Двоє у човні

Хлопчик і ведмідь у човні, Дейв Шелтон, Dave Shelton, A Boy and a Bear in a Boat, книжки картинки, що читати дітям, книжки про подорожі, пригоди, ілюстровані книжки для дітей

«Хлопчик і ведмідь у човні» Дейва Шелтона – по-своєму, це книга-виклик. Якщо точніше – цікава і незвична книга для молодших підлітків, написана з майже мінімальною кількістю персонажів і дуже обмеженим простором, який аж ніяк не зашорює авторську фантазію. Персонажів усього двоє – хлопчик і ведмідь, навіть не Хлопчик і Ведмідь, що відсилали б до жанру казки чи фентезі. Місце дії – десь у відкритому морі, проте не посеред ніде, бо посеред ніде герої минають ще на початку книги.

A Boy and a Bear in a Boat, Dave Shelton, Дейв Шелтон, Хлопчик і ведмідь у човні

Хлопчикові Шелтона пощастило трохи більше, ніж Пі з роману Яна Мартеля

Шелтон не каже, ні куди вони прямують, хоч обом персонажам це відомо, ні чому в одному човні опиняються малий хлопчик і капітан – балакучий ведмідь, який грає на укулеле. Просто так сталося, і вони просто пливуть, куди їм треба.

Мапа мала ідеальну квадратну форму і була повністю синя. Це все. Там не було ні землі, ні навіть позначки малюсінького острова. Спочатку хлопчик подумав, що внизу був дивний круглий кораловий риф, але, роздивившись його уважніше, він вияв, що то була лише чайна пляма від денця чашки ведмедя. На карті було зображено пласке, синє й безлике море у всій його повноті.

A Boy and a Bear in a Boat, Dave Shelton, Дейв Шелтон, Хлопчик і ведмідь у човні

Згодом, герої просто двічі потоплять човен на ім’я «Гаррієт», просто зіткнуться ніс до носу з морським чудовиськом, їх просто викине на камінь-подібний-до-острова, а також вони просто почнуть довіряти одне одному.

Вони знов узялися за греблю, подалі від геть-зовсім-нічого, що знаходилося за ними, у безмежний простір геть-зовсім-нічого попереду них.

На початку цієї навдивовижу вигадливої книги – самі діалоги. Більшість подій, якими абсурдними і недоладними щодо умовно першої частини не здавалися б, відбудуться трохи пізніше. Бо спершу – чимало балачок між двома персонажами про все, що їх оточує, непокоїть, дратує, особливо одне в одному. У суперечках ведмідь дотримуватиметься оптимістичного боку, а хлопчик, отже, похмуро-занепадницького. Попервах. Їхнє мовлення граматично не складне, хіба що словниково, тому варто спробувати вчитатися і з рівнем pre-intermediate.

A Boy and a Bear in a Boat, Dave Shelton, Дейв Шелтон, Хлопчик і ведмідь у човні

До чорно-білих малюнків Шелтон зрідка додає кольорові мариністичні полотна

«Хлопчика і ведмедя у човні» варто почитати, щоби подумки порівняти з «дорослим» «Життям Пі» Яна Мартеля – хлопчиком і тигром у човні. Варто почитати, щоби побачити на власні очі, як прозовий текст може органічно співіснувати з цілком коміксовими ілюстраціями. І переконатися, що ніхто не оповідає історії так, як автори коміксів: Ніл Ґейман, автор серії «Сендмен», а також повісті «Кораліна», роману «Цвинтарна книга» та безлічі інших, Рене Ґосіні, автор «Астерікса й Обелікса», а також оповідань про малого Ніколя… І ось тепер – Дейв Шелтон, чиї малюнки, замальовки і скетчі можна переглянути у блозі. А ще цю книгу варто прочитати, щоби познайомитися із сучасною англомовною літературою для дітей: нещодавньою, визнаною читачами і критиками (книга Шелтона потрапила до коротких списків медалі Кальдекота і Кейт Ґріневей), яка сміливо поєднує жанри та не боїться говорити з дітьми іронічно.

Книга, здатна зацікавити не-читачів, але якою вповні насолодяться досвідчені цінителі друкованих літер здобуває 5 мольок

Хлопчик і ведмідь у човні, Дейв Шелтон, Dave Shelton, A Boy and a Bear in a Boat, книжки картинки, що читати дітям, книжки про подорожі, пригоди, ілюстровані книжки для дітей

Узяти «Хлопчика і ведмедя у човні», доки ми не забрали її на все літо чи й поцупили назавжди, можна в Американській бібліотеці:

Dave Shelton A Boy and a Bear in a Boat”. – David Fickling Books, 2012. – 294 p. ISBN 9780385752480

Ліза Гречанюк
Ліза Гречанюк
авторка, редакторка сайту Букмоль