Міфи про відеоігри

myths about video games, міфи про відеоігри, чи шкідливі відеоігри, діти грають у комп'ютерні ігри, чи шкідливий комп'ютер

Stephen Maurice Graham (c)

Цей запис я присвячую усім батькам, які вважають, що відеоігри — це шкідливе заняття. Я перелічу кілька прикрих міфів, які роками жили в нашому суспільстві щодо відеоігор. На жаль, вони дожили і до нашого часу і саме через них дорослі люди часто вважають, що грати у відеогру — це те саме, що бути алкоголіком чи наркозалежним. Спробую розвінчати ці міфи та, сподіваюся, посприяти порозумінню між поколіннями.

_______

#1  Ігри — це «жорстокі й тупі стрілялки»

Не обов’язково жорстокі, не обов’язково тупі і геть не обов’язково стрілялки. Нині існують десятки різноманітних жанрів, а розробники винаходять мало не щомісяця щось нове і незвичне. Є ігри, засновані на наукових роботах, є ігри, що симулюють передвиборчі кампанії, є ігри, які дуже по-дорослому розповідають про драму життя. Ігри стали значно зрілішими в плані тем і подачі сюжету. Не всі, звичайно, але погодьтеся, книги або кіно — теж не всі є глибоко філософськими чи повчальними.

Так уже склалося в людстві, що знищення є однією з найзрозуміліших і водночас найдраматичніших форм діяльності.

Це правда, що більшість ігор передбачають тією чи іншою мірою знищення чогось або когось. Однак подумайте про шахи: це класична «розумна» гра, яка фактично симулює війну. Так уже склалося в людстві, що знищення є однією з найзрозуміліших і водночас найдраматичніших форм діяльності.

myths about video games, міфи про відеоігри, чи шкідливі відеоігри, діти грають у комп'ютерні ігри, чи шкідливий комп'ютер

Tim McDonagh(c)

#2  Ігри позбавляють здатності розрізняти реальність і вигадку

Не треба недооцінювати здатність дітей аналізувати те, що вони бачать. Особисто я, коли мені було років 10, грав у Street Fighter, де можна було полікуватися підібравши огризок з асфальту. Але я розумів, що це лише (дуже алогічна) умовність гри. Я ні на мить не задумувався піти на вулицю шукати огризки в реальності.
І за останні 20 років жоден з моїх друзів, які багато грали у жорстокі ігри, не постав перед судом за жодну форму насильства чи інші злочини.

#3  Ігри псують зір

Як вказує дослідження Дафні Бавельє (див. відео нижче), саме «жорстокі й тупі стрілялки» сприяють розвитку чутливості ока і здатності розрізняти деталі, які є непомітними для інших людей. Чому? Все просто: подібні ігри привчають мозок швидко реагувати на дрібні зміни на екрані.

Інше дослідження доводить, що гра Angry Birds допомагає запобігти розвитку хвороби Альцгеймера.

#4  Ігри шкідливі для спини

Це найправдивіший міф із даного списку, але як людина з кількарічним досвідом офісної роботи авторитетно заявляю: по пару годин за грою хай навіть щодня — це ніщо порівняно з вісьмома годинами щоденної відсидки в офісі (коли на стільці ще й вмоститися зручно не можна).

myths about video games, міфи про відеоігри, чи шкідливі відеоігри, діти грають у комп'ютерні ігри, чи шкідливий комп'ютер

Celyn Brazier(c)

#5  Ігри — це забавка для хлопців-інтровертів

Далеко не тільки для хлопців, далеко не тільки для підлітків, і навряд чи суто для інтровертів. Неодноразово дослідження у західних країнах показували, що дівчата/жінки грають не менше за чоловічу половину людства. Зокрема, дослідження, опубліковане в 2014 році британським виданням Guardian показало, що жінки становлять 52% гравців. І водночас категорія населення понад 44 роки становить більшу частку гравців (27%), ніж неповнолітні (тільки 22%). І загалом у Великобританії грають в ігри понад дві третини населення. Погодьтеся, навряд чи всі ці британці є депресивними скромняшками.

#6  Ігри змушують марнувати багато часу

Тут постає два запитання. Передовсім, про які саме ігри йдеться? Ще раз: всі ігри дуже різні. Є справді епічні саги з масою доповнень. Є масові ігри онлайн (MMO) чи всілякі “веселі ферми”, які взагалі нескінченні і на те і розраховані, щоби гравець у них проводив багато часу. Однак є купа сучасних ігор, які можна пройти всього за дві години — це як подивитися повнометражну кінострічку. Більшість сучасних однокористувацьких ігор можна пройти приблизно за 15-30 годин. Це як подивитися один чи два сезони якогось серіалу. Враховуючи якість серіалів, які йдуть по українському телебаченню — хай ліпше ваша дитина грає в оті «тупі стрілялки», чесне слово!

Кожній людині потрібен перепочинок. І в нашу епоху моральний перепочинок потрібен більше, ніж фізичний.

Є і більш важливе запитання: в чому саме для вас полягає «марнування» часу? Кожній людині потрібен перепочинок. І в нашу епоху моральний перепочинок потрібен більше, ніж фізичний. Це не є марнування, це є потреба.

Окрім того, люди схильні переоцінювати ілюзорну користь від теоретичних альтернатив. Мовляв «якби ти зараз не байдикував, то вивчив би іноземну мову чи заробив би на машину». Це дуже далеко не завжди так. Цілком імовірно, якби ваша дитина зараз не грала у гру, вона сиділа би в соцмережах, як багато дорослих, а соцмережі здатні викликати депресію!

myths about video games, міфи про відеоігри, чи шкідливі відеоігри, діти грають у комп'ютерні ігри, чи шкідливий комп'ютер

Jim Cooke(c)

#7  Ігри роблять дитину асоціальною

Нині існують десятки хороших ігор, які заохочують грати кооперативно з друзями. Подібні кооперативні ігри можуть допомагати підтримувати зв’язок в тому числі і з друзями, які далеко. Це як сидіти в груповому чаті, тільки паралельно вирішуючи спільні ігрові проблеми.

Якщо гра захоплює більше, ніж живе спілкування з однолітками — можливо, проблема в самих однолітках.

Але якщо ви справді відчуваєте, що ваша дитина є відлюдником у школі, не виходить у двір, взагалі не має друзів і т. д., то повірте мені, як людині, яка має 18 років стажу неповнолітнього життя, проблема не в іграх! Прив’язаність до ігор, як і будь-яка залежність — це наслідок, а не причина. Якщо гра захоплює більше, ніж живе спілкування з однолітками — можливо, проблема в самих однолітках. І ці проблеми варто обговорювати з вашою дитиною, а не списувати на відеоігри.

Дмитро Прокопчук
Дмитро Прокопчук

журналіст, ігрознавець, політичний консультант