Моріс Сендак і новий світ

Моріс Сендак (англ. Maurice Sendak) американський дитячий письменник та ілюстратор, продюсер, режисер і навіть актор. Народився він у незаможній єврейській родині польських емігрантів у Брукліні (не дуже “виграшна композиція”, особливо, як на 1928 рік). У дванадцять років, після перегляду діснеївського мультфільму «Фантазія», Сендак вирішує стати художником-ілюстратором. По закінченню школи він влаштовується оформлювачем вітрин у магазині іграшок, де один із продавців знайомить його з редактором видавництва «Хапер енд Бразерс» Урсулою Нордстрем. Саме завдяки Урсулі у двадцять три роки Моріс Сендак і став ілюстратором дитячих книжок.

сендак, wild things, дитяча книга

Моріс Сендак за читанням своєї найвідомішої книги «Де чудовиська живуть»

Відсутність спеціальної художньої освіти Сендаку компенсують наполегливість та ретельне вивчення творчості різноманітних ілюстраторів книжок. Особливо, захоплюється він творчістю Дюрера, Хогарта, Блейка, Буша, Рендольфа Кальдекотта і Джорджа Крукшенка. І, якщо»модні» ілюстрації 50-х років привертають увагу яскравими кольорами та чудернацькими абстракціями, то малюнки Сендака приваблюють чіткістю ліній, приглушеністю тонів, розкішною деталізацією та досконалістю техніки.

sendak, As I Went Over the Water, illustration

Одна з ілюстрацій Сендака до книжки «Коли я плив по морю» (1965)

Серед десятків книжок, які ілюстрував Сендак можна знайти навіть твори Льва Толстого, але чи не найпопулярнішою є серія «Ведмежатко» (Little Bear) (автор Else Holmelund Minarik) видавництва HarperCollins, на основі якого у 1995 році зняли мультсеріал Maurice Sendak’ s Little Bear на 39 серій.

sendak, little bear, children's book

Стримані і надзвичайно милі ілюстрації до «Ведмежатка»

У 1956 році з’являється «Вікно в кімнаті Вінні» — перша книжка, у якій Моріс Сендак виступає не лише ілюстратором, але й письменником. Протягом наступних двох років він стає автором ще двох книжок: «Дуже-дуже далеко» та «Записка на дверях Розі», а у 1963 році виходить друком книжка-картинка “Де чудовиська живуть”, яка принесла йому світову славу та визнання.

сендак, wild things, google

Головна сторінка Google, присвячена Сендаку та його «чудовиськам»

Своїми книгами Моріс Сендак відкриває дивовижний внутрішній світ дитини, історії якої позбавлені приторної солодкуватості, натомість містять чимало проблем, що насправді турбують дітей.

Hector Potector, Maurice Sendak, Harper Collins

Ще один герой Сендака — Гектор-Протектор

За свої творчі здобутки Сендак отримав чимало нагород, зокрема Медаль Кальдекотта (Caldecott Medal) за книгу «Де чудовиська живуть» (1964), Міжнародну Медаль Г. К. Андерсена (Hans Christian Andersen Award) (1970), National Book Award (1982), премію Лаури Інгаллс Уайлдер (Laura Ingalls Wilder Medal) (1983) та літературну премія імені Астрід Ліндгрен (Astrid Lindgren Memorial Award) за 2003 рік. До того ж на честь Сендака названо школу у Каліфорнії.

hobbit, sendak

Так могли виглядати Більбо та Ґендальф, якби ілюстрації до «Хоббіта» створював Сендак

Протягом останніх років життя Сендак все частіше звертається до роботи на телебаченні. Він створює костюми та декорації до театральних постановок, викладає у різних університетах, у 2003 році грає епізодичну роль у популярному серіалі «Ангели в Америці» (2003), а у 2009 році приймає участь у створенні фільму за казкою «Де живуть Чудовиська».

сендак, дитячі вистави, декорації

Моріс Сендак на фоні декорацій до вистави «Де чудовиська живуть»

Помер Моріс Сендак 8 травня 2012 Коннектикуті.

Ознайомитись із творчим доробком Моріса Сендака можна на його сторінці на порталі видавництва «HarperCollins».

Міра Київська
Міра Київська

авторка, редакторка сайту Букмоль