«Курс юного патріота» - навчальний посібник для дітей молодшого і середнього шкільного віку, що вийде друком до нового навчального року.
Про читання / Рецензія
19 Березня 2015
4740
Дитяча книга, що змінить уявлення про патріотизм
BOKMÅL
"тебе з'їмо ми вмить" ©

Ви, певно, зауважили, що Букмоль переважно пише про художні книжки, особливо книжки-картинки. Та ось нам на пошту найдішов лист, де йшлося по публікацію нового прецікавого посібника. Неабиякого, а затвердженого Міністерством освіти і науки (схоже, також схваленого Міністерством правди). Тож ми не втрималися і поділилися враженнями. Про такі посібники мають знати всі та щонайретельніше їх уникати.

патріотичне виховання, дитяча література, книжки про патріотів, як виховати патріотизм, любити батьківщину

Судячи з анотації і десятка сторінок першого розділу, «Курс юного патріота» у піднесено-піонерському дусі вчить читачів молодшого і середнього шкільного віку мити руки, чистити зуби, слухатися старших і жити заради Батьківщини. Його автори ділять людей на (цитуємо!) «патріотів» і «невдах» і, за допомогою простого тесту, читач може визначити, чи він/вона справжній патріот, чи безнадійний лузер. Другою сходинкою на шляху до патріотизму є навчитися судити інших людей: за допомогою нескладних картинок треба визначити, чи зображені діти хороші, чи погані. Нагодувала песика – так тримати, патріотко! Стомився і граєшся з машинкою замість учитися – ганьба тобі, дармоїде!

патріотичне виховання, дитяча література, книжки про патріотів, як виховати патріотизм, любити батьківщину

Третя сходинка розвитку справжнього патріота найцікавіша: дітям пропонують перелічити, які взірцеві патріотичні риси має кожен із їхніх родичів. Подальші дії посібник не уточнює, проте ми всі розуміємо куди найсправжнісінький патріот має піти і кому розповісти про тих родичів, які патріотичних рис не мають, правда?

До речі, про родичів. Сім’ю автори патріотичного підручника пропонують розглядати також як ступінчасту систему розвитку, в якій найнижчий щабель відведено дітям, а найвищий – прабабусям та прадідусям. Звісно, нічого надзвичайного і поганого у цьому немає, але бажання вкотре акцентувати увагу читачів на прогресі (ідеї Просвітництва вічні!) викликає подив та закономірне питання: а до чого тут патріотизм? Невже патріотизм – це таке додаткове вміння, яке у майбутньому принесе користь та вигоду?

патріотичне виховання, дитяча література, книжки про патріотів, як виховати патріотизм, любити батьківщину

Цікаво, а що потрібно робити з не-корисними родичами?

 

патріотичне виховання, дитяча література, книжки про патріотів, як виховати патріотизм, любити батьківщину

Плекати думку про “ущербність” родин з неповним складом – ну, ду-у-уже патріотично!

Теорію та практичні завдання з патріотизму автори посібника підсилюють короткими етимологічними довідками (бо хіба ж другокласникам не кортить дізнатися, що «генетична спадковість» походить від γένος?) і пафосними напуттями на зразок

якщо тобі важливо, щоби твоє життя було сповнене глибокого сенсу, а не лише комп’ютером та марними балачками, якщо ти хочеш стати справжньою людиною, а не лишатися невдахою усе життя, – можемо йти разом.

На перший погляд книжка пропагує доволі слушне розуміння патріотизму – він починається з кожної людини, з турботи про себе, близьких і довкілля та відчуття власної відповідальності за все це. Одначе те, яким чином автори це роблять – стиль, виклад, висновки, – може відлякати читачів із найщирішими намірами.

Хочеш дізнатися, як бути здоровим і не хворіти? То знай, що

[к]уди б ти не пішов, піклування та прагнення твоїх родичів з попередніх поколінь постійно супроводжують тебе. Це їхнє тепло допомагає тобі не хворіти та не застуджуватись, коли взимку ходиш напівголий та роздягнений; це їхні долоні захищають тебе від різної інфекції, коли ти забуваєш помити руки, прийшовши з вулиці

(отака от наукова довідка).

Хочеш щиро цінувати і поважати своїх близьких? Що може бути кориснішим, аніж уявити себе у постапокаліптичному світі?

Уяви таку ситуацію: ти прокидаєшся зранку і розумієш, що залишився один на всьому білому світі. У тебе немає можливості бачити своїх батьків, спілкуватися з ними, відчувати їхнє емоційне тепло та підтримку. Може трапитися так, що ти НІКОЛИ їх не побачиш.

У світлу путь, патріоте! «Курс юного патріота», перша з 9(!) книг, отримує від нас 1 мольку і почесне місце у чорному списку

Колесніченко М. В. Курс юного патріота. У 9 кн. Кн. І. Ч. 1 / Колесніченко М. В.; Ін-т «Самріті». – Київ: Креативна група 64, 2015. – 176 с.

Презентацію «Курсу юного патріота» у Київській міській державній адміністрації можна переглянути ТУТ.
Приєднатися до обговорення «Курсу юного патріота» можна у групі на Facebook.

навчання нон-фікшн патріотизм українська література школа