«Ori and the Blind Forest»: подорож казкою

Ori and the Blind Forest, Орі та сліпий ліс, відеоігри, огляд гри, обзор, videogame review, games, gamers, геймери, найкращі відеоігри, видеоигра, комп'ютерні ігри, графіка

Ми всі пам’ятатимемо ту ніч, коли шторм забрав у мене Орі.
каже Велике Дерево і відпускає сотні своїх листочків летіти у нічному пориві вітру.

Ori and the Blind Forest (Орі та сліпий ліс) – медитативна, добра та надзвичайно красива гра. Саме те, що треба, якщо хочеться поринути у казкову атмосферу, але не навантажувати себе складними фентезійними сюжетами.

Орі, наш маленький герой – це один зі світлих духів лісу й один з небагатьох, кому вдалося пережити напад злої сови. Ліс поринув у темряву, бридкі страховиська нишпорять серед опалого листя і старого гілля. Великі дерева загинули. І тепер тільки Орі може повернути природу до життя.

Сам по собі головний герой мені дуже нагадує інопланетянина з мультика “Ліло і Стіч” – з великими вухами, якимись антенами на голові та лапатими передніми кінцівками. Якщо придивитися, то він справді дуже милий, а особливо, коли знаходить пір’їну, яку використовує в подальшому замість парашута.

Ori and the Blind Forest, Орі та сліпий ліс, відеоігри, огляд гри, обзор, videogame review, games, gamers, геймери, найкращі відеоігри, видеоигра, комп'ютерні ігри, графікаОрі та істота, яка його тимчасово всиновала

Ori and the Blind Forest просто мальовнича. І це ще м’яко сказано! Гра за стилем коливається між японською аніме-студією Ghibli (“Віднесені привидами”, “Мій сусід Тоторо”, “Вітер дужчає”) та картинами гіперреалістів. Хоч вона і двовимірна, практично кожен кадр дихає неймовірною глибиною: вдалечині ми бачимо гори, стовбури гіганстьких дерев або верхівки диких лісів. Під водою колихаються водорості. Різноманітні зони, на які поділено ліс, органічно переходять одна в іншу і при цьому переході змінюється палітра та атмосфера. На схід від великої галявини, що променить чарівним світлом, починається болото – похмуре і гнітюче. А під болотом – темні-претемні печери, де майже відсутні джерела світла, окрім самого Орі.

Ori and the Blind Forest, Орі та сліпий ліс, відеоігри, огляд гри, обзор, videogame review, games, gamers, геймери, найкращі відеоігри, видеоигра, комп'ютерні ігри, графікаПалітра, освітлення та настрій загалом у кожній локації змінюється

Сюжет гри дуже мінімалістичний. Наш герой несе лісу світло, лікує природу від затяжної хвороби, принагідно виявляє співчуття і протистоїть темряві. Це, власне, і все. Але дана гра розрахована більше на дослідження місцевості та візуальне задоволення, ніж на глибокі розповіді.

Ori and the Blind Forest, Орі та сліпий ліс, відеоігри, огляд гри, обзор, videogame review, games, gamers, геймери, найкращі відеоігри, видеоигра, комп'ютерні ігри, графікаОрі спускається на парашуті у прірву

З погляду ігрової динаміки це доволі типова аркада, в якій гравець поступово здобуває нові здібності або ресурси, які дозволяють йому діставатися до раніше недоступних локацій. Приємно, що відчувається не лише розвиток героя, але й зміна навколишнього середовища. Наприклад, після того, як Орі вилікує дерево Ґінзо, воно очистить річки та ставки лісу від отрути – відтак можна буде плавати у водяних локаціях.
Подібна динаміка заохочує повертатися до попередніх зон та досліджувати нерозкриті раніше секрети. У грі повно потаємних закутків, дослідження яких допоможе розвинути Орі та підвищити його можливості до виживання. Але добре, що в більшості випадків це не є критично необхідним – гра не примушує вас братися за усі випробування, якщо вам це важко.

Гра використовує спеціальний ресурс для збереження. Тобто зберегтися гравець може майже будь-де, однак, щоби не потрапити в халепу, збереження потрібно економити.

Ori and the Blind Forest, Орі та сліпий ліс, відеоігри, огляд гри, обзор, videogame review, games, gamers, геймери, найкращі відеоігри, видеоигра, комп'ютерні ігри, графікаОрі знаходить залишки Великих Дерев – саме так він вивчає нові трюки

Потішило розмаїття ворогів. Щоби вижити та перемогти, потрібно враховувати їхню специфіку. Скажімо, павуки розгойдуються на павутинках і тому удар Орі до них дістає не завжди. З деякими ворогами взагалі не вдасться справитися до відкриття спеціальних здібностей – від броньованих смішних носорогів доведеться тікати, доки Орі не набереться вдосталь сили, щоби збивати з них панцир.

При цьому зауважу, що гра не орієнтована на бої. Вороги грають не стільки роль хижаків, скільки є елементами просторових головоломок – того ж таки носорога можна змусити пробити стіну, яку Орі сам не подужає.

Якщо говорити про просторові головоломки, вони постійно ускладнюються та вражають навіть після перших 8 годин гри: Орі отримує нагоду походити по стелі та відвідати страхітливі хащі, в яких деякі стіни з’являються лише в уяві героя – у галюцинаціях.

Ori and the Blind Forest, Орі та сліпий ліс, відеоігри, огляд гри, обзор, videogame review, games, gamers, геймери, найкращі відеоігри, видеоигра, комп'ютерні ігри, графікаОрі подорожує

Звісно, типово для будь-якого платформера, тут є свої складні місця, де стрибки доведеться детально розраховувати. Саме через ці подекуди марудні моменти я не дуже люблю платформери. Однак, порівняно з іншими представниками свого жанру, Ori and the Blind Forest рідко вимагає надмірної (до міліметра та мілісекунди) точності. Грі вдається згладжувати нервові епізоди тією ж таки красою та інтуїтивною зрозумілістю управління. Змусити нашого Орі витворяти неймовірні трюки куди легше, ніж може здаватися на перший погляд, особливо, якщо грати з гейм-падом.

Ori and the Blind Forest, Орі та сліпий ліс, відеоігри, огляд гри, обзор, videogame review, games, gamers, геймери, найкращі відеоігри, видеоигра, комп'ютерні ігри, графікаЗловісна сова Куро

Ori and the Blind Forest, можливо, і не виділяється ніякими унікальними інноваціями, але з-поміж свіжих ігор свого жанру це чи не найкраща гра.

Дмитро Прокопчук
Дмитро Прокопчук
журналіст, ігрознавець, політичний консультант