«Будинок місіс Кевендіш для хлопчиків і дівчаток» американської письменниці Клер Леґранд - жахливчик із інтригою, вартим роздумів підтекстом і без хепі-енду.
Про читання / Рецензія
19 Листопада 2015
2310
«Будинок місіс Кевендіш для хлопчиків і дівчаток»: ліки від нормальності
Ліза Гречанюк
авторка, редакторка сайту Букмоль

Claire Legrand, The Cavendish Home for Boys and Girls, Клер Леґранд, Будинок місіс Кевендіш для хлопчиків і дівчаток, страшні книжки, містика, дитячі книжки, що читати підліткам

Вікторія Райт, героїня роману «Будинок місіс Кевендіш для хлопчиків і дівчаток» (The Cavendish Home for Boys and Girls), – 12-річна панна Досконалість. Вона прагне бути найпершою і найкращою в усьому, бо понад усе мусить справдити сподівання батьків, успішного тата юриста і стильної мами модниці.

Лоуренс Прюїт, друг Вікторії Райт, героїні роману «Будинок місіс Кевендіш», за дивних обставин їде погостювати до бабусі і зникає. Точніше Лоуренса варто, принаймні спершу, називати не другом, а «проектом»: річ у тім, що Вікторія заповзялася «виправити» завжди неохайного і замріяного любителя фортепіанної музики. Потайки відчуваючи, проте не визнаючи того, що Лоуренс став для неї, бездрузяної, більше, ніж шкільним проектом з удосконалення, Вікторія вирушає на пошуки. Усі стежки приводять її до дверей будинку місіс Кевендіш для хлопчиків і дівчаток.

Місіс Кевендіш – Досконала директорка Досконалого сиротинця, з чиїх рукавів навсібіч розповзаються таргани, нітрохи не змінилася від часу заснування будинку, тобто протягом більше як століття. Потрапивши до її лігва, Вікторія поступово дізнається, яким чином благородна пані причетна до дивної поведінки мешканців містечка Бельвіль, які геть не турбуються через зниклих родичів, і зустрічає у будинку всіх пропалих дітей, разом із Лоуренсом. І нарешті бачить справжнє нутро жінки, з якою її споріднює потяг до власної бездоганності та усунення хиб інших людей – потяг, здоланний у випадку Вікторії і невиліковний у випадку місіс Кевендіш.

У «Будинку місіс Кевендіш для хлопчиків і дівчаток», романі молодої американської письменниці Клер Леґранд (Claire Legrand), приваблює чимало речей. По-перше, це справжній жахливчик із закрутистою інтригою і без хепі-енду – дуже несподівано і підступно, на останніх сторінках авторка розбиває вщент оманливо щасливий кінець.

По-друге, Леґранд, досить побічно, на перший погляд, порушує декілька важливих проблем: що робити дивакам – творчим, невродливим, бешкетливим, неуважним – у суспільстві, яке вимагає щоденного вправляння у нормальності, та яке не тільки не спинило, а й спершу привітало місіс Кевендіш та її «конвеєр нормальності». Тут нескладно зауважити чимало перегуків із атмосферою «Степфордських дружин», невдаваною похмурістю Ніла Ґеймана і виховними методами директорки міс Булстроуд із «Матильди» Роальда Дала.

Окремо кортить відзначити художнє оформлення книги, роботу Сари Воттс: чорно-біло-коричнева гама обкладинки та ілюстрацій, розмаїття напівготичних шрифтів і тарганчики подекуди на сторінках лише посилюють лячну атмосферу.

Claire Legrand, The Cavendish Home for Boys and Girls, Клер Леґранд, Будинок місіс Кевендіш для хлопчиків і дівчаток, страшні книжки, містика, дитячі книжки, що читати підліткам

Ані українською, ні російською роман поки не переклали, одначе, гадаю, читачам із середнім рівнем англійської можна взятися за оригінал, тим паче,  «Будинок місіс Кевендіш» того безумовно вартий, як лікувальне чи профілактичне читання.

5 молей ми ставимо абсолютно чудовому, справді моторошному і не прилизаному жахливчику.

Claire Legrand The Cavendish Home for Boys and Girls. Ill. By Sarah Watts. – Simon & Schuster Books for Young Readers: USA, 2012. – 344 p. – ISBN 9781442442917

Взяти цю книгу можна в Американській бібліотеці (вул. Волоська 8/5, НаУКМА, корпус 4 кімната 116).

five американська література книги жахів підліткова література що читати дітям