Більшість знань про відомих письменників України ми отримуємо у школі. Сучасна українська культура не часто звертає увагу на когось, крім хіба що Тараса Шевченка. Та навіть його особистість і творчість трактується переважно у героїчно-стражденному тоні хрестоматій з української літератури. А що якби, скажімо, сучасні українські режисери звернули увагу на Лесю Українку? Ми трохи пофантазували й пропонуємо свої ідеї сценаріїв фільмів про найвідомішу жінку української літератури.
25 Лютого 2021
359
Космос, мама і піраміди: ідеї для кіно про Лесю Українку
TeenSide

Епічний байопік

Хай би Леся Українка дістала такий самий кмітливий фільм про свою письменницьку кар’єру та романтичні пригоди як Колетт чи містичний як Мері Шеллі. Хіба в її житті не знайдеться такого ж зручного для розвитку сюжету чоловіка-розчарування як Персі Шеллі чи Віллі? Леся Українка вже має складні стосунки з батьками, романтизовані спогади з дитинства для флешбеків, перешкоди на шляху до літературної слави (і це не лише патріархат), дивну ауру дитини з домашньою освітою і загальні схильності до того, щоб стати героїнею історії генія. Наївна, але безкінечно талановита дівчина вибирається з провінції і вчиться життю після від’їзду з рідного дому. Кадри пейзажів з мандрів, сцена танцю з кимось особливим, фешн-трансформація ближче до кульмінації, і, звичайно, сцена маніакального завершення свого magnum opus при світлі свічки.

Космічна епопея

Якщо уже назвали на честь Лесі Українки астероїд, чому б не перенести її у космос? Таємне послання пророчої письменниці в покинутому храмі на планеті у віддаленій галактиці. Звичайний артист космічної забігайлівки Лукаш і корінна жителька-революціонерка колонізованої людьми планети Мавка відправляються на пошуки послання, щоб завадити нищівній війні між галактичними об’єднаннями. Для цього вони мають розгадати міф-загадку, залишену Лесею Українкою, полагодити несправний космічний корабель і навчитися працювати разом. Фільм має бути повний CGA-пейзажів, дивних інопланетян, сексуальної напруги та поверхневої критики імперіалізму.

Документальний фільм про дитячі роки

Глибше зрозуміти та відчути складну натуру Лесі Українки допоміг би документальний фільм про родину Косачів у той час, коли письменниця ще була дитиною. Мати Лесі, Олена Пчілка, ставиться до доньки без особливої теплоти. Хоча у чотири роки Леся навчилася писати та читати, а у п’ять вже грала на роялі, мати думає, що її дитина відстає у розвитку. Схильність матері применшувати вміння доньки, можливо, і не навмисна. Певно, вона не розуміє натуру Лариси, бо її характер дуже відрізняється від характеру старшого брата Михайла. Хлопчик веселий та відкритий до зовнішнього світу. Лариса ж навпаки схильна до глибоких розмірковувань і не ясно, це через відлюдкуватість чи проблеми у розвитку. Врешті-решт мати Лариси визнає геніальності дочки, але глибокий слід на долі дівчинки вже залишено.

Боді-хоррор

Боді-хоррор про письменницю, яка намагається жити звичайним життям, але страшне Інше з дитинства повільно з’їдає її плоть і душу з середини. Монотонний саундтрек, записаний спеціально для стрічки, пронизує історію. Кольорова палітра не виходить на світлу частину спектру. З’являються кадри, де щось рухається просто під шкіркою героїні, але фізичні болі не зрівняються з її страхом втрати самої себе. Чим далі, тим сильнішим стає голос Іншого в голові та його контроль над її тілом. Лише за письмом Леся відчуває повну владу над собою і лише так має надію вирватися з цього кошмару.

Казкова анімація

Фільм про дитинство Лесі Українки. Маленька Лариса Косач малює, займається музикою, багато читає і зустрічає міфічних істот під час прогулянок на природі, намагається товаришувати з ними і розказує їм свої історії. Чугайстри дарують їй красиві камінці й показують затишні куточки в лісі. Мавки розказують страшні віршики про воронів і горобців. Ларисі все важче відрізняти реальних істот від вигаданих, але дорослі продовжують захоплюватися правдоподібністю історій, які вона щоразу приносить із лісу.

Психодилічний наукпоп

Блокбастер про те, як Леся Українка подорожує у 2021 рік. Творці цього дива настільки хотіли дізнатися, чи вони можуть, що навіть не задумалися, чи їм це треба. Леся пробує користуватися телефоном, кататися на роликах і, може, навіть на ліфті. Усе це під цитатки з її віршів, — але тільки тих, що у шкільній програмі, звісно, бо інакше ніхто не впізнає. 

Пригодницький фінал

Фільм про останні роки Лесі Українки, які вона провела у Єгипті й на Кавказі на лікуванні. Можна додати таємничі гробниці в пірамідах та старовинну статуетку-реліквію з червоними очима. Лесі доведеться побороти злого духа старовинного фараона за допомогою сили слова і сподівання без надії. А ще виявляється, що вона вмерла таки не від хвороби, а від фараонського прокляття. Хто б міг подумати.

день народження лесі українки лариса косач Леся Українка леся українка 150 українська література українське кіно