Мабуть, кожен із вас знає стару добру казку про прекрасну принцесу, яку викрав із замку лихий дракон, і як вона, бідолашна, ув’язнена у високій башті, чекає на свого лицаря-визволителя. Але що робити, коли прекрасна принцеса насправді виявляється високою непривабливою дівчиною зі складним характером і довгим носом? І не зрозуміло, кому варто довіряти більше, драконові чи принцу?..
Про читання / Рецензія
17 Червня 2015
24180
«Ритуал» Марини і Сергія Дяченків: філософська казка про останнього дракона та некрасиву принцесу
Марія Рідкоус

«Ритуал» Марини і Сергія Дяченків, ритуал, дяченки фентезі, підліткова література, дяченко, абабагаламага, фантастика, фентези, підліткові книжки, пригоди, дракони, казки, що читати

Мабуть, кожен із вас знає стару добру казку про прекрасну принцесу, яку викрав із замку лихий дракон, і як вона, бідолашна, ув’язнена у високій башті, чекає на свого лицаря-визволителя. Але що робити, коли прекрасна принцеса насправді виявляється високою непривабливою дівчиною зі складним характером і довгим носом? І не зрозуміло, кому варто довіряти більше, драконові чи принцу?.. Це мудра повість про перше кохання і першу зраду, про добро і зло, які помінялись місцями, і про те, що щастя варте того, щоб на нього чекати.

Книги Дяченків по-своєму особливі, у кожній є щось незвичайне й захопливе, і «Ритуал» – яскравий приклад цього.

Загадковий фентезі-роман українських письменників Марини та Сергія Дяченків вважається одним із найсильніших і найпопулярніших українських фантастичних творів. Він уперше побачив світ 1996 р., українською мовою був перекладений і опублікований у 2006 р. видавництвом А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА. Обкладинка від Владислава Єрка, відомого своїми роботами до серії книг про Гаррі Поттера, спонукає взяти книгу до рук і погортати її, а вірші дракона-поета як в російському варіанті, так і в українському перекладі обов’язково захочеться виписати в окремий записник і потім час від часу перечитувати.

Пломінь солодкий гортань розпирає.
Немов ненароком зронений келих,
Земля вислизає

Так трапилось, що замісь прекрасної принцеси Май дракон Арман помилково викрав її старшу сестру Юту, із якою та напередодні помінялася капелюшками. І тут починається найцікавіше, адже дракону потрібно, щоб за принцесою прийшов хоробрий лицар. Але хто в королівстві наважиться ризикувати життям заради несимпатичної Юти, та ще й потім одружуватися на ній? На додачу до специфічної зовнішності принцеса має доволі складний і цікавий характер, що стає для дракона неабияким сюрпризом. Дівчина порушує заборону за забороною, спочатку бажаючи втекти, а потім просто з цікавості. І хто б міг подумати, що принцеса зможе вжитися в одному замку з драконом! Але чи принесе омріяний принц дівчині щастя, якщо він усе ж наважиться викликати дракона на двобій?
Книги Дяченків по-своєму особливі, у кожній є щось незвичайне й захопливе, і «Ритуал» – яскравий приклад цього. Як зазначають самі автори, ця книга – найромантичніша й найзворушливіша з-поміж інших. Вона орієнтована на підлітків та юнацтво: той вік, коли діти потроху перестають бути дітьми, однак ще не зовсім подорослішали й відкривають для себе нові реалії дорослого світу, на жаль, не завжди казкового.

Як тільки здається, що ти збагнув усі мотиви і вчинки персонажів, раптом трапляється неочікувана подія, і ти знову збентежений поведінкою улюблених героїв.

Під час читання не одразу усвідомлюєш характери героїв. Як тільки здається, що ти збагнув усі мотиви і вчинки персонажів, раптом трапляється неочікувана подія, і ти знову збентежений поведінкою улюблених героїв. Автори ведуть із читачем хитру й заплутану гру, яка спонукає читати далі буквально на одному диханні, вміло грають на контрастах й одночасно змушують замислюватися над серйозними філософськими твердженнями.

І родиться місяць — покривлений пазур
Першого в світі дракона.
Ніч ненаситна.
Небо бездонне

Свого часу роман був відзначений двома престижними нагородами: 2-ою премією Національного конкурсу «Книга року-2006» та дипломом за краще видання Львівського Форуму видавців. «Ритуал» у світі фантастичної літератури цінують на такому рівні, як, наприклад, у жанрі детективу – книги Агати Крісті.

four А-ба-ба-га-ла-ма-га підліткова література українська література фантастика фентезі