Коли живеш у «найгірший рік», все більше хочеться опинитися в іншому місці. Потрапити до світу, у якому все інакше. Де є магічні сили чи космічні кораблі. Ми знайшли для вас книжки, які в цьому допоможуть.
Teenside / Добірка
17 Грудня 2020
2693
Інші світи: фантастичні серії, продовження яких ми чекаємо
Анна Мусієнко
учасниця підліткової редакції TeenSide

Діти кістки й крові, Томі Адеємі, Ходячий хаос, Ніж якого не відпустиш, Патрік Несс, фентезі, фантастика, підліткова література, книжки на карантині, Книголав, АССА, книжки про магію, африканське фентезі, спадок ор’їші

У 2019 році українською вийшли перші книги трилогій «Ходячий хаос» Патріка Несса і «Спадок Ор’їші» Томі Адеємі. Цього року ми чекали на продовження, але не судилося. Проте ми все ж рекомендуємо почитати їх на зимових канікулах чи січневому карантині й приєднатися до тремтливого очікування продовження, бо читаючи їх, живеш у двох світах одночасно й ненадовго забуваєш про підмерзлі калюжі, нестачу сонця і «найгірший рік».

Діти кістки й крові, Томі Адеємі, Ходячий хаос, Ніж якого не відпустиш, Патрік Несс, фентезі, фантастика, підліткова література, книжки на карантині, Книголав, АССА, книжки про магію, африканське фентезі, спадок ор’їші

Діти кістки й крові, Томі Адеємі

14+

Історій про боротьбу за визволення свого народу дуже багато. Особливо таких, де у головного героя (чи героїні) майже немає можливостей перемогти, зате є сильний дух. Підлітковий роман Томі Адеємі «Діти кістки і крові» теж про це. Тут у частини населення фентезійної країни Ор’їші відібрали можливість користуватися магією. І повернути її чи не єдиний шлях до звільнення.

«Діти кістки і крові» — перша частина трилогії «Спадок Ор’їші». Країна задумувалася авторкою як аналог Західної Африки, тож тутешня природа нагадує африканську. Усі ор’їшанці належать до одного народу, але одні засмагли на сонці, а інші ніколи не виходили з палацу. А говорять тут цілком реальною західноафриканською мовою йоруба. 

У центрі сюжету 17-річна Зейлі Аденбола. Вона разом з  братом Зайном та принцесою Амарі намагається повернути магію, що зникла 11 років тому. У історії є три оповідачі. Перша — сама Зейлі. Її народ страждає під владою короля, тому вона хоче повернути магію. Друга — Амарі. Вона втікає з королівського палацу до зовнішнього світу, про який нічого не знає. Третій оповідач — брат Амарі, Інан. Король посилає його запобігти поверненню магії.

Авторка приділяє багато уваги опису почуттів персонажів. Коли читаєш, сприймаєш події їхніми очима. Розповідь ведеться у теперішньому часі. Це ще більше занурює читачів у внутрішній світ оповідачів. Вчишся розуміти їхні почуття зі слів. Аналізуєш їхні думки. Разом з тим просто цікаво, що станеться далі.

На тлі центральних персонажів дещо програє тільки головний негативний персонаж — король Ор’їші. Він постає якимось надто злим і жорстоким, хоча іноді й проявляє людські почуття, а декого навіть любить. Він знищив усіх магів через сімейну трагедію, однак нам про неї майже нічого не говорять. Сподіваюся, їй буде приділено більше уваги у наступних частинах трилогії.

 «Діти кістки і крові» — це фантастична мандрівка дивовижною Ор’їшою, де у лісах бродять лисери і горильйони. Де доводиться пізнати не тільки людську жорстокість, але й силу віри. І те, як люди змінюються, побачивши зворотний бік реальності. Там є легенди про богів, царства живих і мертвих. Там є магія. Та щоб її контролювати треба немало віри і зусиль. Книгу варто читати навіть не заради сюжету, а задля нових відчуттів.


Діти кістки й крові / Томі Адеємі / пер. з англійської Олена Оксенич / Київ: Книголав, 2019. — 480 с.
Діти кістки й крові, Томі Адеємі, Ходячий хаос, Ніж якого не відпустиш, Патрік Несс, фентезі, фантастика, підліткова література, книжки на карантині, Книголав, АССА, книжки про магію, африканське фентезі, спадок ор’їші

Ходячий хаос. Ніж, якого не відпустиш, Патрік Несс

14+

Коли Земля стане непридатною для життя, люди, як припускають деякі фантасти й Ілон Маск, житимуть на колонізованих планетах. Але чи так просто вижити на іншій планеті? Там можуть виявитися несподіванки, наприклад, аборигени, на яких росте одежа з моху, і вірус, інфікувавшись яким, починаєш чути думки інших. Таке чекало на поселенців у фантастичному романі Патріка Несса «Ходячий хаос. Ніж якого не відпустиш». У Прентісстауні живуть лише чоловіки, бо жінки начебто вимерли від вірусу Шуму. Шум — це думки людей і тварин, тут він завжди і всюди. Навіть уві сні чути чужі думки. Головний герой і оповідач історії, Тодд Хьюітт, живе на фермі і доглядає овець. Через місяць йому має виповнитися тринадцять і тоді останній хлопчик в місті стане чоловіком. Та одного разу, Тодд випадково зустрічає тишу, діру в Шумі, не заповнену думками. Власницею тиші виявляється дівчинка, разом з якою Тоддові доводиться тікати з міста.

Текст написаний з граматичними помилками. Спочатку це дратує, але потім звикаєш. Деякі слова написані в дужках або виділені курсивом, іноді оповідач звертається прямо до читачів. Правда, що далі, то менше розумієш, навіщо вони потрібні. А іноді трапляються зображення Шуму у вигляді купи різних переплетених між собою слів. Під час читання звертаєш увагу не так на описи природи чи міст, або на сюжет, як на відчуття персонажів. Буквально переживаєш голод, страх і радість разом з ними. Відчуття підсилює й опис Шуму. Думки якоїсь людини в тексті можуть ставати яскраво-червоними, пласкими або обвалюватися. Такі візуальні акценти дозволяють побачити зміни  внутрішнього світу головного героя. Долаючи перешкоди, він розуміє, що в ньому вже є щось від справжнього чоловіка, і щоб стати ним, зовсім не обов’язково чекати тринадцятого дня народження.

Це історія про підлітка, світ якого раптово перевернувся з ніг на голову. Тепер його веде лише надія і віра в тих, кого ще можна назвати друзями. Саме надія допомагає героям рухатися далі, не дивлячись на біль. І хоча «Ходячий хаос…» не дасть морально відпочити, але приємно здивує оригінальною ідеєю та вірою в краще.


Ходячий хаос. Ніж якого не відпустиш / Патрік Несс / пер. з англійської Остап Українець / Харків: АССА, 2019. — 464 с.

книжкові серії підліткова проза Патрік Несс Томі Адеємі фантастика