Запальні чвари, історичні баталії, підліткова жорстокість, подорожі Україною і кінець світу — команда підлітків #teenside вже традиційно підбиває підсумки майже минулого року та ділиться своїм списком найкращих книг із прочитаних за рік. Поповнюйте свої списки планів для читання вже на 2021-й.
Teenside / Добірка
30 Грудня 2020
7346
Найкраще, що ми прочитали у 2020: підсумки редакції TeenSide
TeenSide

teenside, тінсайд, тинсайд, підлітки, книжки для підлітків, підліткова література, література для підлітків, книжковий топ, топ книжок, все ясно, и все осветилось, всьо ясно, Джонатан Сафран Фоер, Повернення додому, Яа Ґ'ясі, Homegoing, Yaa Gyasi, Колір магії, Террі Пратчетт, Добрі передвісники, Ніл Ґейман, Поклоніння ящірці, Любко Дереш, Нігті, Михайло Єлізаров, Королева Марго, Александр Дюма, александр дюма, михаил елизаров, ногти, терри пратчетт, нил гейман, благие знамения

Читали ми цього року багато, хоча, попри все, не більше, ніж зазвичай. Але з купи прочитаних книжок у пам’яті й серці залишилося не так багато. Найкращим ділимося з вами. Сподіваємося, ви знайдете тут щось і для себе.

Всьо ясно, Джонатан Сафран Фоєр

14+

Американський єврей вирушає в Україну, щоб відшукати жінку, яка врятувала його діда від нацистів. Супроводжують його одесити: молодий аматор-перекладач Алекс, його нібито незрячий дід у ролі водія та надзвичайно важлива собака на прізвисько Семмі Девіс Молодший-Молодший. Це гармонійне поєднання голосів і плавний перехід з одного часу в інший, з історичного в міфічне, а ще в українсько-єврейсько-американське. Це Україна ранніх нульових через погляд ззовні, і погляд цей критичний, естетичний та ніжний. Книжка однозначно для тих, хто любить латиноамериканський магічний реалізм й ігри з мовою та формою. «Всьо ясно» така ж смішна, як і трагічна й безвідрадна. Коротше, терапія.


Джонатан Сафран Фоєр Всьо ясно / пер. з англ. Ростислав Семків. — Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2017. — 320 с.

Повернення додому, Яа Ґ’ясі

14+

Задум простий: дві гілки й вісім поколінь ганської родини, на кожного нащадка по оповіданню. «Homegoing» спокійно говорить про незрозумілий і часто кривавий хаос історії, передаючи нам його маленькими десятисторінковими порціями. Майже уся політика тут показана через особисте. Ми не бачимо багато протестів, війн чи переворотів — загалом, того, що асоціюємо із творенням історії. Герої просто живуть свої тихі життя, і це життя є справжньою рушійною силою книги.

«Homegoing» пронизана легендами, народною мудрістю та маленькими напівмагічними деталями. Усіма своїми короткими, але гострими сюжетами та впевненою прозою вона доводить парадокс: історія одночасно циклічна і непередбачувана.


Yaa Gyasi Homegoing. — Penguin, 2017. — 320 с.

Колір магії, Террі Пратчетт

10+

«Колір магії» — перша книга з циклу про Дискосвіт. Саме тому тут детально описані всі його закони і традиції. Наприклад, дізнаєшся, що тут вісім пір року, а рухатися можна до Пупа, до Краю, за обертанням чи проти нього. А ще про повільне світло і восьмий колір.

Сюжетно книга починається спаленням найбільшого міста Дискосвіту, Анк-Морпорка, через спробу пояснити місцевим жителям концепцію страхування. Тут ми знайомимося з головним героєм роману, Рінсвіндом. Хоча він чарівник, але чаклувати зовсім не вміє. Зате в мистецтві знаходити пригоди на свою голову йому немає рівних. В одну з таких пригод він потрапляє разом з Двоцвітком, туристом з далекої Агатової імперії. Двоцвіток нічого не знає про життя людей за межами імперії, а тому місцевим здається щонайменше дивним. До речі, це через нього й згорів Анк-Морпорк.

Якщо настрій геть кепський і неможливо читати щось серйозне, ця книга ідеально підійде.


Террі Пратчетт Колір магії / пер. з англ. Юлія Прокопець. — Львів: Видавництво Старого Лева, 2017. — 320 с.

Добрі передвісники, Ніл Ґейман, Террі Пратчетт

12+

Якщо вам сподобався серіал, то тепле і вічне кохання із цією книгою вам гарантоване. Що можна сказати про історію, написану Нілом Ґейманом і Террі Пратчеттом? Купу квітчастих прислівників й іще пів купи. Це динамічна і весела книга зі здоровою кількістю сатири, екстравагантності й персонажів, яких легко полюбити і за якими хочеться стежити. Це книжка для задоволення і веселощів, варта того, щоб читати пізно вночі, ховаючись від батьків, бо завтра в школу.


Ніл Ґейман, Террі Пратчетт Добрі передвісники / пер. з англ. Олесь Петік, Бурштина Терещенко. — Київ: КМ-Букс, 2019. — 472 с.

Поклоніння ящірці, Любко Дереш

14+

Історія про трьох підлітків у маленькому містечку в Карпатах. Вони відпочивають, байдикують і переховуються від зграї кривдників. Тут серйозні та страшні речі: спроба зґвалтування, вбивство та бійки — чергуються зі звичайними буднями, походами в магазин, приготуванням сніданків і переглядом фільмів. Автор не засуджує і не повчає, а просто розказує свою історію. Деякі таємниці, наприклад, містичний будинок із написами, що з’являються і зникають самі собою, залишаються не зовсім зрозумілими, проте додають химерної атмосфери.


Любко Дереш Поклоніння ящірці. — Харків: Фоліо, 2017. — 192 с. 

Нігті, Михайло Єлізаров

16+

Михайло Єлізаров майстерно поєднує магічний реалізм із жорстокими реаліями життя в інтернаті для дітей із порушеннями інтелектуального розвитку та ментальною інвалідністю. Він описує сцени насилля бридко і яскраво, але дружбу двох підопічних інтернату — Бахатова та Глостера — показує з ніжністю, неочікуваною й навіть неприродною у таких жахливих умовах. Коли читаєш, хочеться плакати, відвертатися, кинути книжку й піти помити руки.


Михаил Елизаров Ногти. — АСТ, 2020. — 496 с.

Королева Марго, Александр Дюма

12+

Історичний роман, на любителя. Деякі моменти читаються важкувато, та попри це книга цікава і досить захоплива. Події відбуваються у Франції 16 століття, під час війни католиків і протестантів. «Королеву Марго» варто прочитати, адже Дюма чудово розкриває персонажів, а історичні обставини і деякі деталі прописані так прискіпливо, що сцени дуже розтягуються, — проте саме в цьому вся сіль. Коли читаєш, ніби занурюєшся в ті часи, події роману відтворюються в голові у найменших подробицях. Книга може видатися складною, але насправді це не так. Її можна читати навіть дорогою до школи або ж вдома за чашкою чаю.


Александр Дюма Королева Марго / пре. з. фр. Сергій Буда. — Львів: Апріорі, 2017. — 628 с.
Джонатан Сафран Фоер класична література Ніл Ґейман підсумки року Террі Пратчетт