність!

популяризація читання поради для батьків секрети дитячої літератури Читаймо дітям уголос! читання вголос