До випуску нашого подкасту «Дефіляда: Київ» ми підготували серію статей із фактами про українських письменників і письменниць. Епізоди подкасту розповідають вигадані історії про наших літераторів, а в статтях ми збираємо правдиві факти, які, можливо, пройшли повз ваші радари. У цій статті читайте про аспекти життя Павла Тичини, які ви могли не знати.
29 Жовтня 2021
569
Ви могли цього не знати: Павло Тичина
TeenSide

Павла Тичину не можна назвати однозначною постаттю. Для кого геній, для кого боягуз, для кого зрадник, для кого ще одна нудний розділ в підручнику. У епізоді подкасту «Музей» ми не намагаємося розкрити справжнього Тичину, але розповідаємо цікаву, повну брехні історію. В цій же статті викладаємо кілька правдивих фактів, для балансу у Всесвіті.

Син священника

А точніше батько Тичини був псаломщиком, людиною, яка допомагає священику під час богослужіння. Близькість до Бога не заважала пияцтву батька. Родина Тичин була велика, в якийсь відрізок часу мали 13 дітей, включно з Павлом.

Улюбленець вчительки

Перша вчителька Павла Серафима Мочевська виділила його з поміж інших. Подарувала кілька книжок, всіляко підтримувала. Ці стосунки збереглися і коли Павло виріс. Залишилася незавершена присвячена Серафимі поема Тичини і свідчення, що перед смертю вона попросила покласти їй в ноги олійну картину Павла. На картині зображено маяк і вона напевно й досі в труні Серафими Мочевської.

Навчав нот на могилі

Крім як малювати і писати, Тичина вмів ще співати. Хлопчиком був у хорі Єлецького монастиря, де регент згодом доручив йому навчання новачків нотам. Проводилися ці заняття на могилі Леоніда Глібова. Серед новачків, яких навчав Тичина, був композитор і диригент Григорій Верьовка.

Смерть першого кохання

Буває в першому коханні почуття зникають, гаснуть, а перше кохання Тичини померло від сухот. У селищі Добрянка, куди його запросив друг, він познайомився з дівчиною на ім’я Наталя. Сам Тичина теж був хворий, проблеми з серцем, але він видужав, а Наталя померла від туберкульозу. Їй присвячено вірша «Зоставайся, ніч настала…».

Не прийняв десталінізації

В поемі «Прометей» написаній в ранніх двадцятих Тичина явно анти-тоталітарний. Більше тридцяти років потому Тичина не поділяє ідей молодих поетів, не вірить у хрущовську відлигу і тримається за сталінізм. 

Хвильовий і Тичина

У статті Ярини Цимбал про антилегендарного Тичину є варті уваги історії про нього, спогади знайомих, які доповнюють новими фарбами образ тихого ввічливого, непитущого і цнотливого Тичини.
Одна з таких про візит Тичини до Хвильового після творчого конфлікту. У вірші «Псалом заліза І» Тичина каже: «Ненавидим прокляту мідь, бетони і чугуни!». Трохи пізніше виходить вірш Хвильового під назвою «Павлові Тичині», який починається: «Кохаємо залізо й мідь, Бетони і чугуни…»
Хвильовий нервово готувався до візиту, не кожен раз до тебе заходить великий поет, з яким ти публічно посперечався. На щастя Хвильового, і напевно й не дуже конфліктного Тичини, ідеологічні розбіжності були забуті за спільною любов’ю до горілки.

TEENSIDE ви могли цього не знати дефіляда Київ класична література Павло Тичина подкаст український письменник факти