Рецензія Олександри Єско на «Щоденник» Анни Франк: Світові не завадить більше таких історій, де діти та підлітки нарешті говорять уголос про свій досвід.
Про читання / Teen Review
26 Вересня 2016
3187
Щоденник Анни Франк: Дорога Кітті…
авторка рубрики "Teen Review"

«Щоденник» Анни Франк, історія євреїв, Голокост, Аушвіц, література про євреїв, фашизм,Alexandra Jesko,Anne Frank

Про «Щоденник» Анни Франк, мабуть, чули всі. Особисто мені пощастило ознайомитись із ним лише нещодавно. Я знала, що всі події відбувалися насправді, мені був відомий кінець цієї історії, але жоден переказ не передасть слів самої Анни.

Щоденник знайомить нас із дівчинкою, якій щойно виповнилося 13 років. Вона відзначає свій день народження в оточенні своїх рідних та друзів, і саме в цей день вирішує розпочати вести щоденник та пише листи вигаданній подрузі Кітті. «Дорога Кітті», «Люба Кітті», «Мила Кітті». Саме з цих слів ми починаємо йти слідами Анни Франк.
У своїх листах Анна говорить насамперед про себе. Вона говорить про свої успіхи в письменництві, в школі, серед однолітків, про свої стосунки з родиною, про своє перше кохання, друзів, надії та мрії. Описує все, що відбувається з нею кожного дня. І робить це так легко та впевнено, іноді вибачається за повтори чи нудні речі. Завдяки цьому складається враження живого діалогу. Мабуть кожен, хто читає щоденник відчуває себе тією самою Кітті.

Коли Анна описує свої переживання з приводу дорослішання, я впізнаю себе, своє життя. Її стонуснки з матір’ю та сестрою теж нагадали моє минуле. Я думаю, що кожна дівчинка чи жінка вгадає себе у словах Анни. Не тільки тому, що це безпосреденьо правда, але й завдяки таланту авторки щоденника. Анна Франк неодмінно була би видатною письменницею.

«Щоденник» Анни Франк, історія євреїв, Голокост, Аушвіц, література про євреїв, фашизм,Alexandra Jesko,Anne Frank

Більша частина щоденника розповідає про перебування сім’ї Анни у сховищі. Події, засвідчені тоді, представляють собою велику історичну цінність. Але для читача щоденника цей період можна зрівняти з особистою кривдою — дата за датою Анна Франк стає тобі другом насправді. Анна ніколи не бідкається, не скиглить, рідко вихваляється. Вона справді довіряє Кітті своє серце. Вона дає поради та робить важливі висновки, на яких можна і слід повчитися кожному.

Те, що Анна Франк стала свідком та учасником страшних подій Другої Світової війни, не визначає остаточної цінності щоденника. Ця книга розповідає історію дорослішання, становлення особистості звичайної дівчинки. Такі речі завжди були і будуть актуальні. Важливо говорити не лише про несправедливість історії, але й про чудеса сучасності. Анна Франк говорила, що хоче стати письменницею та ділитись зі світом своїми думками, що хоче досягти всього сама, зберегти свій характер, але водночас стати кращою, сильнішою. Цей щоденник — сповідь дівчинки-підлітка, відверта, без метафор та зайвих художніх прийомів.

Світові не завадить більше таких історій, де діти та підлітки нарешті говорять уголос про свій досвід та проблеми, переживання та сподівання. За нами майбутнє, так чому б не послухати прогноз?

Оформлення щоденника здалося мені вдалим та недвалим одночасно. Зсередини книга виглядає наче звичайна стаття — фотографії розкидані по тексту і ніби самі по собі, але вони слугують згадкою про те, що, ось вони, справжні, реальні люди, і про них ти зараз читаєш, і сама Анна Франк — посміхається і дивиться прямо в очі. Так само Анна всміхається і з обкладинки. Але її лице затьмарене темним, моторошним фоном та страшною червоною назвою. Зрозуміло, що історія сповнена жахливих подій. Однак у житті Анни були й приємні, світлі моменти. Таке оформлення трохи збиває з пантелику. Протягом усієї книги знаходишся в напрузі, страху, що ось-ось станеться щось по-справжньому зле. Виникає відчуття дискомфорту. Я думаю, що не слід нагнітати атмосферу. Нехай почуттями читача керує сама Анна.

Мені не просто сподобалась книга. Я закохалась у неї. Я з радістю виділю місце для неї на своїй полиці та ще довго берегтиму теплі спогади про неї. Книгу варто прочитати всім без виключення. Хтось знайде для себе цікавою історію, хтось «подружиться» з Анною, а хтось впізнає у ній себе. Отже, «Щоденник Анни Франк» не можна полишити без уваги.


Анна Франк. Щоденник / переклад з німецької Михайла Тупайла. – Київ : Сфера, 1999. – 84 с.

історична проза Анна Франк голокост фашизм щоденники