Збери свій Київ сам, або 10 (не)таємних фактів про життя в столиці, що полегшать життя майбутнім «некиївським» студентам київських ВНЗ.
Життя / Поради
12 Липня 2017
7842
Як вижити, навчаючись у Києві: 10 порад для студентів з інших міст
Ірина Ніколайчук
літературознавиця
Як вижити, навчаючись у Києві: 10 порад для студентів з інших міст, життя в столиці, гуртожиток, цікаві та корисні поради, що робити в києві, перший курс, правила студентського життя, советы первокурсникам, студенческая жизнь, поради для підлітків, абутірєнтам,

Illustration: Anna Parini

Перші кілька етапів вступного «ходіння по муках» вже позаду – результати ЗНО відомі, атестати й додатки наксерені, а святкові сукні й костюми надовго зайняли свої почесні місця в шафах, хоча фото з випускних (ті, які пройшли «внутрішню цензуру») ще досі набирають лайки в інстаграмі та фейсбуці. Проте попереду – чи не найбільш хвилююче: подання документів до обраних ВНЗ, розставляння спеціальностей за пріоритетами і надія на те, що Всесильний Розподільний Капелю…ой, Алгоритм «пропише» твоє ім’я в найбажанішому зі списків рекомендованих до зарахування. Для декого до цієї низки випробувань долучаються ще й творчі конкурси, що часто викликають ще більшу тривогу і хвилювання. Тішить лише те, що все це, яким би стресовим і напряжним не було, закінчиться вже дуже-дуже скоро, і розподільна епопея увінчається списками новоспечених студентів, зокрема, і київських коледжів та університетів вже менше ніж за місяць. Утім, і це ще далеко не кінець.

Приїжджати до столиці кілька разів на рік як гість чи турист – кльово і захоплююче. Оселитися і жити тут постійно – зовсім інша річ…

Решту серпня вчорашні випускники шкіл зможуть нарешті насолоджуватися відпочинком – і відпочити перед насиченими першими місяцями в ролі «першокура», «вертольотика», «мінуса» чи «фреша» таки варто дуже добре. Хоча ці прізвиська (а тут далеко не повний список!), якими наділяють першокурсників у різних київських ВНЗ, дошкульні та невідчепні протягом цілого року – було б чудово, якби це було єдиною і найбільшою проблемою, з якою зіткнуться вчорашні абітурієнти в новому середовищі. Приїжджати до столиці кілька разів на рік як гість чи турист, щоби гуляти собі неспішно Хрещатиком, їсти морозиво на Володимирській гірці і робити селфі на тлі Дніпра й лівого берега з оглядового майданчика в Маріїнському парку – кльово і захоплююче. Оселитися і жити тут постійно – зовсім інша річ, і не дивно, що думки про те, «як-же-я-буду-там», часто викликають ще більшу тривогу, ніж очікування результатів вступної кампанії.

Утім, кожен і кожна з її учасників вже встигли зрозуміти на власному досвіді, що часто чорт не такий вже й страшний, як малює його уява, стривожена невідомістю. Тому, щоби боятися було не так страшно, сьогодні ми підготували для теперішніх і майбутніх абітурієнтів київських ВНЗ підбірку таємних знань (спойлер: ні) про Київ і студентське життя в Києві, які вони з часом осягнули б і самі – але те, що їх можна дізнатися раніше, може суттєво полегшити життя на перших етапах знайомства з ВНЗ і новим середовищем існування.

Як вижити, навчаючись у Києві: 10 порад для студентів з інших міст, життя в столиці, гуртожиток, цікаві та корисні поради, що робити в києві, перший курс, правила студентського життя, советы первокурсникам, студенческая жизнь, поради для підлітків, абутірєнтам,

Не має значення, звідки ви

Попри досі поширений серед більшості «некиївських» абітурієнтів стереотип, те, що ви не кияни, не викличе жодного негативного упередження стосовно вас ні в групі, ні тим паче у викладачів. У далекому і сивому 2008-му, коли авторка цієї статті вступила до великого і знаного київського ВНЗ і переїхала до Києва з невеликого села на Житомирщині, це було те, чого вона найбільше боялась і в чому, на її щастя, найбільше помилилась.

Не «престижність» школи, яку ви закінчили, не середній бал ЗНО у вашому класі і навіть не те, в якому році у вас вдома з’явився інтернет, має найбільше значення, а те, як ви проявите себе протягом навчальних і не лише навчальних активностей.

Не «престижність» школи, яку ви закінчили, не середній бал ЗНО у вашому класі і навіть не те, в якому році у вас вдома з’явився інтернет, має найбільше значення, а те, як ви проявите себе протягом навчальних і не лише навчальних активностей – а це вже залежить тільки від вас і ні від чого іншого. Ба навіть – що більше регіонів України будуть представлені в одній групі чи на одному потоці, то цікавіше! Вже через кілька місяців можна буде об’їздити чимало досі не знаних куточків України, як і звозити одногрупників в своє село, місто чи містечко, а чому б і ні? Тим паче що таким чудовим лайфхаком, як 45-відсоткова знижка на поїздки залізницею зі студентським квитком, гріх не користуватися.

Не бійтеся запитувати старшокурсників

Чимало першокурсників-некиян ще не мають старших друзів у своєму ВНЗ – але, повірте, потоваришувати зі студентами старших курсів простіше, ніж вам може здаватися. У деяких ВНЗ є навіть спеціальні ініціативи старшокурсників, спрямовані на те, щоби згуртувати і перезнайомити групи наймолодших ще до початку занять і якомога швидше «акліматизувати» їх у стінах нової альма-матер. У соцмережах легко знайти тематичні групи і долучитися до них.

Так, вони підсміюються з того, як ви зграйками бігаєте між поверхами в пошуках своєї аудиторії, – але роблять вони це зовсім не по-злому і радо допоможуть з усім, з чим ви до них звернетеся.

Хай навіть вам здається, що ваші запитання ідіотські та банальні, як-то «а що означають оці циферки і літерки навпроти днів і чисел у розкладі» – не бійтеся адресувати їх старшим студентам (група авторки статті, до слова, тільки з їхньою допомогою і змогла розібратися в своєму заковиристому розкладі). Так, вони підсміюються з того, як ви зграйками бігаєте між поверхами в пошуках своєї аудиторії, і називають вас «першокурами»/ «вертольотиками»/ «фрешами» / потрібне вписати – але роблять вони це зовсім не по-злому і радо допоможуть з усім, з чим ви до них звернетеся. Бо самі були такими ще не так давно і насправді впізнають у вас себе самих.

Студентський гуртожиток – школа життя, але водночас найефективніший лайфхак

Більшості студентів київських ВНЗ, які не мешкають у Києві, доведеться ділити спільний побут у гуртожитку. Це ніби як ні для кого не секрет, але часто і багатьох добряче лякає – особливо після того, як вашу майбутню гуртожитську кімнату вперше окинуть критичним (чи панічним) оком мама і тато, заносячи туди ваші валізи. Так, найчастіше тут далеко не так комфортно, як у своїй улюбленій домашній нірці, і ванну треба ділити на всіх, і кухнею користуватися разом, і твою каструлю знову хтось не помив, і сусідка тріщить по телефону вже третю годину, а друга голосно підспівує музиці з навушників…

…саме в гуртожитку скорочується дистанція між факультетами, курсами і будь-якими соціальними групами.

Але саме в гуртожитку скорочується дистанція між факультетами, курсами і будь-якими соціальними групами. Вам раптом знадобилися конспекти такого-то викладача, зелена губна помада і піжама у вигляді панди – і все це одночасно і протягом години? Кілька повідомлень у фейсбуці, кілька фраз на кухні – і все це у вас є. На додачу ваша балакуча сусідка може виявитися людиною з прихованим талантом візажистки, а любителька поспівати любить іще й пофотографувати (і це в неї виходить явно краще). А скільки цікавих способів часозбавляння і в перспективі яскравих спогадів про студентське життя додається у вас лише тому, що ви житель(ка) гуртожитку – не перерахувати!

Як вижити, навчаючись у Києві: 10 порад для студентів з інших міст, життя в столиці, гуртожиток, цікаві та корисні поради, що робити в києві, перший курс, правила студентського життя, советы первокурсникам, студенческая жизнь, поради для підлітків, абутірєнтам,

У Києві зовсім не страшно

Хоч київському метро далеко до лондонського за розгалуженістю ліній, а запитання «як пройти на вулицю таку-то» звучить цілком безневинно – питання навігації по Києву дуже часто викликають у абітурієнтів-некиян справжнісіньку паніку.

Краще зробити прикру помилку один раз, аніж втрачати час, боячись заплутатися.

На перших порах потрапити на короткий перехід (так-так, той, де ескалатори, а не той, де йти пішки по довгому коридору) із «Хрещатика» на «Майдан» або вийти на потрібний бік із «Метрограду» здається просто-таки магічним – як не переплутати третій і п’ятий корпуси в «рідному» ВНЗ. Але згодом ви безпомилково відрізнятимете пункти зустрічей «на ЛТ» від «на ЗВ», а вулицю Костьольну – від Шовковичної (і навіть Червоноармійську і Велику Васильківську окремо не шукатимете!). Головне – не зупинятися: краще зробити прикру помилку один раз, аніж втрачати час, боячись заплутатися. Особливо це стосується тих ситуацій, коли ви переплутали вихід із метро – за вами купа людей, і вони теж кудись поспішають.

У Києві ніколи не тоскно

Почнімо з того, що Київ не обмежується туристичними затертостями типу того-таки Хрещатикомайдану і Маріїнського парку. Та і навіть вони можуть відкритися із зовсім інших сторін, коли гуляти не під родинним «конвоєм», а, скажімо, веселою компанією чи й наодинці і не при світлі дня, а тоді, коли починають запалюватися ліхтарі і вогні. Вечірній Київ із тих самих «туристичних» локацій – видовище справді непередаване. Не любите гуляти – до ваших послуг затишні столики в сотнях різних класних закладів (ті ж-таки друзі з гуртожитку стануть вам найповнішим сітігайдом найкращими і при цьому підйомними для студентського бюджету кнайпами). Дискотеки чи опера, концерти просто неба чи театри з безкоштовними «студентськими» днями, тематичні вечірки, лекції і презентації… Київ має достатньо ресурсу, щоби задовольнити навіть ті інтереси, з якими ви вже полишили надію знайти однодумців у своїй школі.

Як вижити, навчаючись у Києві: 10 порад для студентів з інших міст, життя в столиці, гуртожиток, цікаві та корисні поради, що робити в києві, перший курс, правила студентського життя, советы первокурсникам, студенческая жизнь, поради для підлітків, абутірєнтам,

Навіть якщо вдома не було «свого» і «своїх» – ви знайдете їх у Києві

Слухали Pink Floyd і Led Zeppelin, поки решта однокласників вмикали на перервах російський реп? Закинули навчання грі на гітарі на трьох акордах, бо у вашому *місто/село-нейм* не було музичної школи? З жалем вкотре пролистували програму Atlas Weekend, Заходу чи й Sziget, знаючи, що вкотре почуєте від батьків «самого(у) не пущу» – а хто б із вами поїхав, якщо всі однокласники вмикають на перервах російський реп? Список можна нескінченно продовжувати чи й вписувати інші пункти – проте таке трапляється аж дуже часто.

Київ – це величезна мережа людей із усіх можливих сфер діяльності, які перебувають у неперервній комунікації між собою.

Якщо у вас є захоплення чи зацікавлення, яких не розуміє і не підтримує ніхто вдома і в школі, але вони важливі для вас, якщо не мали в школі кому відкритися і довіритися, та навіть якщо просто не знаєте, чим би по-справжньому хотіли зайнятися в житті, то Київ – це чи не найправильніше місце в Україні для того, щоби знайти себе і розвиватися в тих напрямках, які тавруються в інших місцях як божевільні і безсенсовні. Бо перш за все Київ – це величезна мережа людей із усіх можливих сфер діяльності, які перебувають у неперервній комунікації між собою. Проте це і простір повної свободи. Тут легко загубитися – але так само легко знайтися. І тут всього і всіх може бути рівно стільки, скільки потрібно саме вам – інтроверту, що прагне ізоляції, чи невтомному і комунікабельному шукачеві пригод. А ще тут є музичні школи для дорослих. І художні курси. А скільки тематичних магазинів для заняття творчістю!..

Студентські ініціативи = соціальний капітал, соціальний капітал = сила

Додатковими «майданчиками» для саморозкриття можуть стати – і дуже часто стають – різноманітні студорганізації та заходи. Студентське самоврядування, театральні гуртки, громадські організації, танцювальні клуби, ліга КВК, щорічні студфестивалі… Якщо в школі не було де розкрити свій організаторський потенціал – тут на вас чекають. Ба більше: в таких студентських організаціях з’являється унікальна можливість долучитися до професійного середовища, а через молодших його представників – «влитися» в старше та впливовіше коло. Що може бути краще, ніж оточити себе такими ж активними, креативними та сповненими енергії, як і ти – якщо ти прагнеш цього?

Як вижити, навчаючись у Києві: 10 порад для студентів з інших міст, життя в столиці, гуртожиток, цікаві та корисні поради, що робити в києві, перший курс, правила студентського життя, советы первокурсникам, студенческая жизнь, поради для підлітків, абутірєнтам,

Якщо щось не так – це треба змінювати, а не терпіти

Не вжилися з сусідами по кімнаті, викладач обрав вас «цапом-відбувайлом», та і взагалі омріяний раніше ВНЗ виявився не таким класним, як раніше здавалося? Це зовсім не трагедія, і шукати в собі надумані причини, чому так відбувається («іншим же ок!») – останнє, що треба робити в такій ситуації. Якщо щось не так, як хочеться, подобається чи потрібно, слід змінити ситуацію, а якщо не вдається змінити – припинити її. Перейти до іншої групи, переселитися в іншу кімнату, вступити до іншого ВНЗ чи навіть продовжити навчання деінде в Україні або за кордоном – так, це може скандалізувати твоїх батьків і викликати подив і нерозуміння у оточення, але точно врятує тобі час, нерви і сили. Зокрема – до ситуацій, з якими в будь-якому разі не можна миритися, належить упереджене ставлення викладачів чи одногрупників за ознакою походження (на жаль, таке хай і поодиноко, але все ж трапляється). Типово «студентська» безтурботність мусить тут поступитися здатності відстояти власні переконання – і коли ж вчитися цьому, як не тепер.

У Києві є все – але далеко не все це тобі справді потрібно

Через те, що в Києві – такий безмір можливостей, це місто може стати найкращим простором для формування критичного мислення. Коли доступно практично все, відповідальність за власний вибір покладається винятково на того, хто цей вибір робить. Піти в клуб чи на презентацію книги, витратити час у бібліотеці чи гуляючи з друзями – тільки ви можете вирішувати, що вам потрібно тут і зараз. І найбільший секрет (хоч це й не секрет зовсім) полягає в тому, що і те, й інше у відповідних ситуаціях може виявитися єдино правильними рішеннями: нескінченні письмові роботи часто пишуться з куди більшим натхненням після гарної вистави чи концерту. Або й вечірки, так.

Як вижити, навчаючись у Києві: 10 порад для студентів з інших міст, життя в столиці, гуртожиток, цікаві та корисні поради, що робити в києві, перший курс, правила студентського життя, советы первокурсникам, студенческая жизнь, поради для підлітків, абутірєнтам,

Усе і завжди може бути інакше

Так, якщо ваша родина не живе у Києві – то дуже часто Київ стає найбажанішою для вас навчальною і життєвою локацією в уявленні вашого оточення. Причому на додачу ще й буває критично важливо, щоби вступали ви саме цього року, саме в цей ВНЗ і саме на цю спеціальність, і тільки на бюджет, і щоби вчилися там на самі «п’ятірки» чи то пак «дев’яностки», і щоби тягнули на стипендію, і… І якщо все це для вас не має чи раптом перестало мати значення – бо ВНЗ зовсім не той, бо вам ніколи не подобалась економіка, бо насправді завжди хотілося лишитися у Львові, Сумах чи Дніпрі й нікуди не їхати або й навпаки, махнути за кордон, близький чи далекий, – слід іти далі. І завжди є куди йти далі.

У Києві ви можете не знайти «іншого життя» – проте тут легше, ніж будь-де, зробити життя саме таким, яким хочеться вам.

Можна рік «посидіти вдома» і поготуватися до вступу в «той самий» університет, коли це не вийшло зробити цього року – це зовсім не соромно і не смертельно. Можна покинути «той самий» університет на першому курсі та перейти в інший. Можна влаштуватися на роботу, якщо не «вийшли» на стипендію, і заробляти значно більше, паралельно встигаючи вчитися (багато в кого так виходить, ага). Можна, зрештою, не тягнути навчання на самі «дев’яностки», шкодячи своїм нервам і здоров’ю – ваші батьки, певно, дуже здивуються, коли дізнаються, що «червоні дипломи» не дають жодних переваг при працевлаштуванні. Не слід боятися міняти все і говорити вголос «я так (не) хочу» – насамперед цьому може навчити вас Київ, якщо ви вирішите пов’язати з ним якусь частину свого життєвого шляху. В Києві ви можете не знайти «іншого життя» – проте тут легше, ніж будь-де, зробити життя саме таким, яким хочеться вам. А це ж зовсім не страшно. Правда?

У статті використані ілюстрації: Anna Parini

дорослішання Київ навчання поради для підлітків студентське життя