Восени настає пора дощів, чаю та довгих, епічних і дивних книг. У більшості з нас стає ніби й менше, але й більше часу. З одного боку закінчуються літні канікули, а з іншого — погода стає гіршою, і ми починаємо частіше залишатися в комфорті власних домівок. Для цього тихого, затишного сезону ми підготували список читання.
Клуб сімейного дозвілля
12+
Ця відома підліткова серія захоплює своєю химерною креативністю. Книги легко читаються (навіть картинки є!), але водночас хвилюють, а деяких навіть лякають. Після смерті дідуся Джейк дізнається, що історїї, які він чув в дитинстві, насправді не вигадані: існує справжній притулок для «дивних дітей», таких як легша за повітря Емма та невидимий Міллард. Джейк потрапляє в цей притулок і дізнається більше про родинну історію, а паралельно рятує нову знайдену родину від монстрів, що загрожують дітям. Тут є мандри у часі, маленький острів і жінка, що перетворюється на птаха. Серія особливо сподобається молодшим підліткам.
Дім дивних дітей / Ренсом Ріґґз, іл. Ренсом Ріґґз — Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2012 — 432 с.
Scholastic
12+
Ще одна оповідь про маленький острів. Цього разу це Тізбі поблизу Британії, де поруч з місцевим населенням мешкає унікальний і небезпечний вид конів. Кожен листопад тут проводяться скачки на цих конях. В книзі чудово показана ментальність маленького, небагатого місця. Тут всі один одного знають і прагнуть вибратися. Сюжет розгортається на фоні прекрасної пасторальної природи та холодного осіннього настрою.
The Scorpio Races / Maggie Stiefvater — Нью-Йорк : Scholastic, 2011 — 216 с.
Komora
14+
Збірка взаємопов’язаних оповідань, що перескакує між часами, місцями та персонажами. Сюжети переплітаються між собою, створюючи єдиний світ і хронологію. З них складаються цілі сімейні саги. Книжка коротенька, але змістовна. Кожне оповідання по-своєму розглядає складні та непередбачувані міжлюдські стосунки. Ідеальна збірка для періоду, коли є час подумати, проаналізувати та роздивитися історію під мікроскопом, а також відчути зв’язок минулого з теперішнім.
Мій дід танцював краще за всіх / Катерина Бабкіна — Київ : Komora, 2019 — 144 с.
Видавництво Жупанського
14+
Ця класична антиутопія складно читається, але точно й уважно відображає методи контролю у тоталітарному суспільстві. У деякого ця книга викликає дежавю: Океанія чимось нагадує Радянський Союз. Орвелл і справді будував свою історію на досвіді реальних суспільств, і саме це додає книзі більше приземленості та вирізняє на тлі багатьох схожих антиутопій. «1984» сповнений жорсткої, холодної паніки. Таку книгу треба читати на самоті, повністю сконцентрувавшись на тексті. Скоріш за все, цей досвід буде важким, але необхідним.
1984 / Джордж Орвелл — Буча : Видавництво Жупанського, 2015 — 312 с.
КМ-Букс
12+
Набагато легша за «1984» підліткова антиутопія. Але тут все одно є над чим подумати: Шустерман вміє побудувати захопливий світ. У далекому майбутньому люди завдяки новим технологіям можуть жити вічно. Єдиною перешкодою в цьому є Жнеці, завдання яких — регулювати населення, вбиваючи людей. Тон книги переважно спокійний, але це неочікувано добре працює. В найважливіших моментах від цього спокою буває моторошно. Історія збудована не на екшені, а на моральних дилемах персонажів. Це — довгий, неквапливий та ідеальний для осені роман.
Жнець / Ніл Шустерман — Київ : КМ-Букс, 2019 — 416 с.
Vivat
14+
Роман починається у перевірений і навіть, на перший погляд, клішований спосіб — з першого дня школи самотньої дівчини. Першу половину займають буденні речі, і нам дають лише натяки на головний конфлікт. Після відкриття роман стрімко стає темнішим і емоційнішим. Він порушує тему травми і тому заходить в дуже жахливі місця. Але якщо ви готові до такої важкої літератури, його треба прочитати. Тут є повільний і вдумливий сюжет, чорний гумор та самотність.
Говори / Лорі Голс Андерсон — Харків : Vivat, 2019 — 192 с.
Laurus
14+
Сюрреалістично-фентезійна книга на шістсот сторінок. Головний герой, п’ятнадцятирічний Лесик, має магічний дар, який дозволяє йому спілкуватися з духами. Половину книги це він і робить. Світ книги широкий і складний, але Гедеонов мало що нам пояснює. Іноді це заважає, бо читач зовсім не розуміє, що відбувається. Але цінність книги — не в магії. Тут чудово описаний Київ вісімдесятих років, продумані персонажі та приємні сцени буденності. Події відбуваються восени, причому осінь тут яскрава, помітна і жива. Напевно, влітку ця книга швидко набридне, але зараз, коли на вулиці прохолодніше, і хочеться зануритися в щось складне, вона просто ідеальна.
Дни яблок / Олексій Гедеонов — Київ : Laurus, 2019 — 672 с.