«Книжка заборон і таємниць»: таємне життя підлітків

«Книжка заборон і таємниць»: таємне життя підлітків, що читати підлітка, фантастика,фентезі,«День здоров’я», Ольга Онойко,«Imagine», Леся Воронина,«Школьняк», Сергій Булига,«Ласкаво просимо до нашої чарівної країни!» Марія Галіна,«Курячий бог», Ірен Роздобудько,«Прощання», Олена Водоватова,«Ніч сліпих Володарів», Павел Майка,«Макс Скай та його життєві пазли», Лариса Денисенко,«Рівність. Братерство», Олександр Михед,«Чарана», Наталія Щерба,«Вовка, який осідлав бомбу», Юрій Нікітінський,«Мій брат Максим», Дара Корній,«Невидимі світу тролі», Антон Фарб і Ніна Цурюпа,«Автострада», Лукаш Орбітовський,«Те, що в його крові», Володимир Арєнєв

Збірки оповідань завжди цікаво читати. Щось може не сподобатися, але якась історія обов’язково припаде до душі. «Книжка заборон і таємниць» мене не розчарувала: тут і фантастика, і реальне життя, і дружба, і кохання, і проблеми, і переживання.

Щоправда, не зовсім розумію, до чого тут заборони і таємниці. Звичайно, така назва притягує. Усіх притягують заборонені речі – і дітей, і дорослих. Але це жодним чином не натякає на зміст книжки. Чи я щось пропустила?

Тексти для збірки писали різні автори. Я, коли читаю збірки оповідань, завжди розділяю авторів на дві категорії: знайомі й незнайомці. Якщо я вже знайома з творами цього автора, то маю певні здогади й сподівання щодо того, що на мене чекає. Якщо ж мені ще не траплявся цей автор (авторка), то це перше знайомство і перші враження про їхній авторський стиль. Раніше я читала твори Лесі Ворониної, Володимира Арєнєва, Ірен Роздобудько, Наталії Щерби (саме зараз читаю серію про часодіїв), інші ж були для мене сюрпризом. Як виявилося, приємним.

«День здоров’я», Ольга Онойко

Досить коротке оповідання про дорослішання та початок нового життєвого етапу з фантастичними поворотами сюжету. Нагадування, що часом доводиться робити речі, які не хочеться робити, особливо коли стаєш дорослим.

«Imagine», Леся Воронина

Історія про сподівання, образу, талант, любов та бойовий гопак, яка нагадує нам, що справжні почуття тривають довіку.
Тішить, що авторка відійшла від стереотипного зображення дівчат.

«Школьняк», Сергій Булига

Весела історія про шкільного домовика, який заправляв у школі і вимагав… яблука, та кмітливого хлопця, який зумів його приборкати. Мені подобається, коли про школу пишуть з гумором.

«Ласкаво просимо до нашої чарівної країни!», Марія Галіна

Мені було б дуже цікаво прочитати цю повість, бо до збірки, здається, увійшов шматок якогось більшого тексту. Це не завершена історія. В оповіді є «прогалини», лишаються питання, на які немає відповіді, є епізоди, які, здається, ні до чого не ведуть. Наприклад, дві дівчини, якими головна героїня захоплювалася на початку. Одну з них, пошарпану й перелякану, ми зустрінемо ще раз. Вона передасть записку мамі. І все. Чого вона перелякана? Де її подружка? Ми можемо дофантазувати, але в тексті немає відповідей. Або те, що молодший брат героїні когось бачить і боїться – ми так і не дізнаємося, що це було. Та й якось раптом сором’язливий хлопчик із ніжною душею перетвориться на звичайного, що запросто сходиться з незнайомцями. Питання, питання… У більшому тексті на них точно знайшлися б відповіді.

«Курячий бог», Ірен Роздобудько

Дія цього оповідання розгортається на Донбасі. Це історія про дорослішання: коли починається війна, закінчується дитинство. І те, що раніше здавалося важливим, виявляється нічого не вартим, і треба самостійно вирішувати, з ким ти і за кого.

«Прощання», Олена Водоватова

На мою думку, авторка дуже реалістично зобразила сцену прощання, діалог між двома закоханими справжній. Мене розчулила ця історія, бо я обожнюю читати про любов.

«Ніч сліпих Володарів», Павел Майка

Ще одна історія дорослішання, також фантастична. Про дружбу дівчинки і хлопця, яка несподівано скінчилася, коли йому виповнилося 13, і він втратив пам’ять і зір. Сумна історія про те, як близькі нам люди покидають наше життя.

«Макс Скай та його життєві пазли», Лариса Денисенко

Коли твого найкращого друга затримує поліція, треба якось йому допомогти. Корисні для підлітків поради – варто знати свої права, коли тебе затримує поліція – вплетені в оповідь невимушено й ненав’язливо.

«Рівність. Братерство», Олександр Михед

Що б ви зробили, якби дізналися, що все ваше життя – обман? Що вас обдурили, обіграли, перехитрили? Ви не знаєте, чи була десь правда у вашому житті, але змушені тікати, щоби захистити себе і свою країну.

Цікава, глибока, зовсім не дитяча антиутопія.

«Чарана», Наталія Щерба

Будьте обережні, коли загадуєте бажання. Бо деякі з них збуваються… зовсім не так, як того хотілося. І ніколи не загадуйте бажань із заздрощів, бо з цього може вийти велика халепа.

«Вовка, який осідлав бомбу», Юрій Нікітінський

Ще одне оповідання про війну, про переїзд, про дружбу і про смерть. Коли помирає хтось близький – це сумно й боляче. Та якщо згадувати, як добре вам було разом, на душі стане трохи легше. Виявляється, про болючі речі можна писати з гумором – тоді розходиться темрява, і стає світліше.

«Мій брат Максим», Дара Корній

Менші брати й сестри – чудні істоти. Часом вони скандалять, вилізають нам на голову, а часом – веселять і рятують від гніву батьків. Усе це правда. Це я як старша сестра кажу.

«Невидимі світу тролі», Антон Фарб і Ніна Цурюпа

Усі знають, що таке «тролити». Це неприємно й образливо. Але чи знаєте ви, що можна ще й ельфити – ввічливими словами заганяти людину в кут?

«Автострада», Лукаш Орбітовський

Цікава історія, але розрахована не на читачів 10+, а на дорослу аудиторію. Давні друзі зустрічаються і говорять про життя, згадують минуле, коли їм було по 19. Описані паранормальні явища, скажу чесно, страшнуваті.

«Те, що в його крові», Володимир Арєнєв

Повість про обман, любов, дружбу у можливому майбутньому. Це один із моїх улюблених творів у цій збірці, бо події й переживання зображені дуже реалістично, хоча сама історія фантастична. Любовні переживання, непевність щодо вступу в університет, час, проведений із «дружбанами», коли ти, здається, нічого не робиш… Дурні вчинки, щоби завоювати прихильність дівчини (чи хлопця) – усе так, як воно є насправді. Ну а є ж іще щось, що вирує в його крові…

Читайте також: Червоне – то любов, а чорне – то дракон

_______

Загалом, мене приємно вразила «Книжка заборон і таємниць». Нечасто можна знайти книжку, яка однаково цікава і хлопцям, і дівчатам різного віку. Але саме до вікових обмежень збірки у мене є зауваження. У книжці стоїть позначка 10+. Деякі оповідання гарно читатимуться і одинадцятирічними, і шістнадцятирічними. Наприклад, «Чарана», «Курячий бог», «Школьняк». Інші, як-от «Автострада», «Рівність. Братерство», «Прощання» розраховані на старших підлітків, їхні герої – старшокласники, а то й абітурієнти. Ще інші – «Вовка, який осідлав бомбу» і «Невидимі світу тролі» – будуть цікавими молодшим підліткам (герої останнього ходять у 5-й клас). Усі оповідання цікаві, гарно написані, але, я вважаю, не всім їм місце саме у цій збірці. Треба вилучити або «доросліші», або «молодші» історії, чіткіше визначитися з віком читачів.

Маю ще одне зауваження до творців збірки. Вони припускають, що ми (це 10+, зауважте), знаємо, що таке «мастурбація», але роблять примітки біля звичайних сучасних слів, як, наприклад, «реп», або пояснюють, хто такий Джон Леннон. Серйозно?

Різні жанри, різні автори, що ж їх об’єднує? У всіх цих історіях головні герої – підлітки (молодші чи старші), а ще – на першому плані – їхні емоції, а це дуже важливо, бо проживаючи з героями їхні проблеми, ти розумієш, що не одна така. Тож повторюся, що читати оповідання збірки мені було дуже цікаво, і я сподіваюся, що подібних видань буде більше.


Книжка заборон і таємниць [уклад., авт. передмови Володимир Арєнєв; переклад з польськ. Ю. В. Гордієнко; переклад з рос. А. А. Пітек, К. М. Грицайчук, І. М. Тумко, М. С. Жученко]. – Харків: Віват, 2016.

Марія Ясіновська
Марія Ясіновська
авторка рубрики Teen Review