У ці бентежні часи невизначеності з навчанням, карантином і літом, яке тікає, ніщо так не відволікає, як хтось, хто розповідає тобі про що завгодно.
Teenside / Попкультура
10 Серпня 2020
2107
Меж немає, тільки вуха: наші улюблені подкасти
Юля Мурашова
учасниця підліткової редакції TeenSide

У ці бентежні часи невизначеності з навчанням, карантином і літом, яке тікає за тридев’ять земель, ніщо так не відволікає від тривожності та непорозумінь із головою [чудова нагода повправлятися з третім оком й уявити собі мем із Губкою Бобом і хаосом в його мізках], як хтось, хто розповідає тобі про що завгодно і задовольняє твої потреби. Будьмо відверті, рекомендації вивчити сотню мов під час карантину чи канікул, пройти усі безкоштовні курси Ґарварду й опанувати всі можливі хобі виглядають лячно та часом насмішливо. Подкасти ж не потребують від вас реорганізації життя і повної самопосвяти слухаючи їх, можна займатися своїм хобі, накручувати кола по килиму, прибирати, гортати соцмережі й робити взагалі будь-що. Вони можуть занурити у світ, про який ви, може, навіть не здогадувалися.
Якщо ви заспалися або запрацювалися і не знаєте, що це таке збережу вам час і вбережу від прогулянки до Вікіпедії. Подкаст це низка аудіофайлів на певну тему, хоча тему тут доречніше назвати жанром. За змістом вони можуть нагадувати радіо-шоу, звукову виставу, містити інтерв’ю, лекції чи будь-що інше, що належить до усного жанру.
Як і будь-яке медіа, подкасти бувають всіх форм і різновидів. В українському просторі наразі подкасти здебільшого розмовні або пізнавально-лекційні. Я слухаю подкасти англійською в англомовному світі вони значно різноманітніші й, відповідно, знайти щось стовідсотково на свій смак набагато легше. Пропоную вам неповну добірку моїх улюбленців (дозволяю мене засуджувати, якщо буде настрій).

Щоб почати, вам потрібно:

Загальноосвітні розмови

Якщо калькувати назву цієї категорії з англійської, то ці подкасти – навчальні. Ведучий, найчастіше – двоє, говорять на певну тему, часом пояснюючи її слухачеві. Такі розмови мають вкрай мало спільного із уроками або лекціями, інформація подається просто і ненав’язливо. 

Штуки, про які ви маєте знати / Stuff You Should Know

Автори: Josh Clark, Chuck Bryant

Подкаст із вичерпною назвою і бібліотекою контенту для 10+ років. Порядок прослуховування не має значення, тому вибирайте будь-яку тему і двоє потішних дядечок у доступній формі розкажуть вам про тренування собак-поводирів і колір індиго. До того ж, вони виклали купу епізодів у рамках серії «SYSK Distraction Playlist». Якщо ви не певні, чи вам сподобається, їхній дочірній подкаст Short Stuff потребує всього 1015 хвилин вашого часу.
Навантаження: 2050%
За що любити: баланс інформації та жартів, чудову хімію ведучих і переосмислення нудоти, якою можуть здаватися освітньо-лекційні подкасти.
Англійська: розмовна, з мінімумом специфічної термінології, яку зазвичай пояснюють.

Сміховинна історія / Ridiculous History

Автори: Ben Bowlin, Noel Brown

Понад 290 епізодів, присвячених дурнуватим і неочікуваним історіям, які виходять за рамки того, що насаджують нам підручники. Цей чудовий подкаст подарував мені історію, яку я переказую всім, кому не пощастило потрапити у мою компанію, про те, як Наполеон закохався у царя і потім ледь не здох від зайчиків на полюванні. Або про те, як княгиня Ольга перебила купу людей галюциногенним отруйним медом. Раджу почати з початку це молодий подкаст зі стабільною якістю, але перші епізоди найбільш соковиті, щоб набрати більше слухачів на старті.
Навантаження: 30 40%
За що любити: докладність та високий розважальний фактор, а аткож історії, які можна розповідати випадковим людям у барі.
Англійська: розмовна, іноді швидка.

Художні подкасти

Художній подкаст це не аудіоспектакль і не аудіокнига. Це окремий світ, створений виключно для прослуховування, і він витискає з цього все. Якщо аудіокнигу можна прискорити, а у спектаклі легко заплутатися, то художні подкасти створені для того, щоб їх слухати зі своїм оформленням, ритмом і поданням інформації. Тут ви знайдете історії, які залишаться з вами надовго. Запрошую вас на горнятко здорового ескапізму у простір без правил і цензури. У цих історіях репрезентовано безліч ідентичностей і досвідів, які у таких кількостях не з’являються у кіно і книжках. Більшість художніх подкастів, які наразі вважаються місцевими титанами і мають шалені фанбази, починались як дитя любові кількох плямок ентузіазму приблизної форми людини. Жодна корпорація не замовляла створення цих історій, тому автори підкоряються лише собі й викладаються на повну, що і приваблює слухачів. У доважок складні багаторівневі конфлікти, близькі серцю персонажі, ігри з форматом і вашими очікуваннями і просто чудово проведений час.
Почнімо з сім’ї Night Vale Presents, де ви не знайдете гетеросексуальних протагоністів.

Вітаємо у Найтвелі / Welcome To Night Vale

Автори: Joseph Fink, Jeffrey Cranor

Вічна класика з особливим місцем у моєму серці і серцях купи людей. Двічі на місяць ви маєте можливість підключитися до радіопрограми Найтвелу містечка, де всі теорії змови реальні. Це неочікувано комфортне поєднання дивного і ледь моторошного налічує понад 170 епізодів і сім книжок, які ви стовідсотково захочете прочитати. Якщо ви не певні, чи вам сподобається, автори зібрали для вас кілька епізодів для ознайомлення. Кожен випуск може виступати як окрема історія, але я і решта фандому рекомендують почати спочатку.
Навантаження: 70% (рекомендовано 100, як і для всієї художки. Просто насолодіться!).
За що любити: відчуття сім’ї і спокою, а також ляпасу ностальгії, якщо все прослухаєте і вирішите повернутися до першого епізоду.
Англійська: наратор актор театру з прекрасною дикцією і розміреним тоном.

У дротах / Within The Wires

Автори: Jeffrey Cranor, Janina Matthewson

Наразі налічує чотири сезони, кожен окремішня історія одного світу, розказана виключно через found footage. Підслухайте касети для медитації або пройдіть аудіотур музеєм, водночас падаючи у тривожні, насичені історії.
Навантаження: 70%.
За що любити: атмосферність, увагу до деталей і шалену любов, вкладену у ці історії.
Англійська: розмовна, дикторська, часом з акцентом.

Пригоди в Новій Америці / Adventures In New America

Автори: Stephen Winter, Tristan Cowen

Подкаст, який зламав мої уявлення про світотворення в аудіоформаті. Найкращим описом буде їхня анотація, тому що я шалено люблю це формулювання, як і, власне, сам подкаст: перша sci-fi, політично-сатирична, афрофутуристична бадді-комедія, серіалізована для Нових Американців у ці нові й розпачливі часи. Це саме та історія, яка виступає по-новому, коли її переслуховуєш.
Навантаження: 100%, інакше легко заплутатися.
За що любити: динамічну історію, ледь не абсурдистську сатиру, а також Дратівливо-Терористичних Зомбі-Вампірів.
Англійська: швидка, розмовна, з акцентами.
Попередження: графічні описи еротичних сцен. Беріть навушники і контролюйте вираз обличчя. Є зображення насильства, смерті, і сексу за участі неповнолітніх в одному з епізодів про це буде зазначено на початку (цей епізод не є важливим для історії, ви нічого не втратите, якщо пропустите його).

Дрімбой / Dreamboy

Автори: Dane Terry, Ellie Heyman

Дайте медальку, бо я зараз знаходжу слова для того, для чого слів у мене зазвичай немає. Дрімбой назавжди підняв для мене планку того, чим може бути художній подкаст. Він змусив мене відчувати такі емоції, які не могли викликати будь-які інші медіа. Це прискорене серцебиття, стан ступору в метро і будь-де, гусяча шкіра, щем у грудях, каша у голові ще годину після закінчення епізоду. Слова, звуки і найдрібніші деталі складаються у відповідник відчуття, коли ступаєш сходами вниз, а замість останньої сходинки ледь не падаєш на підлогу разом зі своїм бідолашним серцем. Це історія таємниці, кохання, вбивчої зебри і не-скаутів. Створена бродвейським композитором із чудовим голосом, ця історія вічної порнографії космосу здатна показати вам, наприклад,  як відчуває себе 10-річний хлопчик, який випадково зжер галюциноген.
Навантаження: десять мільйонів тисяч відсотків, вмикайте, коли у вас криза ідентичності о першій ночі і насолоджуйтесь.
За що любити: всі 6 годин.
Англійська: чиста, із мінливою швидкістю і нескладною лексикою.
Попередження: найбільш поетичні й найбільш детальні описи сексу та насильства, але все за згодою.

Спи зі мною / Sleep With Me

Автор: Drew Ackerman

Закрию секцію Night Vale Presents цією чарівною колисковою. Любий Скутер із ледь рипучим, але затишним і гіпнотичним голосом, приспить вас переказами серіалів, рецептами, математикою та історіями. Його ж словами це подкаст, який допоможе вам відволіктись від тривожних думок, розслабитися і заснути. Це той тип розповіді, який не потребує від вас концентрації та уваги епізод можна ввімкнути у цьому дивному і смутному стані, коли жодна пісня не підходить, а голова постійно летить геть, як наповнена гелієм кулька, і треба створити комфортну і спокійну атмосферу.
Навантаження: 0, це подкаст, який тебе любить і нічого не вимагає.
За що любити: спокійні  і чомусь рідні слова. І чудовий рекламний джингл Таємничого Барда десь на початку.
Попередження: не гарантую результату, оскільки як колискова він працює не для всіх. Але це класний фон для того, щоб готувати сніданок або дивитися на небо, коли не можеш заснути, бо сказав ту дурню чотири роки тому.
Англійська: проста, повільна.

Смерть від смерті / Death By Dying

Автор: Evan Gulock

Невеличка історія на 9 серій, з якою ви потоваришуєте. Легка і динамічна оповідь у формі некрологів із простою, але якісною та атмосферною звуковою доріжкою. Це жвава історія, яку я можу порівняти з апельсиновим соком. Зазвичай я кажу, що це подкаст для того, щоб пружно іти за молочком, але сидіть вдома і мийте руки.
Навантаження: 50%+
За що любити: незвичних персонажів і свіжість оповіді, а також прекрасні та величні хайку про моржів.
Англійська: із чистою дикцією і середньою швидкістю.

Проєкт «Амелія» / The Amelia Project

Автори: Philip Thorne, Øystein Ulsberg Brager

Звуковий еквівалент цукерочки. Чи склянки какао (wink wink). Запрошую вас до офісу, у якому завершуються і починаються життя. Люди звертаються до Амелії, коли хочуть померти і розпочати все заново. До того ж, політика організації збирати цікаві історії, тому ви отримаєте колоритних персонажів і легку комедію з протяжним сюжетом.
Навантаження: 50%+
За що любити: історії, які змусять вас хотіти ще, веселощі і какао.
Англійська: чиста, повільна, з ідеальною дикцією. Є персонажі з акцентами.
Попередження: слухайте епізоди повністю є сцени після титрів.

Кримінальні подкасти

Категорія криміналу поєднує комедію і документалістику, або просто пропонує саму лише документалістику щоби доставити вам дозу злочину, а іноді й кари. Всі подкасти категорії криміналу розкажуть вам реальні історії злочинів та розслідувань, а в деяких з них розслідування проводить людина, яка створила сам подкаст.

Бридко: кримінальний подкаст / Morbid: A True Crime Podcast

Авторки: Ash, Alaina

Двоє сестер інформативно та цікаво розповідатимуть вам про вбивства і таємниці понад 180 епізодів. Також є забавні випуски із історіями від слухачів.
За що любити: докладність, попередження для бентежних частин і ненав’язливо цікаву оповідь, від якої важко відволіктись.
Навантаження: 50%
Англійська: розмовна.

Вино і злочин / Wine And Crime

Авторки: Amanda, Kenyon, Lucy

Ділюся з вами абсолютно вичерпним слоганом: three friends chug wine, сhat true crime, and unleash their worst Minnesotan accents. Цим все сказано! Цей подкаст більше на території комедії, але все ще докладає достатньо зусиль у дослідженні кожного з епізодів, яких вже майже 200.
За що любити: прийнятний баланс особистих жартів і розмов та інформації, прекрасно жахливі каламбури у подяках наприкінці випуску.
Англійська: розмовна і хмільна.

Звучить серйозно / This Sounds Serious

Автори: Dave Shumka, Pat Kelly, Chris Kelly, Peter Oldring, Mark Chavez

Моя стаття, мої правила. Включаю цей подкаст у категорію криміналу і документалістики, щоб поділитися своїм соромом: я не знала, як відчувати себе з приводу цього подкасту, адже щось із ним точно було не так. І на останньому епізоді першого сезону я впізнала одного з акторів і нарешті збагнула, що це клята сатира на журналістські розслідування по типу «Hell And Gone» i «Broken Harts» (можете приділити їм увагу, це достатньо якісні розслідування, але крім цього про них нема що написати). Тому це художній подкаст, який видає себе за документальний. Якщо знати це з самого початку все стає на свої місця, тобто на заслужене місце на моїй стіні рекомендацій.
За що любити: безсоромну сатиру, колоритиних, смішних персонажів і ледь не абсурдні сюжетні повороти.
Навантаження: 40%
Англійська: розмовна, є персонажі з акцентами різної складності.

За виродками / Behind The Bastards

Автор:  Robert Evans

Моя вічна любов і джерело фактів і шмаття інформації, якими можна ділитися і вдавати з себе розумну людину. Це більше розважальна документалістика, аніж кримінал, але криміналом буде те, що ви не дасте шанс цьому диву історичних паршивців. Ведучий із досвідом військово-розслідувального журналізму запрошує коміка і розповідає йому історії про найгірших людей. На вас очікує понад двісті епізодів, серед яких є фангьорлінг Гітлера до тінліту, Харві Вайнштейн і Л. Рон Хаббард, якого ви точно знаєте з реклами книжки з діенетики на станціях метро.
Навантаження: 40 60%
За що любити: нові сторони відомих тиранів і невідомих дурнів і геніїв, локальні жарти і трошки здорового антикапіталізму.
Англійська: швидка, розмовна.
З чого почати: ep. 3 Stalin: After Dark, ep. 4 Saddam Hussein: Erotic Novelist, ep. 205 What we learned from Ben Shapiro’s racist novel.

Щоденники Даркнету / Darknet Diaries

Автор: Jack Rhysider

На завершення представляю вам моє нове кохання молодий подкаст усього на 70+ епізодів. Із мого досвіду прослуховування сольної документалістики ця найкраща. Оповідач із чарівно приємним голосом вміє тримати увагу і розповідає про все, пов’язане із кібербезпекою від кібератак і воєн, до історій даркнету і соціальної інженерії. Саме через цей подкаст соціальна інженерія стала моїм неочікуваним захопленням це вид перевірки безпеки і захищеності певної організації, коли спеціально навчена людина намагається оманою і хитрощами дістати якнайбільше інформації і не видати себе. Або, як сказав один із гостей професійно грабувати банки.
Навантаження: 40 60%
За що любити: захопливі історії від гостей, у яких ведучий бере інтерв’ю, і просто цікаві розповіді.
Англійська: розмовна, середньої швидкості.
З чого почати: соцінженерія 40: No Parking, інтерв’ю 56: Jordan, даркнет 58: OxyMonster.

TEENSIDE підлітки подкаст