Книжки мого дитинства: Романа Романишин та Андрій Лесів

Після невеличкої перерви ми продовжуємо нашу рубрику «Книжкова полиця», і сьогодні про своє літературне дитинство розповідають співзасновники творчої майстерні «Аґрафка» Романа Романишин та Андрій Лесів, чудові художники, ілюстратори й автори дитячих книжок, зокрема й книжок-картинок «Зірки і макові зернята» та «Війна, що змінила Рондо», що отримали дві нагороди на Болонському ярмарку дитячої книги.

Романа: В обох наших родинах склалася добра традиція домашніх бібліотек. У нашій зажди були різні книжкові новинки, часописи, ілюстровані книжки, а для мене добували  різні дитячі книжки з інших країн, якщо траплялася така нагода. Ще до того, як я навчилася читати, мене захоплювали ілюстровані видання і не обов’язково дитячі. Я довго роздивлялася атласи про тварин і мистецькі альбоми про живопис  з татової колекції.

аґрафка, романа романишин, андрій лесів, видивництво старого лева, зірки і макові зернята, війна що змінила рондо, мій дім і речі в нім, астрід ліндгрен, улюлені книжки дитинства

Звісно ж в мене було багато дитячих гарно ілюстрованих книжок, проте книгою книг було польське видання «Z powrotem – czyli fatalne skutki niewłaściwych lektur» Збіґнєва Батка (Zbigniew Batko) — польського Керрола, з неймовірно таємничими ілюстраціями литовського художника Стасиса Ейдригевичуса (Stasys Eidrigevičius).

Я не мала жодного уявлення, про що ця книга, але мені ціком вистачало ілюстрацій, до яких я вигадувала власні історії. Батьки багато читали вголос; мені подобалося, як вони зачитували один одному поезію з різних збірок. Дуже любила читати з татом, він завжди робив це артистично, різними голосами та інтонаціями. Тато взагалі чудовий оповідач історій, у нас навіть була власна вигадана серія казок з кумедними героями 🙂

З мамою читали і вчили вірші, моїми улюбленими авторами були Віть Вітько і Микола Вінграновський. А читати мене навчила бабця. Батьки саме були в мандрівці, і за цей короткий час я хотіла навчитися читати, щоб їх здивувати. Саме бабця згодом навчила мене читати польською. А улюбленим дитячим автором був Отфрід Пройслер, особливо його історія про Привиденя.

Андрій: У моїй родині книги і читання також завжди були дуже важливими. Нас виховували шанувати книжки, тому я ніколи нічого не рвав, не обмальовував. Згодом мені навіть виділили власну полицю в домашній бібліотеці — вона була найнижче, аби я міг до неї дотягтися.
Читати мене вчив дідусь. У два роки мені подарували зеленого надувного м’яча з літерами на ньому, так я вивчив абетку граючись. Взагалі дуже рано навчився читати. І першою улюбленою книжкою була «Печу, печу хлібчик» з ілюстраціями Голозубова.

З батьками вчив багато віршів і декламував їх, коли всі збиралися. У мене було багато улюблених книжок, але найбільше зачитувався історією про Карлсона від Астрід Ліндгрен. А ще була ціла серія казок народів світу від видавництва «Веселка», якими я захоплювався. І кожного року чекав на альманах «12 місяців» — дуже класний був проект.

Януш Корчак, Марк Твен, Эно Рауд, Астрид Линдгрен, Анатолий Рыбаков, Тарас Майдан, Хмарочос, любимые книжки

Романа: Проте були речі, які я не хотіла читати. Наприклад байки Глібова — дуже мені не подобався менторський тон в кінці кожної байки. А ще коли у книжці однією з героїнь була принцеса або королівна — на мене це наганяло неймовірну нудьгу.

Андрій: А мене лякали вірші Пушкіна, які ми читали в школі. Особливо уривок про лукоморье.  А взагалі, не пам’ятаю, які книжки я не хотів читати. Та й зараз читаю дуже багато різної літератури, майже ніколи не залишаю книжку недочитаною.

Романа: У дитинстві багато читала, часто ходила до бібліотеки, бо дуже любила тамтешній «клімат». А зараз, завдяки улюбленій роботі, читаю навіть ще не видані книги 🙂

Так трохи подискутувавши ми склали перелік ТОП-5 книг, якими ми зачитувалися в дитинстві. І, зрештою, радимо їх читати і сучасним дітлахам:

Отфрід Пройслер «Привиденя», «Водяничок»

аґрафка, романа романишин, андрій лесів, видивництво старого лева, зірки і макові зернята, війна що змінила рондо, мій дім і речі в нім, астрід ліндгрен, улюлені книжки дитинства

Міхаель Енде «Момо»

аґрафка, романа романишин, андрій лесів, видивництво старого лева, зірки і макові зернята, війна що змінила рондо, мій дім і речі в нім, астрід ліндгрен, улюлені книжки дитинства

Туве Янссон «Країна мумі-тролів»

аґрафка, романа романишин, андрій лесів, видивництво старого лева, зірки і макові зернята, війна що змінила рондо, мій дім і речі в нім, астрід ліндгрен, улюлені книжки дитинства

Ми в дитинстві мали лише «Диво-капелюх» від видавництва Веселка, проте зараз можна читати про усі пригоди мумі-тролів у чудовому перекладі Наталі Іваничук. І ми дуже втішені, що створили редизайн для книжок про улюблених героїв дитинства для видавництва ВСЛ.

Джеймс Крюс «Тім Талер, або Проданий сміх»

аґрафка, романа романишин, джеймс крюс, андрій лесів, видивництво старого лева, зірки і макові зернята, війна що змінила рондо, мій дім і речі в нім, астрід ліндгрен, улюлені книжки дитинства, міхаель енде, карлсон, пеппі

Астрід Ліндгрен

аґрафка, романа романишин, андрій лесів, видивництво старого лева, зірки і макові зернята, війна що змінила рондо, мій дім і речі в нім, астрід ліндгрен, улюлені книжки дитинства, міхаель енде, карлсон, пеппі

А от про улюблену книжку Астрід Ліндгрен ми так і не домовилися. Тому Андрій радить книгу «Малюк і Карлсон, що живе на даху», а Романа —  «Знаменитий детектив Блюмквіст».  Але ще ж є «Пеппі Довгапанчоха» і «Роня, дочка розбійника» і ще багато-багато цікавого.

Букмоль
Букмоль

"тебе з'їмо ми вмить" ©