Три аніме-серіали, де фігурують сильні і тілом, і духом персонажки, здатні надихнути на великі та маленькі звершення.
Медіапростір / Відеодром
7 Березня 2019
2046
Сильні тілом і душею: героїні аніме, що надихають
Ната Коваль
фотографка, журналістка, літературознавиця
Активні персонажки в аніме, фемінізм, аніме-серіали, аніме для підлітків, аниме, серіали для підлітків, anime, teenagers, історії про сильних дівчат, аніме про дівчат, що дивитись з аніме,кіно для підлітків, анімаційні фільми, японія, шкільні проблеми

Місце, що далі за Всесвіт / Sora yori mo Tooi Basho, 2018

На ступінчастій підставці, вкритій червоною повстяною підстилкою, стоять барвисто вбрані ляльки, хіна-нінґьо, що зображують мешканців імператорського палацу епохи Хейан (IX―XII ст.). Виставлена на самому верху композиції пара ляльок представляє імператора й імператрицю або принца з дружиною-принцесою. Нижче стоять ляльки трьох фрейлін, п’яти музикантів із купою різного начиння і так далі. Так японці щороку 3-го березня, висловлюючи побажання міцного здоров’я і щастя своїм донькам, святкують Хіна-мацуріСвято дівчат, або ж Свято ляльок.
Це свято походить від стародавніх обрядів очищення у дні зміни сезонів, коли ритуальну нечистоту, наприклад, хворобу, переносили на паперову фігурку людини, тобто хітоґата, яку потім пускали за водою. Проведення такого ритуалу було об’єднане зі святом 3 березня, одним із п’яти сезонних свят китайського походження, під час якого влаштовували пікнік біля водоймища і обряд очищення. Ще це свято можуть називати Святом цвітіння персика, квіти якого символізують жіночу ніжність і доброту, і який, за японськими віруваннями, відганяє злих духів.
Спочатку набори ляльок з’явились у культурі придворних кіл Кіото, а у XVIII ст. поширилися усією Японією. У тих будинках, де є діти-дівчатка, ляльок встановлюють завчасно, а прибирають одразу ж по закінченні свята, оскільки існує повір’я: якщо прибрати ляльок вчасно, дівчата зможуть швидко та вдало вийти заміж. Такий набір ляльок можуть передавати з покоління в покоління, а іноді дають дочці як придане, адже вони коштують чимало. Втім, останнім часом стали популярними спрощені набори, які не потребують особливого догляду.

Упродовж декількох днів до і після 3 березня, дівчатка збираються, щоби поїсти святкових страв чірашідзуші («розсипані суші»), суп із молюсків хамаґурі, японські солодощі хішімочі, хіна-араре та ін. У деяких регіонах і досі зберігся давній звичай кидання ляльок у річку – щоби позбутися хвороб і нещасть. У японському досить патріархальному суспільстві, свято Хіна-мацурі є приводом приділити більше уваги не лише дівчаткам, але й усім без винятку жінкам.

Японська анімація переповнена яскравими жіночими персонажками, взяти хоча б мультфільми Міядзакі Хаяо, Хосода Мамору чи Шінкай Макото. Ельза Скарлет із «Хвоста Феї», Мікаса Акерман із «Атаки титанів», головна героїня аніме «Убивця Акаме!» — насправді, цей список невичерпний. Ми також обрали для вас аніме-серіали, де фігурують сильні — і тілом, і духом — персонажки. Сподіваємося, вони надихнуть вас на великі та маленькі звершення.

Активні персонажки в аніме, фемінізм, аніме-серіали, аніме для підлітків, аниме, серіали для підлітків, anime, teenagers, історії про сильних дівчат, аніме про дівчат, що дивитись з аніме,кіно для підлітків, анімаційні фільми, японія, шкільні проблеми

Хлопці кращі за квіти

Boys Over Flowers / Hana Yori Dango, 1996

Якщо ти, добре розігнавшись, «заліплюєш» підошвою черевика в обличчя найзухвалішого хлопця у школі — чекай біди. Точніше — червоної картки у власній шкільній шафці, після отримання якої, тебе починає цькувати буквально уся школа, а подруга — не помічати. Працьовита і цілеспрямована Макіно Цукуші вступила до знаної школи «Ейтоку», де навчаються лише багатії. Щоб оплатити навчання, сім’я Макіно живе упроголодь, однак батьки дівчини переконані, що перспективи, які відкриються перед їхньою донькою після закінчення цього навчального закладу, багаторазово окупляться. Проте вони не знають, що для учнів із бідніших сімей, уся школа — полігон для знущань дітей заможних батьків. Через свій вибуховий характер і прагнення справедливості, Цукуші примудрилася нажити ворогів у вигляді F4 — відомої четвірки багатіїв, яку у школі всі боялися та водночас любили. І хоч у цьому протистоянні вона зазнає як тілесних, так і душевних ран, зрештою дівчина доведе собі та іншим, що не зі слабкодухих.

Так, Цукуші носитиме з собою до школи хляпавку-мухобійку, щоби захиститися від яєць, кинутих у неї однокласниками. А на світських вечорах не боятиметься осуду за пролитий на чужу голову келих чи застереження знаного добродія, що напідпитку чіплятиметься до неї. Коли Цукуші ближче познайомиться зі своїми ворогами, вона переконається у тому, що багатії також можуть бути нещасливими, бо у житті часто все не так, як буває насправді. Коли ж дізнається, що лідер славнозвісної F4 у неї закоханий, не зрадить собі та своїм принципам, адже дівчині не потрібні багатства, а лише щирість, непідробність і чесність. Бо зміст важливіший за форму. Власне, саме так і можна перекласти назву цього аніме-серіалу. «Хана йoрі данго» є грою слів і заснована на японській ідіомі, що перекладається як «краще данґо (японські рисові кульки), ніж квіти» — так японці відгукуються про тих, хто під час цвітіння сакури виїжджає на природи не задовольни свої естетичні потреби, споглядаючи красу рожевих пелюсток, а лише попоїсти данґо і випити саке. Але, говорячи про назву аніме, варто врахувати заміну манґакою одного-єдиного ієрогліфа, через що ласощі перетворилися на хлопців.

Хоч цьому аніме зі старомодною мальовкою вже понад двадцять років, та воно ще й досі «чіпляє» болючими темами соціальної нерівності, шкільного булігну та жорстокості загалом. Є в ньому і дружба та сімейні проблеми, через які діти зганяють злість на тих, хто їх оточує, юнацький максималізм і помилки, які роблять більшість підлітків, нерозділене кохання, стосунки та, зрештою, сувора доросла реальність.

Активні персонажки в аніме, фемінізм, аніме-серіали, аніме для підлітків, аниме, серіали для підлітків, anime, teenagers, історії про сильних дівчат, аніме про дівчат, що дивитись з аніме,кіно для підлітків, анімаційні фільми, японія, шкільні проблеми

Президентка студрати ― покоївка!

Kaichō wa Maid-sama!, 2010

Вечір, двері чорного ходу з кафе Maid Latte відчиняються і ти бачиш перед собою Усуі Такумі — найкрасивішого хлопця твоєї школи, з яким завжди змагаєшся у першості. Ти активно мізкуєш, як би це зробити так, аби він нікому не розбовтав твоєї таємниці, швидко хапаєш хлопця і мчиш до найближчого дитячого майданчика…
Так Такумі дізнається про важке становище сім’ї Аюдзави Місакі — спортсменки, відмінниці та першої в історії приватної школи Сейка президентки шкільної ради, яку більшість хлопців вважають тиранкою і чоловіконенависницею, а нечисленні учениці — ідеалом і єдиною надією. Адже президентка твердо вирішила змінити ситуацію та принести рівноправ’я, порядок, і дисципліну у школу, що здавна наводила жах на всю округу та лише нещодавно відкрила свої двері для дівчат. Та, як виявляється, у Місакі є молодша сестра і мама зі слабким здоров’ям, а батько їх покинув, тому, щоби допомогти утримувати сім’ю, дівчина підробляє офіціанткою у мейд-кафе, де співробітниці одягнуті у вбрання покоївок. Як же ж бути, якщо всі про це довідаються?
Щоби зберегти таємницю, Місакі дозволяє Такумі заходити в кафе. Очікувано, що через певний час хлопець у неї закохується. Але на його шляху виникають перешкоди у вигляді друга дитинства Місакі, власної заможної родини та самої Аюдзави, яка ніяк не хоче впускати до свого серця таке трепетне та бентежне почуття.

Аніме-серіал «Президент студрати ― покоївка!» базується на кількох початкових розділах шьоджьо-манґи Фуджівари Хіро. Тут буде майже увесь набір стандартних епізодів зі шкільного життя японських старшокласників: навчальні будні, літня поїздка, спортивні змагання, шкільний фестиваль із обов’язковим «Будинком привидів». Але головне ― цікава, самодостатня та цілеспрямована головна героїня, яка завжди залишається сильною, рішучою та готовою прийти на порятунок. Вона працює та вчиться до сьомого поту, у школі однаково хвилюється за усіх учнів та учениць, не зраджує своїм принципам і собі, та водночас не боїться змінюватися, тож, спілкуючись із Такумі, вчиться бути не такою категоричною та приймати допомогу інших…
Втім, аніме — лише верхівка айсберга, все найкарколомніше і найцікавіше ― у наступних розділах манґи.

Активні персонажки в аніме, фемінізм, аніме-серіали, аніме для підлітків, аниме, серіали для підлітків, anime, teenagers, історії про сильних дівчат, аніме про дівчат, що дивитись з аніме,кіно для підлітків, анімаційні фільми, японія, шкільні проблеми

Місце, що далі за Всесвіт

Sora yori mo Tooi Basho, 2018

Зазираєш у знайдений конверт, а там ― мільйон єн! Як відшукати ту, що їх загубила? Адже ти лише мигцем помітила на ній форму рідної школи та запам’ятала приємний запах кондиціонера для волосся. Але саме ці ознаки і приводять Тамакі Марі до дівчачого шкільного туалету, де вона знайомиться із заплаканою Кобучізавою Шірасе. Старшокласниця багато працювала, щоби зібрати кошти на поїздку до Південного полюсу, тож часу на розваги та друзів у неї не було. Марі ж байдуже, що Шірасе у школі називають Антарктидою і посміюються з її мрії, бо й сама вона хоче зробити у старших класах щось особливе. То чому б не вирушити до Південного полюсу разом? Згодом до дівчат приєднується Міяке Хіната, з якою Марі підробляла в цілодобовому магазинчику, і відома юна медійна зірка Шірасе Юдзукі.
Одна голова добре, а чотири — ще краще, одначе план дістатися до Антарктиди ох який непростий. Втім, усіма правдами та неправдами дівчата таки потрапляють на борт криголама «Шірасе», щоби вирушити у захопливу подорож до японської антарктичної станції «Шьова». Важливо, що і криголам, і станція існують насправді: перша японська експедиція вирушила в Антарктиду 1956 року і прибула на острів Іст-Онгуль у морі Космонавтів, поблизу берегів Землі Королеви Мод. А на початку 1957-го на цьому важкодоступному, оточеному товстелезними льодами острові було засновано першу японську станцію «Шьова». І саме та громадянська експедиція, в яку, за сюжетом аніме, потрапили старшокласниці, була досить погано фінансована, тому вся команда експедиції наражалася на небезпеку.
Хитавиця, морська хвороба, люті морози — романтику полярної подорожі можуть звести нанівець чимало труднощів, які трапляються на шляху героїнь аніме під час підготовки та упродовж усієї тримісячної експедиції. Але, завдяки справжній дружбі та взаємопідтримці, дівчата, хоч і трішки боязко, та вперто і впевнено йтимуть до своєї мети.

Водночас, довго перебуваючи у закритому просторі, вони починають більше прислухатися до себе, що допомагає їм краще розуміти Інших і цінувати їх такими, якими вони є. Довгих три місяці у білосніжній пустелі вони шукатимуть відповіді на свої запитання, миритимуться зі втратами та змінюватимуть погляди на життя. Крім того, це красиво намальоване аніме піднімає досить складні питання державного фінансування японських наукових досліджень в Антарктиді, а також показує непростий побут полярників упродовж експедиції.


Стаття опублікована в рамках авторського проекту
Nihon no monogatari (日本の物語)

 

аніме кіно серіали фемінізм школа