До випуску нашого подкасту «Дефіляда: Київ» ми підготували серію статей із фактами про українських письменників і письменниць. Епізоди подкасту розповідають вигадані історії про наших літераторів, а в статтях ми збираємо правдиві факти, які, можливо, пройшли повз ваші радари. У цій статті читайте про аспекти життя Олени Пчілки, які ви могли не знати.
16 Вересня 2021
479
Ви могли цього не знати: Олена Пчілка
TeenSide

Вийшов уже другий епізод літературно-художнього подкасту «Дефіляда» нашої редакції Teenside. У першому епізоді ми гуляли особливими місцинами з життя в Києві Валер’яна Підмогильного, а в цьому підслуховуємо драму маловідомої сторінки біографії Олени Пчілки під час навчання в київському пансіоні для дівчат. В історії трішки правди, трішки домислів, трішки відвертої брехні. Для балансу в цій статті можете почитати про реальні факти з життя Олени Пчілки, які ви могли не знати.

Чарльз Дарвін і Олена Пчілка

Більшість знає Олену Пчілку як авторку текстів для дітей. Але вона писала і для дорослих. Зокрема, в 1887(!) році вийшла її повість «Товаришки», у якій дві українських дівчини їдуть у Цюрих вчитися на лікарок. І починається цей текст із того, що одна з персонажок пояснює подрузі своєї мами еволюційну теорію Дарвіна.

«Нонфікшн», виданий у Парижі

Серед інших книжок Пчілки слід згадати її наукові праці. Одну з них — «Український народний орнамент» видали у Парижі. Це альбоми із зібраннями орнаментів, коментарями, доповненнями й аналізом тенденцій — серйозна дослідницька робота. В інтерв’ю з Громадським науковиця Оксана Константинівська зазначає, що альбоми навіть почали використовувати для викладання орнаментики в Паризькій академії мистецтв.

Трендсеттерка

У тому ж інтерв’ю можете прочитати, що Пчілка, разом з іншими родичами, ввела моду в Україні на вишиванки та чокери. Взагалі, якщо шукати українську ікону довершеного особистого стилю, слід звертатися до фото Олени Пчілки.

Дружба з Миколою Лисенком

Олена Пчілка згадує «козака-діріжора» на першому київському концерті, де їй пощастило побувати підліткою. Пізніше вони познайомилися ближче, бо Лисенко, як і брат Олени Пчілки Михайло Драгоманов, відвідував свою сестру в пансіоні. Лисенко приносив дівчатам цукерки, і вони в чотирьох сиділи в приймальні, розмовляли й голосно сміялися, за що їх часто сварили класні дами пансіонату. У 1868 році Лисенко був дружбою на весіллі Олени Пчілки й Петра Косача, а після його смерті Пчілка написала теплі спогади.

«Перший вінок» і жіночий рух

Олена Пчілка активно брала участь в українському жіночому русі. У 1887 році власним коштом разом із Наталею Кобринською видала у Львові перший жіночий альманах «Перший вінок». Альманах на 464 сторінки містить 43 оригінальні тексти, художні й наукові.

Заарештована в 71 рік

Олена Пчілка ще застала початок більшовицької влади в Україні. В 1920 році, коли їй було вже 71, її заарештували за антирадянські виступи. Серед них був випадок, коли Олена Пчілка огорнула погруддя Тараса Шевченка синьо-жовтим прапором на святкуванні його дня народження в Гадяцькій гімназії й потім скандувала «Ганьба!» комісарові, який наказав прапор зняти.

Пережила чоловіка й дітей

Олена Пчілка померла 1930 року у віці 81 року. Вона пережила свого чоловіка Петра та двох старших дітей — Михайла Косача і Лесю Українку.

TEENSIDE дефіляда Київ Олена Пчілка подкаст український письменник