Карантин почався, але життя на цьому не закінчується. Фестиваль документального кіно про права людини DocuDays UA пройде цього року в онлайн-форматі. Ми запитали організаторів про особливості його формату і програми, а ще склали свій список рекомендацій.
Teenside / Відеодром
26 Березня 2021
630
Повне одужання: яким буде кінофестиваль Docudays UA цього року
Софія Туранська
любителька літератури, математики та нарікань на долю, учасниця підліткової редакції TeenSide

Вже вдруге весняний карантин, і вже вдруге фестиваль документального кіно про права людини DocuDays відбудеться онлайн. З 26 березня по 4 квітня у вас буде можливість переглянути 105 документальних фільмів (тільки б встигнути!) на платформі DOCUSPACE, відвідати спеціальні події, «Живу бібліотеку», дискусії, виставки та DOCU/Табір — і все це в онлайн-форматі. Щоб більше дізнатися про цьогорічні зміни у проведенні фестивалю, новинки програми та тему ми поговорили з Вікторією Лещенко, програмною директоркою і членкинею Відбіркової ради фестивалю, Алексом Малишенко, програмером Docudays UA, Ксенією Шиманською, директоркою Правозахисного департаменту ГО «Докудейз», Іриною Сидоренко, PR-менеджеркою правозахисного департаменту ГО «Докудейз» і Анною Корж, координаторкою DOCU/ТАБОРУ.

Про тему фестивалю

Тема цьогорічного Docudays UA— право на здоров’я. Цього року на фестивалі багато розмов і фільмів об’єднані темою «ПОВНЕ ОДУЖАННЯ». Вона віддзеркалює концептуальне питання фестивалю: чи можливе взагалі повне одужання і що це означає. Цей дискурс намагається собі привласнити держава або великі монополії. Ми, як індивідуальності, теж намагаємось повернути собі право визначати себе як здорову людину чи хвору. Багато питань фестивалю обертатимуться навколо того, хто насправді має визначати «хворість», і наскільки важливо нам повернути собі це право.

Як подивитися фільми

Цьогоріч фестиваль надає нові можливості для глядачів DOCUSPACE. Ми змінили фінансову модель. Тепер ми можемо компенсувати витрати на підготовку фестивалю, а глядачі — дивитися кіно без обмежень на кількість переглядів фільму. Скільки квитків купили глядачі, стільки переглядів мають. Середня вартість квитка на Docuspace — 50 гривень. Крім того, є опція абонементів: вартість абонементу — 800 гривень, для студентів і школярів — 400 гривень. На Docuspace вже більше 105 фільмів, тож середня вартість фільму виходить 5 гривень. Проте загальна кількість переглядів фільмів для абонементників все ж буде обмежена, тож  є вірогідність, що на якийсь фільм можете не встигнути. Але завжди можна купити квиток на перегляд фільму, навіть якщо кількість переглядів за абонементом вже вичерпана. Фільми можна буде дивитись, поки триватиме фестиваль — з 26 березня по 4 квітня.

Про кінопрограми

Багато і нових кінопрограм цього року. Наприклад, прекрасна польська програма — ретроспектива документальних фільмів Кшиштофа Кесльовського «Кшиштоф Кесльовський: документальний життєпис». Це унікальна програма. Кесльовський — відомий польський режисер, який свого часу виїхав за кордон і працював переважно у Франції. Він прославився як режисер ігрових фільмів і працював разом з іншою відомою польською режисеркою Аґнешкою Голланд. Ми цього року попросили з іншої сторони розповісти про нього: виявляється, він знімав дуже багато документального кіно. Це буде унікальна ретроспектива, в Україні ніколи не було показів цих фільмів. Це може бути цікаво подивитися. Фільми Кшиштофа портретують реальність Польщі. Такі ентузіасти як Кесльовський та його побратими, які активно долучалися до створення документального кіно, вважали, що їх цікавить правда, що немає нічого забороненого, що суспільство хоче бачити, як воно живе. Один з цікавих фільмів — «З точки зору нічного вахтера», про синдром вахтера у гіпертрофованому вигляді, коли людина намагається втрутитися у будь-які процеси. Головний герой каже: «Моє хобі — це контроль». Він любить рибалити, але більше, ніж рибалити, він любить забирати вудочки у незаконних рибалок. Це цікаво в контексті будь-якої політичної дискусії, і про свободу вираження теж цікаво, бо «нічний вахтер» — це певним чином дорослі, які намагаються забрати у підлітків вудочки їхнього щасливого підліткового життя. 
Програма документальної анімації складається з двох блоків. Перший присвячений батькам. Він називається «По-батькові». Будь-якому кіно складно вловити, що таке батько. Це певна емоція, певна атмосфера, це не те, що можна просто зафільмувати, задокументувати. Ось тут синтез документального кіно й анімації дуже виграшний, тому що дозволяє одночасно і розповідати історію, і розповідати про переживання, емоції, які кіно часом складно передавати. 
У другому блоці під назвою «Хто тут “здоровий?”» ми намагаємося показати різні стани здоров’я. Сюди входять фільми про ті чи інші відхилення від загальноприйнятого поняття здоров’я. Анімація допомагає нам побачити ці різні стани, бо ж складно передати лише засобами доккіно реальність, особливо внутрішню, людей з іншим поглядом на цей світ. І ось анімація дозволяє буквально побачити це їхніми очима. Цю програму — «LINOLEUM презентує» — ми створюємо з нашими партнерами — фестивалем анімації LINOLEUM.

 
Програма DOCU/ЮНІСТЬ — це кіно і про підлітків, і про молодість, і про дорослішання. У програмі два фільми: «Речі, на які ми не наважуємося» — це історія на межі з ігровим кіно, про хлопця, який живе у токсичному маскулінному світі мексиканського селища і про забобони, які його оточують; другий фільм «Аксель у країні уявних хвороб» — про французького хлопчика з хворобою Лайма, яку більшість лікарів у Франції не діагностують як хворобу.
Програми DOCU/ХІТИ і Майстри складаються з призерів фестивалю. Це важка артилерія і дуже класні глядацькі фільми. Це зразки документалістики, якою вона може бути, і яку не побачиш по телевізору. Фільм «Кріт» — про людей похилого віку, про чоловіка, якого вчать користуватися гаджетами, відправляють у дім для літніх людей, де він починає спілкуватися з іншими. Це історія про людську самотність, про тендітні ніжні душі бабусь, до яких ніхто не приходить. Це класна історія для молодих людей, щоб відчути як це — бути на іншій стороні барикад, і уважніше ставитися до своїх близьких.
Ще радимо підліткам фільми конкурсу DOCU/КОРОТКО. Це яскрава добірка і легкий формат — короткі фільми. Програма DOCU/АРТ — це наступний крок у розумінні мистецтва. Тобто ми вже не намагаємось зрозуміти, що таке мистецтво або ідентифікувати його, ми поглиблюємо знання, намагаємось відповісти на додаткові питання щодо мистецтва. Там є гібридні фільми, які розширюють розуміння того, чим може бути документальне кіно. Всі ці фільми створюють іншу програму документального кіно, ніж та, що побутує на телебаченні. Документальне кіно здатне показувати інші грані реальності, і ці фільми, досягають цієї мети.

Не тільки кіно

Нового у програмах фестивалю цьогоріч багато. Наприклад, міждисциплінарна програма DOCU/Синтез. Фактично, на фестивалі вперше маємо таку куровану секцію, яка представляє мистецькі проекти, перформанси і фотовиставки разом з аматорськими анімаційними фільмами Анатолія Сурми, який став відкриттям фестивалю цього року. В рамках програми є ціла ретроспектива його анімаційних фільмів, які будуть і у безкоштовному доступі. 

З 27 березня по 4 квітня триватиме правозахисна програма RIGHTS NOW! Цьогоріч вона передбачає 11 дискусій та спілкування у «Живій бібліотеці». 
Психотерапевтка та психологиня з Чехії та Китаю, а також психолог та неврологиня з України обговорять проблеми, з якими найчастіше звертаються до психологів в останні два роки в Україні та світі. Дискусію «Як змінилося ставлення до ментального здоров’я у часи пандемії COVID-19?» присвятять також питанню впливу коронавірусу на нервову систему й роботу мозку. 
Продовжить цей день дискусія «Павутиння соцмереж: у які пастки потрапляють діти?». Експерт(к)и з цифрової безпеки розвінчають міфи щодо «груп смерті», розкажуть про реальні небезпеки у соцмережах і як їх можна уникнути. Також ви почуєте про результати Всеукраїнської кампанії проти кібербулінгу Docudays UA за два роки.  
4 квітня у розмові «Сексуальне здоров’я: до чого тут права людини?» говоритимуть про вплив сексуальних і репродуктивних прав на якість життя і популярні стереотипи щодо сексуального здоров’я.

Звісно ж, радимо долучитися до «Живої бібліотеки». Цьогоріч «книгами» у ній стали люди, об’єднані історіями подолання стигм, упереджень і дискримінацій, пов’язаними з їхньою спільнотою чи статусом. Зокрема, можна буде почути, наскільки важко долати дискримінацію, стереотипні уявлення оточення підлітку з ВІЛ-позитивним статусом; як бути, якщо ти гей і тебе не прийняли батьки; про булінг і дискримінацію в школі розкаже ромський підліток. Про успішні практики прийняття розкажуть мати гея та батько трансгендера; як виховувати дітей з аутизмом, щоб вони були максимально інтегровані в суспільство, розповість мати дитини з аутизмом. «Жива бібліотека» працюватиме в онлайн-форматі на платформі Zoom. Радимо поспілкуватися із «книгою», яку ви точно не зустріли б у повсякденному житті. Повний список книг та реєстрація за посиланням.

Про DOCU/ТАБІР

Цьогоріч студія документального кіно в межах DOCU/ТАБОРУ відбувається онлайн з 20 до 28 березня. Поєднуючи теорію і практику, діти проходять інтенсивний базовий курс з документалістики у форматі селфі-спостереження. 25 учасників працюють разом з режисеркою Анною Лисун, операторкою Олександрою Луніною, режисеркою анімації Ганною Кривонос та Анною Корж — координаторкою програми та режисеркою.
Ранкові вправи замість гри на телефоні, відмова від улюбленого тістечка, день без цукру чи ранкова пробіжка. Під час Студії документального кіно дітям пропонують переосмислити власні звички крізь об’єктив камери, дослідити зміни у відчуттях, настрої та самопочутті кожного/-ої з учасників/-ць. Режисерка й аніматорка Ганна Кривонос разом з дітьми фіксує ці трансформації у стоп-моушн анімації.
Документальні селфі-спостереження учасників/-ць Cтудії разом з анімацією увійдуть до альманаху, презентація якого відбудеться під час 18 Docudays UA.

Наші рекомендації

А ось список фільмів та подій Docudays UA, які ми точно подивимося й відвідаємо самі й вам радимо.

З програми DOCU/КОРОТКО: «Біла смерть чорного чаклуна», «Три логічні виходи», «Я більше ніде не почуваюсь як удома», «Син вулиць», «Револікус», «Таламанка», «Кур’єри, а не герої», «Всесвіт очима Дена Баклі», «Стежками київських пляжів».

З програми DOCU/УКРАЇНА: «Рози. Фільм-кабаре».

З програми DOCU/СВІТ: «А ночі вже більше не буде», «Діти», «Колумбійська родина», «Приборкання саду», «Самотній танець», «Маленький Том», «Одного разу в Венесуелі».

З програми LINOLEUM ПРЕЗЕНТУЄ: ПО-БАТЬКОВІ: «Одне серце на двох».

З програми DOCU/ЮНІСТЬ: «Речі, на які ми не наважуємося», «Аксель у країні уявних хвороб»

З програми ПОВНЕ ОДУЖАННЯ: «76 днів», «Колектив», «Громадянин Біо», «Щось прекрасне лишилося позаду»

З програми RIGHTS NOW!: «Як змінилося ставлення до ментального здоров’я під час пандемії COVID-19?» — 1 квітня, о 13:30.

«Павутиння соцмереж: у які пастки потрапляють діти?» — 1 квітня, о 15:30.

Зареєструватися на ці та інші дискусії правозахисної програми можна за посиланням.

СПЕЦІАЛЬНІ ПОДІЇ:

«Ця пісня називається “328”», «Невидимі», «Тваринне чуття».

Гарного перегляду!

docudays linoleum rights now Анатолій Сурма докудейз документальне кіно жива бібліотека Кшиштоф Кесльовський повне одужання фестиваль кіно