У селі Олександрівка на Херсонщині підлітки організували мистецький центр, що проводить резиденції, створює кіно, ставить вистави та має на меті популяризацію та розвиток українського мистецтва.
Teenside / Досвід
28 Жовтня 2021
462
Театр і лиман: YOUKH — творча автономність
Антипенко Влада
учасниця підліткової редакції TeenSide

Мистецький центр «YOUKH» (ЙУХ) – це шлях до створення всеукраїнської платформи розвитку сучасного мистецтва та об’єднання творчої молоді з різних населених пунктів.

YOUKH— творча автономність

Улітку 2020 року центр створили Євгенія Відіщева та Андрій Май, керівники двох громадських організацій – «VIDLIK PROJECTS» та Центр «Текст». Місце для цього обрали незвичайне – село Олександрівка на Херсонщині. Прямо з воріт центру відкривається краєвид на лиман. Чому ж саме це місце?

Існують сталі уявлення, нав’язані массовою культурою, що село не може асоціюватись з інтелектуальними та творчими потоками. Ми хочемо прийняти цей виклик і прагнемо впливати на зміну цих уявлень, оскільки  вважаємо що країні потрібна певна культурна децентралізація та створення локальних мистецьких осередків, незалежно від того – місто це чи село.

Мистецький центр – поєднання культури та самоврядування

Центр повністю створено руками підлітків-учасників самого центру. Тут панує самоврядування та вільна творчість. Лекції, резиденції, участь у конкурсах, втілення ідей, опен-коли, дружба – і це далеко не все, що пропонує Мистецький центр YOUKH.

Історія «YOUKH» почалася 2020 року, коли на базі центру провели серію резиденцій для підлітків з Донецької та Луганської областей. Резиденції складалися з різних подій: акустичні концерти, театралізовані читання сучасної драматургії, вечори сучасного українського кіно та зустрічі з культурними діячами та діячками. До всіх подій активно приєднувалася громада села та навколишніх міст. 

Серія воркшопів для підлітків та молоді, які хочуть знімати документальне кіно. Загалом вийшло 16 документальних фільмів про жителів Олександрівки, їх сміливо можна назвати портретом сучасного українського села. Фільми презентували у сільському будинку культури села Олександрівка, у Харкові в театрі «Нєфть», Краматорську, Рівному, у Львові та в Києві.

Творча лабораторія для драматургів та драматургинь. Разом з Максимом Курочкіним 8 учасників та учасниць пройшли шлях написання нового драматургічного твору, що у фіналі лабораторії презентували у вигляді публічних читань перших драфтів у будинку культури села Олександрівка та в Херсонському обласному академічному театрі ім. Миколи Куліша.

У серпні 13 підлітків приїхали до Мистецького центру, де написали своєї перші п’єси. Їх ментором став Андрій Май – режисер, керівник проєкту. Протягом осені відомі українські музиканти працювали над створенням «Радіо драми» – саме у такому форматі коротких аудіо читань можна прослухати п’єси молодих авторів. Серед музикантів гурти такі як Ragapop, Марія Магдалина, Komissya, лейбл Dnipropop та інші. Почути збірку радіо драм, що має назву «13» можна на музичній платформі Sound cloud та на Ютуб каналі ВІДЛІК ПРОДЖЕКТС.

Громадська організація «ВІДЛІК ПРОДЖЕКТС» (частина Мистецького центру) у співпраці з Junges theatre Koln організувала міжнародну міждисциплінарну проект-виставу «The future of Europe». Учасниками вистави стали молоді (15+) та літні (80+) люди з України й Німеччини, чиї дитинство та юність припали на час воєн: Другої світової та сучасних російсько-української, сирійської, афганської, іракської, балканської. Вони свідчать про своє дорослішання, своє зруйноване війною стале життя, говорять про свої мрії та бачення спільного майбутнього в Європі.

Мистецький центр планує проводити у селі Олександрівка активну аскетичну зиму 2021. Всі деталі з’являться на сторінці youkh.culture. Якщо ви хотіли потрапити в середовище творчого розвитку та активних однолітків – вам саме до youkh.culture!

кіно Мистецький центр підлітки резиденція творчість театр