Але кожен з нас любить Тебе: книжки про розлучення

розлучені батьки, розлучення, книжки для дітей, як пережити розлучення, развод, дети, психологія

Розлучення, як правило, багато чого змінює у житті дитини. Структуру її сім’ї, спосіб життя і навіть простір, у якому вона житиме. Часто діти відчувають свою провину в розлученні батьків. Вони стають сумними, самотніми, спантеличеними або й злими. Допомогти дітям зрозуміти, що розлучення – це проблема дорослих, може книжкова терапія. Читаючи історії інших дітей, у чиїх сім’ях відбулося розлучення, вони отримують відповіді на актуальні питання.

Нижче добірка американських дитячих книжок, які розповідають про розлучення і про те, як пережити його разом з дитиною.

розлучені батьки, розлучення, книжки для дітей, як пережити розлучення, развод, дети, психологія

1986 рік. Лаурен Красни Браун і Марк Браун, «Розлучення динозаврів: путівник для сімей, які розлучаються» (Laurene Krasny Brown and Marc Brown, DINOSAURS DIVORCE: A Guide for Changing Families. Little, Brown and Company)

Ця обнадійлива книжка з дотепними ілюстраціями є ідеальним ресурсом для того, аби допомогти дітям та їхнім сім’ям впоратися з плутаниною, помилками і тривогами під час розлучення. Головними героями є динозаври-діти (дівчинка і хлопчик зображені як окремо, так і разом), які переживають і «виживають» після розлучення батьків. Книжка поділена на детально описані розділи: «Чому батьки розлучаються», «А як же ти?», «Після розлучення», «Проживання з одним із батьків», «Відвідування батька/матері, який/яка не проживає з тобою», «Дві домівки», «Відзначення свят та канікул», «Розкажи своїм друзям», «Зустріч з новими партнерами батьків», «Життя з названими батьками» та «Зведені брати та сестри». Автори звертаються безпосередньо до малого читача: «Ти почуватимешся, наче до тебе вторглися, коли муситимеш розділити кімнату зі зведеними братами чи сестрами». Почасти ми зустрічаємо  влучні застереження, що «проживання з одним із батьків майже завжди означає, що буде менше грошей».

Використовуючи виразні символи мультфільму про динозаврів, ілюстраторам видання вдалося якнайкраще перенести сюжет через незвичний формат графічного оповідання.

Проглянути буктрейлер до книжки можна ТУТ.

Віковий діапазон: 3 – 6 років

1997 рік. Джудіт Вігна, «Я живу з татком» (Judith Vigna, I LIVE WITH DADDY. Albert Whitman & Co.)

Виважена історія дівчинки Олівії, яка вчиться справлятися з розлученням батьків. Це особлива історія сім’ї, адже Олівії випала нагода  жити з татом, бо її мама репортер і часто знаходиться за межами міста. Наростання сюжету відбувається тоді,  коли Олівія вирішує написати книжку про мамину кар’єру тележурналістки, адже таким є шкільне завдання до Дня письменника. Сподіваючись, що мама таки приїде до школи, як і обіцяла, Олівія з нетерпінням чекає на цей день. Коли ж мама не приїздить, Олівія почувається жахливо через те, що не написала про тата. Побачивши наскільки сильно засмутилася Олівія, її шкільний друг Раві пропонує їй написати книжку про тата «адже він завжди приходить на всі шкільні заходи». Вона пише ще одну книжку про тата й показує, що любить обох батьків однаково. Цілком виправдано видання можна назвати «найкращою книжкою про тата». Між іншим, мама таки приїздить із запізненням, вибачається й обіцяє організувати «особливі» вихідні наступного тижня. Витриманість, з якою тато коментує ситуацію, переконує в двосторонньому прийнятті ситуації розлучення. «Він поправив мій хвостик на маківці. «Я впевнений, що вона хотіла б (залишитися – авт.) – вона дуже сильно тебе любить».

Ця книжка 1997 року артикулює важливу форму зв’язку з тим, хто живе окремо, – електронна пошта. «Тато допоміг мені відправити електронного листа, щоб попросити в мами кілька фотографій».

«Вибач, Олівіє», – зітхнула мама. «Не сьогодні, я повинна повернутися до студії. Але я мусила побачити мою маленьку письменницю». Вона обійняла мене міцно. «Ти і я, ми організуємо щось особливе наступними вихідними, я обіцяю».

Віковий діапазон: від 6 і старше

розлучені батьки, розлучення, книжки для дітей, як пережити розлучення, развод, дети, психологія

1999 рік. Пет Томас, «Моя сім’я змінюється» (Pat Thomas, My Family’s Changing)

Ця інформативна та обнадійлива ілюстрована книжка для дітей молодшого віку також досліджує питання розлучення. Приємні чорнильні та акварельні ілюстрації показують хлопчика й дівчинку та їхніх батьків на різних стадіях розпаду сім’ї і реконфігурації їхнього життя. Попри те, що на обкладинці книжки ми бачимо хлопчика і можемо помилково очікувати історію виключно за його участі, вже на першій сторінці зображено повну (але чимось засмучену) сім’ю разом з сином, дочкою і собакою. Авторка цієї книги є психотерапевтом і допомагає дітям дати раду їхнім страхам і побоюванням, коли родина розпадається. Заохочуючи дітей говорити про свої почуття і заспокоюючи, що батьки далі любитимуть їх, текст не мінімізує зміни, труднощі та біль. Книжка написана чуйно, але прямо і потужно; мова тексту проста і безособова. Пет Томас дає дорослі визначення словам “розлучення”, “адвокат” і “суддя”, ситуативно та детально пояснюючи всі зміни.

Твої батьки сподівалися, що вони любитимуть одне одного і житимуть разом завжди. Але з часом все те, що вони відчували, почало змінюватися

Окремо виділено чотири блоки запитань, звернених до малого читача з назвою «А як щодо тебе?»: «Чи знайомий ти з іншими дітьми, чиї батьки розлучені? Як ти показуєш своїм батькам, що ти їх любиш?». Життєвовипраданим є згадування про бажану дитячу допомогу в формі складання одягу та іграшок, тому що «часто тато/мама, з яким/якою ти живеш, більш занятий/занята, адже з одним дорослим роботи в домі більшає». Укінці книжки наведено контактну інформацію організацій, що можуть бути корисними дітям або батькам у такій ситуації.

Віковий діапазон: 4 роки і старше

1957 рік, 2000 рік. Джеані Франз Рансом і Катерін Кунз, «Я не хочу говорити про це» (Jeanie Franz Ransom and Katherine Kunz Finney, I Don’t Want To Talk About It)

Ця терапевтична книжка має на меті допомогти читачеві впоратися з новими складними й суперечливими почуттями. Наратором твору є дівчинка, чиї батьки щойно повідомили, що розлучаються – останнє, що їй хочеться робити, то це «говорити про це» В історії показано діапазон можливих емоцій дитини: дівчинка уявляє себе різними тваринами, щоб могти адекватно висловити свої емоції. Їй хочеться перетворитися на слона, щоб рознести двері батьківської кімнати; дикого коня, щоб рвучко бігти швидше за вітер; дикобраза, щоб ніколи не відчувати болю через будь-кого; крокодила, щоб зжерти своїх батьків та їхню страшну і жахливу новину; рибу, щоб сховати сльози в річці;  лева, щоб всі думали, яка вона сильна, або стати вільшанкою і полетіти геть.

Та за допомоги батьків дівчинка починає розуміти, що життя триватиме після їхнього розлучення, і, хоча деякі речі зміняться, багато інших залишаться незмінними, адже обидвоє батьків дуже її люблять. Книжка містить післямову, де описано дитячі реакції на розлучення і запропоновано шляхи вирішення.

Віковий діапазон: 5 років і старше

розлучені батьки, розлучення, книжки для дітей, як пережити розлучення, развод, дети, психологія

2005 рік, 2006 рік. Сандра Левінс і Браян Лангдо, «Чи це був шоколадний пудинг?» (Sandra Levins and Bryan Langdo, Was it the Chocolate Pudding?)

Ще одна історія розлучення сім’ї, в якій з’їжджає мама. Якщо в вищезгаданому сюжеті вказано, що мама обирає кар’єру на противагу сім’ї, то тут немає жодної згадки про те, чому переїздить саме мама. «Чи це був шоколадний пудинг?» розповідає історію про розлучення у типовій сім’ї з погляду юного оповідача. Хлопчик вважає, що його батьки розлучилися, тому що вони з братом влаштували величезний безлад, поїдаючи шоколадний пудинг. Тож хлопчик вибачається перед мамою, а та пояснює, що вони з батьком розлучаються не через пудинг, що розлучення – це проблема дорослих і не є їхньою провиною. Вона з татом любитимуть його з братом, навіть, коли вже не житимуть разом. Цією книжкою Левінс говорить, що дитина має право отримати пояснення великих подій у житті родини, як-от розлучення.

розлучені батьки, розлучення, книжки для дітей, як пережити розлучення, развод, дети, психологія

Чи не найкраще в історії змальовано татову опіку над двома синами – як він будить їх зранку, допомагає вдягтися, готує сніданок, веде до школи, а також наголошено на рівномірності та рівноцінності проведеного часу з татом і мамою.

Упаковка була міцна – я тяг щосили поки кришка відскочила. ШЛЬОП! Пудинг був на моєму братові! Та братові було байдуже: він витер пудинг з піжами і взявся облизувати пальці.

Віковий діапазон: 4 – 8 років

розлучені батьки, розлучення, книжки для дітей, як пережити розлучення, развод, дети, психологія

2008 рік. Тамара Шмітц, «Стоячи міцно на ногах: дитяче підтвердження любові в розпал розлучення» (Tamara Schmitz, Standing on My Own Two Feet: A Child’s Affirmation of Love in the Midst of Divorce) https://www.youtube.com/watch?v=G4teQQ17IdI

Хлопчик Аддісон розповідає власну історію розлучення, показуючи карту свого міста і два будинки, де він живе. Аддісон є звичною дитиною, чиї батьки розлучаються, але він беззастережно знає, що незалежно від того, що станеться далі, батьки завжди його любитимуть. Текст цієї прекрасно ілюстрованої книжки надихає і вчить дітей, що живуть на два будинки, жити наче «на дві ноги». Тут зустрічаються прості та прямі формулювання: «Мама й тато не завжди ладнають. Але це не через мене», «Навіть якби я схотів, щоб ми жили всі разом знову, це ймовірно не відбудеться. Це залежить не від мене». Хоча читачі не бачать Аддісонову маму і тата в дружньому спілкування одне з одним, вони обоє присутні в житті Аддісона, підтримуючи його і виказуючи любов до нього. А хлопчик підтримує зв’язок з ними обома – з  кимось через безпосереднє спілкування, з кимось – телефоном.

Мене люблять, і це робить мене сильним.

Віковий діапазон: 3 – 7 років

розлучені батьки, розлучення, книжки для дітей, як пережити розлучення, развод, дети, психологія

2014 рік. Кетлін Далі, “Блакитний період Емілі” (Cathleen Daly, Emily’s Blue Period)  

Дівчинка Емілі хоче бути художницею: вона любить малювати і обожнює те, що роблять художники, наприклад, як Пабло Пікассо змішував фарби. Та життя Емілі стало трохи заплутаним: її тато більше не живе з нею, і все навколо почало змінюватися.

Коли в певний час Пікассо було сумно, він малював тільки синіми фарбами. І зараз я перебуваю в моєму блакитному періоді
говорить Емілі.

Як вигадлива художниця, Емілі намагається розібратися у своєму житті: вона малює сірим, чорним і блакитним, та її шедевром та  виходом з блакитного періоду стає колаж, на якому її молодший брат необачно домальовує карлючку у вигляді серця.

Це сердечна, часом дотепна книжка; вона більше промовляє образами, ніж прямими відвертими словами про емоції дитини під час розлучення.
Буктрейлер книжки можна проглянути ТУТ.

Віковий діапазон: 4 – 7 років

Не зважаючи на поради науковців про те, як краще розповісти дітям, що батьки розлучаться, важливо також зосередитися на дитячому шоці та емоціях. Спогади залишатимуться свіжим, незалежно від того, в якому віці дитині це сповістили. Аби зменшити травматичний досвід, полегшити прийняття важкої теми розлучення, найпростішим буде звернення до книжкотерапії.

Марія Удуд
Марія Удуд
авторка