БЕЗ ПАНІКИ: подорож Галактикою для початківців

путівник по галактиці для космотуристів, дуґлас адамс, кінець світу, косомс, фантастика, що читати підліткам, видавництво навчальна книга-богдан

На читання «Путівника по Галактиці для космотуристів» Дуґласа Адамса мене наштовхнув перегляд екранізаціі цієї книги. Взагалі, спочатку — у 80-х роках минулого сторіччя — історія автостопщиків у космосі була радіовиставою. Я нічого не знаю про 80-ті і ніколи не чула жодної радіовистави, але ця книжка стала для мене однією з тих речей, які покращують настрій у похмурий день.

«Путівник…» названий на честь енциклопедії для автостопщиків, один з авторів якої — один з головних героїв книги, Форд. Книга має приємну обкладинку зі спокойними кольорами, де чітко та великими літерами написано «БЕЗ ПАНІКИ». Весела історія розповідає про стандартного землянина Артура Дента та його друга — зовсім нестандартного інопланетянина Форда Перфекта. Обидва намагаються зберегти своє життя і втекти від можливості бути знищиними разом с усією Землею. Вони автостоплять космічний корабель і це призводить до дуже довгих мандрів разом з дуркуватим Призидентом Галактики та красунею, що колись відшила бідного Артура Дента.

Напевно, це частина людської натури — задавати собі питання, на які ми, зазвичай, не можемо відповісти. Герої книги шукають сенс в своєму існуванні, але поволі починають розмірковувати, чи принесуть усі ці питання і відповіді те, до чого кожен з них прагне: гроші, славу, кохання, щастя у решті решт.

Перше, що підкорило моє читатцьке серце — це стиль написання книги. Британський письменник прослоїв кремом під назвою «Іронія та сарказм» свою книгу, наче торт «Наполеон». Текст  «Путівника…» справляє таке враження, ніби Адамс трохи недолюблює людей. Особливо британців. Якщо ж вам пощастило стати бюрократом, то за його теорією ви, дуже ймовірно, станете загибеллю пари-трійки планет. Також у тексті час від часу з’являється щось на кшталт енцеклопедичних вставок, які пояснюють деякі незрозумілі нам — звичайним смертним — речі. Через те, що ці вставки написані в такій же іронічній формі, що й сама історія, в тексті вони виглядають доволі гармонійно і краще допомагають зрозуміти Галактику Адамса.

путівник по галактиці для космотуристів, дуґлас адамс, кінець світу, косомс, фантастика, що читати підліткам, видавництво навчальна книга-богдан, пілітковий топ, що читати підліткам, teen review, букмоль,

Щодо світу та сюжету «Путівника…». І те, й інше  продумано досить добре, і самі принципи та фізичні закони Галактики Адамса, і події, що відбуваються з героями історії, видаються дуже дивними, але доволі логічними і послідовними. Тут і двигун неймовірності, і багатофункціональний рушник, і кашалоти падають з неба, і з кожною сторінкою усе стає все дивнішим і дивнішим. Але з кожним чудернацьким реченням розумієш, що це вже не так і неймовірно і, можливо, саме таких дивних речей і людей (а може і не людей) в цьому житті не вистачає. Окрім цього книга має ще один великий плюс — персонажі, які потрапляють у космічну пригоду, не супергерої — відважні та непереможні. Дуґлас Адамс зображає головних героїв «Путівника…» людьми різносторонніми, у них є гарні риси характеру і не дуже. Не зважаючи на те, що у книзі багато смішних, колоритних і продуманих персонажів, Марвін — депресивно-маніакальний робот з корабля «Золоте серце» — унікальний. Попри його «сумний» образ, він не раз рятує команду і є невід’ємною, нехай доволі часто дратівливою, її частиною.

КОСМОС, […] ВЕЛИКИЙ. БЕЗ ЖАРТІВ. ВИ НАВІТЬ НА МИТЬ УЯВИТИ СОБІ НЕ МОЖЕТЕ, ЯКИЙ ВІН НЕЗБАГНЕННО ВЕЛИКИЙ. МОЖЛИВО, ВИ ГАДАЄТЕ, ЩО ВІН НЕ ДОВШИЙ ЗА ДОРОГУ ДО ЗУБНОГО ЛІКАРЯ? ЦЕ — НІЩО У ПОРІВНЯННІ З КОСМОСОМ.

Насправді таких речей як маніакально-депресивного робот і двигун неймовірності у «Путівнику…» безліч.  Фантазія, образність та неймовірність — найважливіші складові цієї книги.

У всю цю науково-фантастичну пригоду Адамс вплітає питання щодо сенсу життя та  значення щастя. Ця тема актуальна як 100 років тому, так і зараз. Напевно, це частина людської натури — задавати собі питання, на які ми, зазвичай, не можемо відповісти. Герої книги шукають сенс в своєму існуванні, але поволі починають розмірковувати, чи принесуть усі ці питання і відповіді те, до чого кожен з них прагне: гроші, славу, кохання, щастя у решті решт. У шаленій гонитві за сенсом життя люди не помічають, як повз них повільно проходить щастя, шаркаючи старим взуттям об асфальт.


Дуґлас Адамс, Путівник по Галактиці для космотуристів : роман / пер. з англ. Олексія Антомонова. – Навчальна книга-Богдан, 2016

Катерина Кіщинська
учасниця підліткової редакції сайту TeenSide, авторка рубрики "Teen Review"