Несподівана добірка сучасних (мульт)серіалів для дітей та підлітків, які заслуговують на перегляд.
Медіапростір / Відеодром
23 Грудня 2015
16866
Найкращі сучасні мультики та серіали для дітей і підлітків
Міра Київська
головна редакторка

We Bare Bears, Кріс О'Дауд, moone boy,regular-show, малюк мун, AdventureTime, що дивитися дітям, мультсеріали для дітей, мультики, мультфільми, час пригод, фінн і джейк, doctor who, доктор кто, доктор хто, далеки, подорожі у часі, наукова фантастика,

Треба зізнатися, що у дитинстві я проглянула не мало серіалів та мультсеріалів різного ґатунку: від “Твін Піксу” і “Секретних матеріалів” до “Беверлі-Гіллз, 90210” і “Баффі — переможниці вампірів”, від “Невгамовних” і “Гей, Арнольда” до “Бобрів злюк” і “КотаПса”, від “Сейлор Мун” і “Ван Хелсінга” до “Південного парку” і “Сімпсонів”. І хоча мій теле-раціон не був дуже вибагливим, нарікати на нього не можу. Не скажу нічого поганого і про телебачення загалом. Як не крути, але серіали та мультсеріали розповідають про буденні проблеми сучасних дітей та підлітків, швидко реагують на будь-які культурно-соціальні зміни, а часом буквально заповнюють прогалини, які не встигає заповнювати література. Проте, як і з будь-яким іншим медіа, тут важливо обирати, рефлексувати над побаченим, не зловживати (!)… і не панікувати, якщо застали дитину за переглядом “незрозумілого” шоу. Отож для усіх батьків-панікерів, а також підлітків та дітей, які не знають, чим (крім читання книжок) зайняти себе у вільний час, пропоную невеличку добірку мультсеріалів та серіалів, які, на мою думку, заслуговують на перегляд.

AdventureTime, що дивитися дітям, мультсеріали для дітей, мультики, мультфільми, час пригод, фінн і джейк

Час пригод

9+* 

Першим мультсеріалом, про який хочеться сказати кілька слів, є славнозвісний «Час пригод» (Adventure Time with Finn & Jake) Пендлтона Уорда. На перший погляд історія про хлопчика Фінна і його зведеного брата пса Джека, які майже кожну хвилину свого мультиплікаційного життя присвячують пошукам пригод й порятунку фантастичних мешканців Земель Ууу (Land of Ooo), здається абсурдною і навіть божевільною.
Мультсеріал малюється вручну і значною мірою натхненний настільними рольовими іграми, зокрема Dungeons & Dragons, відеоіграми та образами масової культури. Вже з перших показів у 2010 році «Час пригод» став одним з найрейтинговіших проектів телеканалу Cartoon Network, а його найуспішніші епізоди збирали понад 3 млн переглядів. Він отримав численні нагороди, заручився підтримкою критиків та здобув популярність серед дитячої та дорослої аудиторії.
Занадто яскравий і надміру динамічний — “Час пригод” часто не подобається батькам. А дарма. Адже, якщо пригледітися, то можна побачити і майстерно сконструйований сюжет, і детально продуманих персонажів, і чудове тематичне наповнення. Більш того, увесь мультфільм побудовано на іронічному обігруванні популярних стереотипів та традиційних мотивів з казок, комп’ютерних ігор, фільмів та інших текстів масової і “високої” культури.

"Дивовижний світ Гамбола" (англ. The Amazing World of Gumball), AdventureTime, що дивитися дітям, мультсеріали для дітей, мультики, мультфільми, час пригод, фінн і джейк

Дивовижний світ Гамбола

7+

“Дивовижний світ Гамбола” (The Amazing World of Gumball) — ірнічний, дотепний і доволі змістовний мультсеріал, створений Беном Буклетом для каналу Cartoon Network.
Коли я вперше побачила цей мультфільм, то витримала лише кілька хвилин. “Повне божевілля” – подумала я і забула про Гамбола на цілий рік. Наше друге знайомство завершилося на тому, що я проглянула усі доступні на той час серії з трьох сезонів.
Головними героями мультсеріалу є друзі кошеня Гамбол та рибка Дарвін. Останній живе у кімнаті Гамбола і є домашнім улюбленцем у його родині. Батьки Гамбола – блакитна кішка на ім’я Ніколь, розумна, сувора й розсудлива мама, яка приймає усі рішення та утримує сім’ю, і рожевий заєць Річард – інфантильний, наївний, добрий і завжди голодний.
Їхній світ – це маленьке й дуже химерне містечко Елмор, у якому переважно мирно співіснують – навчаються в одній школі, товаришують, закохуються, одружуються, народжують дітей тощо – різні види справжніх та вигаданих, “живих” і “неживих” істот (така собі реклама толерантності). До того ж, крім еклектики у виборі героїв, однією з унікальних особливостей мультфільму є відсутність стилістичної єдності: усі персонажі розроблені, зняті, й анімовані, за допомогою різних методів, що додає мультфільму сообливого шарму.
Серії мультфільму присвячені переосмисленню традиційних родинних стосунків, руйнуванню популярних стереотипів, актуалізації важливих проблем сучасності й оспівуванню справжньої дружби та порозуміння між різними героями з різними характерами, формами, перекоанннями й кольорами шкіри-луски-шерсті.

Кріс О'Дауд, moone boy,regular-show, малюк мун, AdventureTime, що дивитися дітям, мультсеріали для дітей, мультики, мультфільми, час пригод, фінн і джейк, doctor who, доктор кто, доктор хто, далеки, подорожі у часі, наукова фантастика,

Звичайне шоу

10+

Створений Джей-Джі Квінтелом анімаційний серіал «Звичайне шоу» (Regular Show) розповідає про життя двох друзів: синьої сойки на ім’я Мордекай і єнота Ріґбі. Разом з іншими фантастичними героями мультфільму – автоматом з чувальною гумкою Бенсоном, дивним зеленим чоловіком Маслменом, привидом Дай-П’ять, сніговою людиною Скіпсом та козлом Томасом – Мордекай та Ріґбі працюють у місцевому парку, що належить родині велетенського льодяника Попса. Як і попередній мультфільм, “Звичайне шоу” обігрує традиційні мотиви з казок, комп’ютерних ігор, фільмів і мультфільмів, іронізує з популярних расових/етнічних/ґендерних/соціальних/культурних стереотипів та пропонує глядачам цікавих персонажів.

Сюжет кожної серії, що триває трохи більше десяти хвилин, розвивається за казковими законами й розповідає про порушення й відновлення гармонії у світі.
На відміну від головних героїв “Часу пригод”, Мордекай і Ріґбі – такі собі Дон Кіхот та Санчо Панса – ніколи не шукають пригод і не прагнуть рятувати усіх та кожного. Але фантастичні, сюрреалістичні й, на радість усім батькам, доволі повчальні випробування знаходять їх самі. Особливо ж тоді, коли друзі намагаються уникнути роботи чи порушити якісь правила, заборони тощо.

We Bare Bears, Кріс О'Дауд, moone boy,regular-show, малюк мун, AdventureTime, що дивитися дітям, мультсеріали для дітей, мультики, мультфільми, час пригод, фінн і джейк, doctor who, доктор кто, доктор хто, далеки, подорожі у часі, наукова фантастика,

Уся правда про ведмедів

8+

І знову іронія, сюрреалізм й інтертекстуальність. “Уся правда про ведмедів” (We Bare Bears) – свіженький мультсеріал Деніела Чонга про трьох ведмедів: Грізлі, Панду і Білого (расові контексти очевидні, правда ж?). Ведмеді прагнуть вписатися у навколишній світ та знайти друзів, але майже усі їхні спроби відповідати вимогам сучасного суспільства виглядають доволі незграбно й не мають бажаних результатів. Хоча говорити про якісь втрати та невдачі тут важко – замість слави, грошей та інших популярних матеріальних і нематеріальних статків, друзі завжди знаходять щось значно краще.
Також у ведмедів є свій унікальний спосіб пересування – «башточкою» один на одному, своєрідна метафора їхніх родинних відносин.  Тож, хоча більшість їхніх спроб влитися у сучасне суспільство приречені на провал, вони завжди підтримують один одного.

Залежність від соціальних мереж, проблеми з самооцінкою, ідентичністю, непорозуміння та стосунками, екологія, толерантність – мультсеріал зачіпає чимало актуальних проблем сьогодення. І, хоча підлітки та дорослі зможуть вловити більше сенсів та краще зрозуміти гумор мультсеріалу, “Уся правда про ведмедів” чудово пасуватиме для перегляду дітьми та разом з дітьми.

AdventureTime, що дивитися дітям, мультсеріали для дітей, мультики, мультфільми, час пригод, фінн і джейк? doctor who, доктор кто, доктор хто, далеки, подорожі у часі, наукова фантастика

Доктор Хто

10+ 

Британський науково-фантастичний серіал “Доктор Хто” (Doctor WhoBBC) оповідає про пригоди Доктора – таємничого Володаря часу, який разом із супутницямим досліджує часопростір на ТАРДІС (TARDIS — Time And Relative Dimension(s) In Space), рятує Землю, а частіше саму лише Великобританію, від інопланетян та “поганих” людей, філософствує, іронізує і регенерує, змінюючи обличчя та амплуа кожні 1-2-3-4 сезони.

AdventureTime, що дивитися дітям, мультсеріали для дітей, мультики, мультфільми, час пригод, фінн і джейк? doctor who, доктор кто, доктор хто, далеки, подорожі у часі, наукова фантастика

Образ Доктора було засновано на професорі Челленджері з творів Артура Конан Дойла. Хоча Доктор має людський вигляд, він іншопланетянин, один з Повелителів Часу. Повелителі Часу мають 13 життів та регенерують, коли опиняються на межі смерті. Однак Доктор отримав від інших Повелителів Часу новий запас регенерацій, після того як вичерпав перший. Від втілення до втілення вигляд і характер Доктора змінюються. Дванадцятого Доктора грає Пітер Капальді, а на фото – десятий Доктор, якого зіграв Девід Теннант.

Що у серіалі подобається найбільше, так це те, що відновлюючи справедливість, мир та порядок у Всесвіті,ексцентричний та винахідливий Доктор намагається уникати класичної розправи над “ворогами” і ніколи не забуває про те, що поняття добра і зла є відносними. Серіал часто торкається гострих проблем сучасності (екологія, расизм, шовінізм, бідність, консьюмеризм, злочинність, вимушена еміграція тощо), а майже увесь останній сезон присвячено проблемі воєн.

З перервами серіал виходить з 1963 року. 20 сезонів, що з’явилися до 1989 року, називають Класичним “Доктором Хто”. “Новий “Доктор Хто” виходить на екрани з 2003 року. Саме його я б і рекомендувала до перегляду.

Кріс О'Дауд, moone boy, малюк мун, AdventureTime, що дивитися дітям, мультсеріали для дітей, мультики, мультфільми, час пригод, фінн і джейк? doctor who, доктор кто, доктор хто, далеки, подорожі у часі, наукова фантастика

Малюк Мун

11+

«Малюк Мун» (The Moone Boy) – це майже автобіографічний серіал, вигаданий відомим ірландським комедійним актором Крісом О’Даудом. Серіал розповідає про життя 11-річного Мартіна Муна та його вигаданого друга Шона, роль якого і грає Кріс О’Дауд.

За сюжетом серіалу Мартін Мун – наймолодша дитина і єдиний син у звичайній ірландській сім’ї, що мешкає в провінційному містечку Бойл. Події відбуваються наприкінці 80-х – на початку 90-х років. Тато Мартіна малює вивіски для магазинів, мама намагається організувати курси для сусідів, які прагнуть схуднути, а три старші сестри займаються своїми справами й не дуже зважають на молодшого брата. Але Мартіну – байдуже, адже, як і годиться дванадцятилітньому хлопцю, він має унікальний погляд на життя і надзвичайно розвинену уяву.
У фантазіях Мартіна зошитові малюнки оживають, а вигаданий приятель і наставник допомагає приймати важливі рішення й долати труднощі, з якими зіштовхується майже кожна дитина.
Загалом, у багатьох моментах серіал “Малюк Мун” нагадує популярну історію про Ґрега Хефлі зі “Щоденника слабака” Джефа Кіні. Щоправда, більш іронічну і, як на мене, то значно оригінальнішу.

Мій божевільний товстий щоденник

Для глядачів від 15 років

Кріс О'Дауд, moone boy, малюк мун, AdventureTime, що дивитися дітям, мультсеріали для дітей, мультики, мультфільми, час пригод, фінн і джейк? doctor who, доктор кто, доктор хто, далеки, подорожі у часі, наукова фантастика

Серіал “Мій божевільний товстий щоденник” (My Mad Fat Diaryможна без вагань назвати одним з “найпроблемніших” з усіх підліткових серіалів, що виходили за останні роки в Англії. Його герої – шістнадцятирічні підлітки, які закохуться, сварятьcя з батьками, п’ють пиво, слухають рок, ходять на рейви й потрапляють у скрутні становища.

Усі події відбуваються у 1996 році й розповідають про життя шістнадцятирічної дівчини на ім’я Рей Ерл, яка повертається додому з психіатричної клініки після невдалої спроби самогубства. “Влившись” у компанію нових друзів, Рей намагається розпочати нове “нормальне” життя, відвідує сеанси у психоаналітика й вчиться приймати і розуміти себе такою, якою вона є, з усіма своїми образами, страхами і комплексами.

* Рекомендації щодо віку глядачів орієнтовні

екранізації мультиплікація популярна культура телебачення фантастика