Підлітковий роман "Елеанор і Парк": про аутсайдерів, батьків, світле підліткове кохання та інші ліки від невпевненості у собі та шкільних цькувань.
Про читання / Рецензія
14 Липня 2016
6131
“Елеанор і Парк”: Ромео і Джульєтта сучасності
Міра Київська
головна редакторка

Елеанор і Парк, Рейнбоу Ровелл, видавництво Віват, книжки про кохання, закохатися в однокласницю, Eleanor & Park, рецензія на книжку, що читати підліткам, підліткові романи, кращі книжки для підлітків, пробелми тінейджерів, булінг, цькування, бодіпозитив, перше кохання, Шекспір, Ромео і Джульєтта

Книжок про кохання, як у “дорослому” літературному просторі, так і в дитячо-підлітковому, написано настільки багато, що для того, щоби бодай якось зачепити читачів, сучасним письменникам потрібно докладати неабияких зусиль та бути винахідливими. Так, свого часу Стефані Маєр закохала у свою творчість тисячі підлітків та доросли завдяки вампірам й вовкулакам, Джон Ґрін влучив у яблучко оздобивши банальний сюжет хворобами, а Рейнбоу Ровелл вирішила вступити у діалог з Вільямом Шекспіром і розповіла на новий лад найвідомішу історію кохання у світі. Так-так, мова про трагедію “Ромео і Джульєтта” і про дебютний підлітковий роман Ровелл “Елеанор і Парк” (Eleanor & Park, 2013), що майже одразу після публікації став бестселером у США, отримав купу нагород, потрапив до переліку найкращих підліткових видань року за версією “The New York Times”, а нещодавно з’явився в українському перекладі у видавництві “Віват”.

Якби Шекспір хотів, аби ми повірили у їхнє щире кохання, то Ромео не крутився б навколо Розаліни в першій же сцені… Шекспір просто насміхається над коханням, та й по всьому!

У центрі сюжету “Елеанор і Парк” лежить історія кохання шістнадцятирічних школярів. Несподівано для себе самих сором’язливий старшокласник на ім’я Парк та дивакувата новенька на ім’я Елеанор закохуються одне в одного до нестями. Звісно, почуття, що спалахують між ними і яким вони не можуть протистояти, ніжні, світлі, патетичні та піднесені. Проте, як і в Шекспірівській трагедії, спільному щастю закоханих заважають “дорослі”. Щоправда, замість англійських палаців у цій історії кохання бачимо звичайні будинки містечка Омаха у Небрасці, замість бальної зали, у якій, за законами жанру, повинні знайомитися герої, – банальний шкільний автобус, а замість незрозумілої ворожнечі між знатними родинами – актуальну сьогодні проблематику. 

…Рейнбоу Ровелл створює вишукані декорації для того, щоби максимально реалістично описати підлітковий світ з усіма приємними й неприємними деталями, перемогами, поразками, інтимними подробицями та нюансами.

Усі події роману відбуваються у другій половині 80-х років минулого століття. Апелюючи до часів, коли й сама була тринадцятирічною тінейджеркою, Рейнбоу Ровелл створює вишукані декорації для того, щоби максимально реалістично описати підлітковий світ з усіма приємними й неприємними деталями, перемогами, поразками, інтимними подробицями та нюансами. І, хоча герої її роману ніколи не чули про Facebook, Instagram чи Snapchat, від сучасних старшокласників вони майже не відрізняються: так само читають комікси і слухають The Smith та Joy Division, так само закохуються і знущаються одне з одного, так само переймаються через думку інших, так само сваряться з батьками й страждають через їхні проблеми.

Елеанор і Парк, Рейнбоу Ровелл, видавництво Віват, книжки про кохання, закохатися в однокласницю, Eleanor & Park, рецензія на книжку, що читати підліткам, підліткові романи, кращі книжки для підлітків, пробелми тінейджерів, булінг, цькування, бодіпозитив, перше кохання, Шекспір, Ромео і Джульєтта

Майже непомітно, уникаючи моралізаторства й тривіальності, авторка роману говорить із читачем на доволі серйозні теми, як то соціальна, гендерна та расова нерівність, домашнє насильство та його замовчування, цькування, дискримінація за зовнішністю і проблема само(с)приймання, якою не дуже переймався англійський драматург Єлизаветинської епохи. Тішить і те, що, на противагу “найсумнішій історії кохання у світі”, історія Елеанор і Парк розвивається значно правдоподібніше й повільніше: від байдужості та неприязні при перших зустрічах – до зацікавлення, симпатії і справжнього кохання по тому.

Вона скидалася на витвір мистецтва, а мистецтво не має бути ідеалом краси – воно має пробуджувати почуття.

Сповненому взаємоповаги коханню повненької рудоволосої дівчини та худорлявого юнака з підведеними олівцем Avon очима у романі “Елеанор і Парк” протиставлено стосунки між дорослими парами – батьками головних героїв. Перед читачем з’являється дві сім’ї з емігрантським минулим, два варіанти типової моделі патріархальної родини, у якій слово батька – закон, порядок і не тільки. Та, якщо у сім’ї Парка, як у старих американських серіалах про втілену в життя американську мрію, бодай на перший погляд, панує мир, добробут та злагода, то на Елеанор вдома завжди чекають злидні, залякана нещасна мама й п’яний вітчим Річі, який полюбляє зловживати владою, силою та сумнівним авторитетом “тата”.

Ровелл дуже майстерно використовує прийом паралельної оповіді, завдяки якому історія стає об’ємнішою, а читач отримує можливість побачити світ з абсолютно різних точок зору. 

Утім, як на мене, то захопливою та вартою уваги книгу робить не проблематика, не сюжет, не Шекспірівські алюзії і навіть не згадки про чудові музичні гурти, а вміння відтворити голос(и) героїв. Ровелл дуже майстерно використовує прийом паралельної оповіді, завдяки якому історія стає об’ємнішою, а читач отримує можливість побачити світ з абсолютно різних точок зору: очима Елеанор та очима Парка. Відтак, гортаючи сторінки роману, настільки розчиняєшся у хвилюючих переживаннях закоханих, що зовсім забуваєш про авторку, про Шекспіра і про неминучий фінал, який, до речі, таки надламує горизонт читацьких очікувань. 

Елеанор і Парк, Рейнбоу Ровелл, видавництво Віват, книжки про кохання, закохатися в однокласницю, Eleanor & Park, рецензія на книжку, що читати підліткам, підліткові романи, кращі книжки для підлітків, пробелми тінейджерів, булінг, цькування, бодіпозитив, перше кохання, Шекспір, Ромео і Джульєтта


Ровелл Р. Елеанор і Парк / Рейнбоу Ровелл ; пер. з англ. Світлани Колесник. — Харків : Віват, 2016. — 432 с.

американська література бестселери видавництво "Віват" кохання не-такі Рейнбоу Ровелл школа