Road Not Taken: про життя і втрати

найкращі відео-ігри, комп'ютерні ігри, puzzle, гра-головоломка, поезія, Роберт Фрост, Road Not Taken, відеоігри, Spryfox

І знову зима, і знову діти згубилися в темному зачарованому лісі. І тільки відважний загадковий рейнджер із телекінетичним посохом здатен їх врятувати!

_______

Передовсім тут варто зацитувати вірш “Необрана дорога” американського поета Роберта Фроста. Саме цей вірш і надихнув розробників створити однойменну гру – Road Not Taken.

В осінньому лісі розвилка доріг,
Що в даль пролягли крізь тремку позолоту.
Одразу обидві я вибрать не міг
І ту, що тулилася ближче до ніг,
Очима пробіг майже до повороту.

А інша, яку все ж нарешті обрав,
Та більше неходженістю привертала
І вруном відрослих нетоптаних трав,
Хоча, може, тих, хто на неї звертав,
Вона і сама, ще й добряче, топтала.

Обох їх однаково лист жовтий крив,
Що плавно й безшумно з дерев опускався.
Я першу залишив до кращих часів,
Та звивистість знавши життєвих шляхів,
Вернусь що сюди знов, і не сподівався.

Все ж, певне, колись, всі відклавши діла,
Я давній свій вибір згадаю до болю:
Дороги дві – кожна у безвість вела –
Й обрав ту, що сходжена менше була,
А в іншому всьому – поклався на долю.
переклад Віктора Марача

Ці глибокі слова розповідають не лише про вибір з-поміж двох лісових стежин, але про значно важливіший вибір – свого шляху у житті, а також про шкодування за тим шляхом, яким пройти не довелося. Road Not Taken – це гра-притча “про життя і втрати”, як стверджують самі автори.

найкращі відео-ігри, комп'ютерні ігри, puzzle, гра-головоломка, поезія, Роберт Фрост, Road Not Taken, відеоігри, Spryfox

Всі діти повернулися додому неушкодженими, батьки радіють

Гра складається із порятунку дітей, що заблукали в лісі, та розбудови стосунків із різними персонажами, які проживають у містечку. Чомусь місцеві ніяк не можуть подолати дивну традицію відпускати своїх дітей щозими до лісу, де діти повинні збирати ягоди і де вони гарантовано губляться. Рятувати їх доводиться нашому головному герою – загадковому рейнджеру із магічним посохом. Цим посохом він (або вона) може штовхати та піднімати різноманітні предмети, розв’язуючи таким чином головоломки.

Ігри з єнотами, оленями і тролями

Можливо, “головоломки” – не надто вдале слово. Правильніше було би назвати це ігровими ситуаціями. Вони щоразу трошки інакші, подібні до коктейлів, які змішуються з приблизно тих самих інгредієнтів, але можуть мати дуже різний смак і колір. В одних ситуаціях рейнджер стикається з великою кількістю лісових духів, що перетворюють лісові галявини на своєрідні мінні поля. В інших потрібно якимсь чином зігнати стрибучих оленів у стадо, щоби відкрити дорогу вглиб лісу. Нерідко доводиться тікати від агресивних єнотів або розбиратися із каменюками, що змінюють свій колір, коли їх кидаєш.

найкращі відео-ігри, комп'ютерні ігри, puzzle, гра-головоломка, поезія, Роберт Фрост, Road Not Taken, відеоігри, Spryfox

Наш герой намагається врятувати дівчинку від Баби Яги

Road Not Taken повна сюрпризів і навіть на пізніших етапах вона здатна вразити, підкидаючи в ігровий процес дедалі проблемніші елементи. В певний момент з’являються металеві супутники, які липнуть до рейнджера і ускладнюють його пересування. За ним починає ганятися троль, який, однак, частину ходів спить. У віддалених закутках лісу можна знайти речі дітей, що загубилися багато років тому – за їх допомогою можна викликати духів цих дітей. Зрідка наш герой може потрапити у найтемнішу гущавину, де на нього чекатимуть найнебезпечніші випробування – без ретельного обдумування їх можна дуже швидко провалити.

найкращі відео-ігри, комп'ютерні ігри, puzzle, гра-головоломка, поезія, Роберт Фрост, Road Not Taken, відеоігри, Spryfox

Іноді обійти увесь ліс не вдається і потрібно вибирати: йти на північ або на південь

Попри нібито просту механіку а-ля “збери три предмети одного типу”, гра вимагає стратегічного планування. Головним ресурсом у грі є енергія нашого рейнджера, яка витрачається на пересування предметів по карті. Енергія також грає роль здоров’я – якщо вона впаде до нуля, рейнджер загине. Є можливість повернути його до життя і не втратити свій прогрес, але за це доведеться попрощатися із багатьма здобутими раніше подарунками.

Гра, яка може вас відфрендзонити

Подарунки рейнджер отримує від місцевих мешканців, з якими він може розбудовувати взаємини даруючи подарунки. Кожному персонажу подобається щось своє. Скажімо. консервативна дівчина шукає собі чоловіка, що багато заробляє, а місцева мавка шаленіє, коли їй дарують кроликів. Ваші стосунки можуть пройти шлях від поверхової дружби до шлюбу. При цьому якщо ви пробуватимете розвивати романтичний зв’язок одразу із кількома персонажами, хтось із них точно почне ревнувати і скаржитися.

Однак буває набагато гірше – вас можуть повноцінно відфрендзонити. Персонаж, якому рейнджер даруватиме купу подарунків, на якомусь етапі може почати говорити оті всі ганебні типові фразочки на кшталт “я тебе люблю, але тільки як друга”. Так, це дуже жорстока гра. А з вигляду і не скажеш.

найкращі відео-ігри, комп'ютерні ігри, puzzle, гра-головоломка, поезія, Роберт Фрост, Road Not Taken, відеоігри, Spryfox

У себе вдома рейнджер складає подарунки, які дають бонуси

Однак, за драмою побудови стосунків криється іще більше драма. Наш рейнджер не вічний, як і всі ми. У нього (неї) – лише 15 років служби, 15 місій. На невідворотну смерть натякають місцеві жителі, зокрема підозріла лікарка, яка продає не надто ефективні ліки, а також візуальна видозміна самого рейнджера – він сивіє з часом.

Але нащо тоді грати, якщо герой наш все одно помре? Автори іграшки відверто пояснюють свій меседж: люди повинні постаратися прожити відведений їм час якнайкраще. У випадку нашого рейнджера – врятувати якомога більше дітей, розкрити якомога більше секретів загадкового лісу і спробувати створити власну сім’ю.

найкращі відео-ігри, комп'ютерні ігри, puzzle, гра-головоломка, поезія, Роберт Фрост, Road Not Taken, відеоігри, Spryfox

Весілля

Road Not Taken – одна з найдинамічніших ігор-головоломок, які я бачив за життя. Вона належить до ігор жанру rogue-like, які в українському сегменті Інтернету часом називають “рогаликами”. Це ігри, де провал є невід’ємною частиною гри, а замість розвитку персонажа, розвивається сам гравець – допитливо вивчаючи, як працюють різні елементи, і уважно спостерігаючи за умовами задачі на екрані.

Та важливіше за тренування уваги – попередження про плинність часу. Хай гра ця навчить трошки менше шкодувати про ті життєві стежки, які ми не обрали.

Дмитро Прокопчук
Дмитро Прокопчук
журналіст, ігрознавець, політичний консультант