Аніме, яке намагається дослідити проблему булінгу, а головне — може переконати, що вихід завжди є, і не треба соромитися попросити про допомогу.
Медіапростір / Відеодром
20 Лютого 2019
2791
Іджіме: цькування в аніме про школу
Ната Коваль
фотографка, журналістка, літературознавиця

Булінг в інтернеті, шеймінг, кібербулінг, цькування, аніме для підлітків, аниме, серіали для підлітків, anime, teenagers, історії про булінг, аніме про цькування, що дивитись з аніме,кіно для підлітків, анімаційні фільми, японія, шкільні проблеми

Якщо ви справді любити аніме та встигли побачити десятки фільмів і серіалів, то, певно, вже задумувалися над тим, чи справді в японських школах існує така велика проблема булінгу? Саме таке запитання поставила до засновника знаменитого сайту Anime News Network, що спеціалізується на новинах, оглядах і рецензіях на аніме, Джастіна Севакіса одна з читачок. За словами Севакіса, хоча бійки між школярками через хлопців, на які можна часто натрапити в аніме, є радше кліше популярної дівчачої манґи, цькування у японських школах — це, як і підлітковий суїцид, досить поширена та серйозна проблема. Японське Міністерство освіти, культури, спорту, науки і технологій (MEXT) відслідковує зареєстровані випадки булінгу, тобто іджіме (японський відповідник до слова цькування) ще від 1985 року.
Дослідники цього явища вважають, що воно було спричинене в Японії голодними роками після Другої світової, коли насилля та залякування було втіленням принципу «виживає найсильніший». Зіграла свою роль і сувора економічна нерівність, підсилена крахом економічної «мильної бульбашки» 80-х років минулого століття. Дослідники вважають, що діти, які виросли в атмосфері, де заможні процвітали за рахунок бідних, більш схильні до систематичного переслідування слабких. Саме цей вид залякування і призвів до гучних самогубств 8-класника в Оцу у жовтні 2011 року і 11-класника в Кобе у 2007 році. Зрештою, у 2013 році в Японії набув чинності закон про протидію булінгу, який зобов’язав школи боротися зі знущаннями, зокрема і з кібербулінгом, а також повідомляти про усі подібні випадки у Міністерство освіти.

Аніме може переконати, що вихід завжди є, і не треба соромитися попросити про допомогу.

Тема булінгу тією чи іншою мірою присутня чи не в кожному японському аніме, в усіх його напрямах і жанрах. Зрештою, зазнати цькувань можна і за те, що ти є аніме-фаном (отаку). А можна за допомогою аніме розповідати школярам про булінг і як йому протидіяти, як це зробили минулого року в одній із Каліфорнійських середніх шкіл. Чимало аніме-фільмів і серіалів не лише розповідають про героїв і героїнь, які страждають через цькування, змінюються і стають сильнішим, але й намагаються дослідити проблему булінгу. Але головне — аніме може переконати, що вихід завжди є, і не треба соромитися попросити про допомогу.

Булінг в інтернеті, шеймінг, кібербулінг, цькування, аніме для підлітків, аниме, серіали для підлітків, anime, teenagers, історії про булінг, аніме про цькування, що дивитись з аніме,кіно для підлітків, анімаційні фільми, японія, шкільні проблеми

З Днем народження: життя як спалах

Happy Birthday: Inochi Kagayaku Toki, 1999

У школі з тебе знущаються однокласники, вдома дошкуляє брат, мама зі злістю каже, що краще б ти не народжувалася… Тобі всього одинадцять, а життя вже здається таким несправедливим. Шестикласниця Фуджівара Асука дружить із Канадзава Джюнко на прізвисько «Мікроб», за що у школі їй часто дістається від хлопчаків-однокласників. Та вдома не краще: мама її відверто не любить, часто сварить за погані оцінки та навіть забуває про день її народження. Посміюється над нею і розумний та серйозний гімназист Наото, старший брат Асуки. Через постійний стрес дівчинка втрачає голос, що спричинює ще більшу хвилю домашніх і шкільних цькувань. На щастя, Наото починає серйозно хвилюватися через психічне здоров’я сестри і, попри мамині заперечення, відправляє її до дідуся з бабусею у Фукушіму.

Дідусь із бабусею всіляко намагаються розвіяти смуток Асуки: дівчинка допомагає їм по господарству, ходить у гори разом із дідусем і радіє життю зі своєю новою подругою — маленькою білою кізкою. А ще вони показують онуці дерево, яке посадили в день її народження, — абрикос, на якому достигають соковиті плоди. Було в саду й дерево брата Наото, а замість маминого — дерево її старшої сестри, яка померла молодою. Асука дивується, що ніколи нічого не чула про тітку, але починає все розуміти, коли випадково знаходить у книжковій шафці мамин шкільний щоденник. Дівчинка дуже лякається, читаючи його, бо там мама бажає смерті своїй хворій старшій сестрі, через яку батьки не звертають на неї увагу. Обмірковуючи прочитане, Асука не помічає, що її кізка намірилася зробити шкоду та полізла на чуже рисове поле. Коли дівчинка це побачить, то схвильовано закричить і… почує власний голос. Додому Асука їде вже з твердою рішучістю завжди казати всім те, що вона думає.

Згодом Асуці вдається врятувати Джюнко від самогубства, донести цю проблему до вчителів, батьків і навіть однокласників, які, розібравшись із усіма труднощами, починають допомагати учителям із «класу друзів», де навчаються діти з особливими потребами. Аніме-фільм Дедзакі Сатоші розповідає про труднощі взаєморозуміння дітей і дорослих, про те, що багатьом поганим вчинкам можна знайти зрозумілі пояснення, і що у найскладнішій ситуації доброта, дружба та взаємодопомога повернуться сторицею. Крім того, школярі у цьому аніме стикаються не лише з проблемою самогубства, спричиненого цькуваннями, але й із темою смерті як такої, яку намагаються осягнути та прийняти.

Булінг в інтернеті, шеймінг, кібербулінг, цькування, аніме для підлітків, аниме, серіали для підлітків, anime, teenagers, історії про булінг, аніме про цькування, що дивитись з аніме,кіно для підлітків, анімаційні фільми, японія, шкільні проблеми

Красуня

Peach Girl, 2005

Коли найкраща подруга каже, що хлопець, у якого ти закохана, не любить дівчат із засмаглою шкірою — руки опускаються. Бо ти займаєшся у секції з плавання і від засмаги нікуди не дінешся. Бо через засмагу та світле волосся, тебе вважають легковажною. Адачі Момо ще з молодших класів мовчала про свої почуття до Тоджіґаморі Кадзуя, і єдине, що змогла зробити — вступити до тієї ж старшої школи, що й він. А нова школа — це новий стрес, адже ти приходиш у клас, де зовсім нікого не знаєш, і від того стаєш занадто довірливою, бо відкриваєшся найпершому, хто поставиться до тебе добре. Як же часто шкодувала Момо, що потоваришувала з Кашіваґі Сае — однокласниця лише прикидається її подругою, заздрить їй та прагне у всьому бути на неї схожою. Аби обдурити Сае, Момо якось обмовилася, що має почуття до Окаясу Кайрі — першого красунчика у школі. Тут усе й закрутилося.

Між Момо та Кайрі відбувається розмова, під час якої дівчина розповідає про істині почуття до Тоджіґаморі та причину своєї брехні. Але трапляється так, що всюдисуща Сае і Кадзуя чують їхню розмову. Окрилений Кадзуя зізнається Момо і вони починають зустрічатися. Сае через це біситься та докладає всіх зусиль, аби розлучити закоханих. І їй це вдається. Тоді саме Кайрі намагається підтримати Момо і, здається, симпатія може перерости у щось більше… Але правда та брехня сплутуються, а клубок непорозумінь, як і кількість залучених гравців, стає усе більшим. Через ланцюжок різного роду подій герої розкриваються, показуючи свої хороші та погані сторони. І кожному з них треба зробити серйозний вибір.

Хоча з такого синопсису може здатися, що аніме-серіал «Красуня» — просто романтична комедія про шкільне життя, насправді ж це глибока драма. Знущання однокласників, бійки через хлопців, домагання дорослих чоловіків, жорстокі маніпуляції — усе це лише частина тих випробувань, що випадають на долю головної героїні. Та, попри всі ці труднощі, у доброму серці Момо знайдеться місце і для коханих людей, і для кривдників, що також, як виявиться, потребують допомоги.

Булінг в інтернеті, шеймінг, кібербулінг, цькування, аніме для підлітків, аниме, серіали для підлітків, anime, teenagers, історії про булінг, аніме про цькування, що дивитись з аніме,кіно для підлітків, анімаційні фільми, японія, шкільні проблеми

Форма голосу

Koe no Katachi, 2016

На світлий светр Ішіди Міяко падають краплі крові з її лівого вуха, але вона посміхається… Такою побачив свою маму Ішіда Шьоя після того, як вона мала розмову з мамою його однокласниці Нішімія Шьооко. Причина розмови матерів — вісім зламаних слухових апаратів і поранене вухо дівчинки. Реальність буває надто жорстокою, навіть якщо ти всього лиш учень початкової школи. Хлопець зрозуміє, чому Шьооко витирала його парту тільки тоді, коли вона переведеться до іншої школи. Бо ж саме з того моменту і аж до переходу до старших класів Шьоя стане об’єктом насмішок і знущань — бо ніхто не любить хуліганів. Хлопець часто подовгу закриватиме вуха долонями, щоби відчути себе на місці Шьооко. Продати всі свої речі та прибрати кімнату, покласти пакуночок із грошима під подушку сплячої мами та піти споглядати річку. Але хто ж насолоджується прекрасним краєвидом, стоячи на перилах мосту?

Ставши вигнанцем у молодших класах, слава хулігана переслідувала Шьою і в середній та старшій школі, щодень підштовхуючи хлопця до самогубства. Довгі роки він почувався винним, тому завжди був сам і від того забув, як це усміхатися та веселитися разом із друзями. Він навіть не припускав, що має на це право. Одначе, добре все обміркувавши, хлопець облишив страшні думки та продовжив вивчати японську мову жестів, бо твердо вирішив знайти Шьооко, вибачитися перед нею та знайти їй друзів, які би сприймали її такою, як вона є. Справи набувають нового оберту, коли хлопець відновлює спілкування з Шьооко, яка зовсім на нього не злиться. Лише на себе саму. Вони спілкуються, знаходять нових друзів, відновлюють зв’язки з колишніми однокласниками, але досі почуваються такими, що не заслуговують на щастя. Несподівано Шьооко вирішує вчинити самогубство і лише Шьоя може прийти їй на порятунок.

Аніме «Форма голосу» — яскравий приклад того, як люди можуть змінитися, усвідомивши власну помилку. Хтось раніше, хтось пізніше, головне — що у кожного є можливість вибачитися та порозумітися. Режисер Ямада Наоко зі студії Kyoto Animation показав у своєму повнометражному анімаційному фільмі, що діалог між різними людьми можливий, навіть якщо його ускладнюють вади слуху. Просто потрібно завжди ставити себе на місце Іншого, дослухатися до Іншого, шукати шляхи порозуміння, інакше може бути занадто пізно.


Стаття опублікована в рамках авторського проекту
Nihon no monogatari (日本の物語)

аніме булінг кіно цькування школа