До випуску нашого подкасту «Дефіляда: Київ» ми підготували серію статей із фактами про українських письменників і письменниць. Епізоди подкасту розповідають вигадані історії про наших літераторів, а в статтях ми збираємо правдиві факти, які, можливо, пройшли повз ваші радари. У цій статті читайте про деталі життя Марії Галич, які ви могли не знати.
19 Листопада 2021
564
Ви могли цього не знати: Марія Галич
TeenSide

Героїнею останнього епізоду нашого подкасту «Дефіляда: Київ» стала письменниця Марія Галич. Колись доволі відома в літературних колах, зараз про неї мало хто чув. В епізоді ми уявляємо її розмову з другом Григорієм Косинкою, припорошуємо історію здогадками і вигадками. А тут ви можете знайти правдиві факти про її творче й особисте життя.

«Ліквідація» з літературних студій

Марія Галич по приїзду в Київ точно знала, що хоче писати. Для цього на її думку потрібно було вступити в літературне угрупування. У 1920-ті таких було достатньо, тож Марія спочатку подалася у ГАРТ, але там їй не сподобалося, тож вона перейшла в ЛАНКу. За своє життя бувала ще в кількох таких угрупованнях. У своїй автобіографіЇ Галич називає вихід з літературного угруповання «ліквідацією».

Жіночий гурток

Галич вела активне громадське життя. Зокрема, її хвилювало жіноче питання. У студентські роки разом з асистенкою кафедри математики Клавдією Латишевою вони організували Жіночий гурток. Їхнє гасло було: «Жінка — не лялька й не квітка, а людина». Своєю метою вони вважали боротьбу проти міщанства. Проіснував цей гурток аж до 1942 року.

Численні роботи

Галич не лише писала прозу, а й багато де працювала. Газетяркою, прибиральницею, куховаркою в дитячому садку, вчителькою мови. Брала участь у ліквідації неписьменності, писала нариси про будівництво для радіо, була кінобелетристкою на Київській кінофабриці. Галич мала міцний зв’язок із рідним селом і щоліта їздила працювати туди в колгосп.

Лісничий словник

У 1931 році Марія Галич одружилася і переїхала з чоловіком до Харкова. Небагато відомо про їхній шлюб. Знаємо, що в якийсь момент чоловік сильно хворів, Марія піклувалася про нього й майже нічого не писала. Також знаємо, що вони разом уклали «Термінологічний словник лісівника», який видали у Львові.

Вилучала власні твори з бібліотеки

Галич єдина з колишніх ланківців пережила репресії. Померла аж у 1974 році. Під час роботи в університеті при радянській владі вона вилучала заборонені книжки з бібліотеки. У переліку цих книжок були і її власні тексти «Друкарка» й «Моя кар’єра».

Спогади

Як письменниця, що вижила, Марія Галич мала обов’язок підтримувати пам’ять про своїх колег і друзів. Після реабілітації багатьох постатей двадцятих Галич брала участь у вечорах пам’яті. Вона також написала спогади про Григорія Косинку, Валер’яна Підмогильного і Євгена Плужника.

teenlisten teenread TEENSIDE ви могли цього не знати дефіляда Київ класична література Марія Галич подкаст український письменник факти