В рамках випуску нашого подкасту «Дефіляда:Київ» ми зробили серію статей з фактами про українських письменників і письменниць. Епізоди подкасту будуть розповідати вигадані історії про наших літераторів, а у статтях ми розповімо правдиві факти, які, можливо, пройшли повз ваші радари. У цій статті читайте про аспекти життя Підмогильного, які ви могли не знати.
2 Вересня 2021
909
Ви могли цього не знати: Валер’ян Підмогильний
Катерина Кіщинська
учасниця підліткової редакції TeenSide

Підліткова редакція Teenside випускає літературно-художній подкаст «Дефіляда» — це антологія псевдодокументальних історій про життя українських письменників. Але нам трохи совістно, що в подкасті ми так багато вам брешемо, тож вирішили поділитися правдивими фактами про героїв подкасту, які ви могли не знати.
Перший сезон «Дефіляди» присвячений Києву та київським періодам життя письменників і письменниць. І з кого краще розпочати розповідь про Київ, як не з головного урбаніста української літератури — Валер’яна Підмогильного. Що ж іще було в житті Підмогильного, крім Розстріляного Відродження та роману «Місто»?

Так і не отримав вищої освіти

Щоб чогось досягти в житті, не обов’язково мати диплом вищого навчального закладу. Підмогильний успішно закінчив реальне училище (попередник професійно-технічних училищ), і потім вступив до університету на математичний і юридичний факультети. Але так їх і не закінчив. Це не завадило йому пізніше самому викладати і працювати у видавництвах та редакціях.

Не Києвом єдиним

Хоча київський і харківський періоди були важливі у житті Підмогильного, не слід забувати про місце його народження. Народився він на Катеринославщині, нині Дніпропетровська область. Його землякам є чим пишатися, тож до цього року до 120-річчя Підмогильного у Дніпрі відкрили присвячену йому виставку в музеї «Літературне Придніпров’я». На фасаді музею також можна знайти меморіальний знак Підмогильному.

Видатний перекладач

Окрім глибокої психологічної прози, Підмогильного слід також цінувати і за його якісні переклади французької літератури. І не просто літератури, а гігантів класики. Він зробив доступними для українських читачів томи Гі де Мопассана, Оноре де Бальзака, Анатоля Франса, Стендаля, Флобера та багатьох інших.

Попередник екзистенціалізму

Якщо вже згадали про французів, можемо згадати і філософський та літературний напрям, який розвинувся у Франції вже після смерті Підмогильного. Леонід Чеваненко в інтерв’ю для Радіо Свобода звертає увагу на подібність естетики й ідей у творах молодого Підмогильного до творчості Камю та Сартра. Він, як і французькі письменники, пережив травматичні історичні події, які сильно вплинули на його творчість і світогляд. Тільки його екзистенціалізм сформувався на кілька років раніше.

Жінка в місті

У найвідомішому романі Підмогильного молодий хлопець, Степан Радченко, освоює урбаністичний простір. В іншому своєму романі Підмогильний спробував розповісти жіночу історію. Головною героїнею «Невеличкої драми» є дівчина Марта Висоцька. Текст вважають одним із перших українських «інтелектуальних романів». Книжка досліджує конфлікт між емоційним і раціональним, вплив на людину її оточення та мистецтва, складні історичні процеси ранньої радянської України через побутове життя Марти і її стосунки із залицяльниками.

Пропонував розводити курей на балконі

Юрій Бедзик згадує, що коли до Харкова добрався Голодомор, Підмогильний прийшов до квартири Бедзиків у будинку Слово з двома живими курками під пахвами. Сказав, що у двір заїхала колгоспна вантажівка і курей продають майже за безцінь, тож треба брати. Загалом у ті часи Підмогильний був дуже корисний своїм сусідам-письменникам. Коли почався голод, він організував для мешканців їдальню, що за спогадами Бедзика багатьох врятувало від справжнього лиха.

Прості людські почуття

Ще один незвичний спогад про Підмогильного описав Юрій Смолич в «Розповіді про неспокій». Якось Підмогильний збирався йти з його квартири, але не міг впоратися з калошами: одна злетіла з черевика і з неї вилетів папірець, який він, напевно, підкладав, бо калоші були завеликі. Підмогильний підняв свою калошу і сказав: «Знаєте, товаришу Юрій, інколи хочеться отак залізти в носок своєї калоші, ще й затулитися потім отаким жмутком паперу».

teenlisten teenread Валер'ян Підмогильний дефіляда Дніпро Київ подкаст школа