Як закохати дітей у книжки: поради автора «Щоденників Слабака»

дитяче читання, батьки, поради з читання, популяризація читання, діти і книжки, секрети дитячої літератури, сторітайми, виховання, розвиток культури, навчити дитину читати, Джеф Кіні

На відміну від свого непутящого героя, учня середньої школи Ґреґа Хефлі, Джеф Кіні зовсім не слабак. І хоча коли американський розробник відеоігор лише брався за створення першої книжки з серії «Щоденник Слабака», він навряд сподівався на карколомний успіх (можливо, саме тому й опублікував її в електронному вигляді, навіть не намагаючись «продати» написане видавцям), сьогодні він один із найпопулярніших авторів світового дитліту. Його книжки про пригоди Ґреґа Хефлі перекладені майже п’ятдесятьма мовами та екранізовані. Багатотисячні наклади розлітаються як пиріжки, а все тому, що дітям подобається читати історії про Ґреґа. І це головне. Але що робити, якщо дітям не подобається читати? Якщо вони надають перевагу мультикам, серіалам чи просто відео на YouTube? І якщо вони вже стали занадто дорослими, щоби «вестися» на хитромудрі методи, які так добре спрацьовують із малюками? Знайти вихід з такої скрутної ситуації — завдання не для слабаків, тому й допоможе тут знову ж таки Джеф Кіні. Отже, шість порад для батьків, які хочуть спонукати своїх дітей читати, від Джефа Кіні — не просто письменника та розробник відеоігор, а ще й татка двох хлопців, які навчаються у середній школі.

Заохочуйте читання задля розваги

Дорослі читають для задоволення та веселощів. З раннього віку діти роблять так само. Але мені здається, що ми, дорослі, коли прагнемо заохотити дітей до читання, часто забуваємо про це та нехтуємо розважальним елементом. А дарма. Тож подбайте про те, щоби ваші діти, читаючи, насолоджувалися та розважалися. Крім того, переконайтесь у тому, що вони знаходять героїв, з якими можуть себе співвідносити. Я зробив Ґреґа Хефлі недосконалим, і багато дітей, здається, відчули з ним зв’язок.

Інтереси дитини передусім

Задовольняйте інтереси дитини, навіть якщо вони відрізняються від ваших. Наприклад, сучасні діти, які навчаються у п’ятому та шостому класі, часто захоплюються популярною грою Minecraft. І зараз є справді багато літератури, пов’язаною із Minecraft. Отож, якщо ви дасте їм те, чим вони справді цікавляться, вам легко вдасться зацікавити їх читанням.

Радійте, якщо дитина читає, навіть якщо це не книжки

Читати можна у безліч способів. Не лише книжки, але й періодичні видання, Інтернет тощо. Я закохав своїх дітей у комікси, які любив у дитинстві, читаючи їм видання з батькової колекції. Особливо — комікси Карла Баркса, який вигадав Дональда Дака та Дядька Скруджа. Я читав саме їх через те, що вони містять справді гарні історії (я ніколи не захоплювався коміксами про супергероїв). Історії для читання ми маємо на нашому дитячому сайті Poptropica. На цьому сайті відвідувачі можуть вчити історію та культуру, але акцент усе одно на веселих і гарних оповіданнях. Я знаю, що батьки нині дуже переймаються тим, скільки діти проводять часу за екранами. Для своїх дітей ми ставимо ліміт у одну-дві години на день. Але не варто забувати, що не весь екранний час рівнозначний.

Знайдіть авторів, яких любить ваша дитина

Коли я був маленький, у мене було не дуже багато варіантів. Я читав книжки моєї сестри — книжки Джуді Блюм і Беверлі Клірі мені подобалися. Але зараз у дітей є справді широкий вибір. Я б рекомендував щось із Кейт ДіКамілло, зокрема книжки «Флора і Улісс» і «Пригоди мишеняти Десперо», із Лінкольна Пірса («Нейт Усемогутній») або з серії Стефана Пастіса «Епік Фейл» («Timmy Failure»). У будь-якому разі, сьогодні для кожного та кожної знайдеться свій автор чи авторка. І, як на мене, завдання батьків — спрямувати своїх дітей у правильному напрямку.

Дайте дітям книжки з малюнками

Читацький шлях дитини пролягає від книжок-картинок до чаптербуків без ілюстрацій. Навіть як дорослий, я, читаючи хай і щось на кшталт «People», хочу бачити картинки — як винагороду за зусилля. І мені здається, що діти так само. 

Додайте гумору!

Я роблю свої книжки смішними, додаючи до них елементи мультиплікації. Я намагався пробитися у світ коміксів і мультиплікації, але, коли мені не вдалося, я перемкнувся на книжки. І мені пощастило — мене дуже добре прийняли.

дитяче читання, батьки, поради з читання, популяризація читання, діти і книжки, секрети дитячої літератури, сторітайми, виховання, розвиток культури, навчити дитину читати, Джеф Кіні

_______

Сподіваємося, ці простенькі поради популярного письменника стануть вам у пригоді та допоможуть вашим школярам відкрити чи перевідкрити для себе чарівний світ літератури. І не забувайте, що навіть уже майже дорослі діти все ще потребують читання вголос і гарного прикладу від своїх батьків.

Міра Київська
Міра Київська
авторка, редакторка сайту Букмоль