Безкінечна історія, або Одіссея під прапором Букового лісу

дитяча література, як зрозуміти козу, одіссея, метатекст, книжка прохаськів, букмоль, дитяча філософія, ілюстрації українські

Боже, які вони були щасливі. У них було багато різного щастя, тому вони знали, як воно виглядає. Щастя – це коли дуже цікаво. А тепер було неймовірно цікаво.

Вже традиційно, поява нової книжки про мешканців Букового лісу – хороша новина для шанувальників якісної дитячої літератури (тобто нас із вами). Майже рік тому ми розповідали про посібник для хороших батьків і юних детективів – “Куди зникло море”, сьогодні – про третю частину «кротячої епопеї» Мар’яни Прохасько та Тараса Прохаська, яка має назву “Як зрозуміти козу” і, як і попередні дві книжки, дарує дітям та дорослим нагоду не лише насолодитися приємним чтивом, але й отримати відповіді на неоднозначні філософські питання.

дитяча література, як зрозуміти козу, одіссея, метатекст, книжка прохаськів, букмоль, дитяча філософія, ілюстрації українські

Медитативність тексту, багатство мови, глибина думки, оригінальність ілюстрацій – в останній книжці Мар’яни Прохасько та Тараса Прохаська маємо усе те, за що історії про кротячу родину полюбили в Україні й за її межами.

Чим, як не метафоричною Одісеєю, можна назвати процес пізнання світу й справжнє дорослішання?

Щойно розгорнувши книжку, читач потрапляє (чи то пак повертається) до світу, в якому вміють радіти, любити й отримувати задоволення від життя. Світу, для якого властиві гармонія співіснування з природою, теплі стосунки і майже маркесівська єдність поколінь. Світу ідеального та водночас не рафінованого й утопічного, а абсолютно досяжного. Адже майже на кожній сторінці книжки можна знайти мудрі й прості поради на щодень як для дітей, так і для батьків. Звісно, не багатьом пощастить отримати у подарунок від Миколая справжню яхту й самостійно відправитися на ній у подорож незвіданими просторами, але, чим, як не метафоричною Одісеєю, можна назвати процес пізнання світу й справжнє дорослішання?

“У кожній подорожі є трохи ризику, – зауважила мама-кріт, – але дітям треба пізнавати світ. Це ж так цікаво – вилізти з нори, переправитися через Ріку, полетіти за Гори, на Виноградники, наприклад, побачити інший краєвид, перенестися в іншу культуру… До речі, – звернулася мама до дітей, – я вам придумала чудесну назву! Ви знаєте, що на морі усі говорять грецькою мовою? І ви туди потрапите кораблем. Тобто він вас туди перенесе, а по-грецьки перенесення буде “метафора”.

дитяча література, як зрозуміти козу, одіссея, метатекст, книжка прохаськів, букмоль, дитяча філософія, ілюстрації українські

Море було спокійне, гладке і виблискувало на сонці. “Нічого цікавого”, – подумала Ержіка і повернулася до читання. Їй завжди було замало того, що відбувалося насправді. Тому вона любила читати.

В останній частині трилогії затишний світ Букового лісу розширюється, а головні герої відкривають для себе невідомі раніше емоції та переживання, зіштовхуються з новими проблемами й знайомляться з абсолютно іншою культурою. Історія починається взимку, з дня Святого Миколая, на яке Загата отримує в подарунок “вмерзлий у лід і трохи похилений, білий від інію, з височенною щоглою” корабель.  Не летючий, як вона просила (а з цим не так легко змиритися), проте справжній і цілком придатний для подорожі. Протягом усієї весни діти готуються до мандрів, пізнають тонкощі корабельної справи, а потім “після обійм, поцілунків і благословень” вирушають в Одіссею. Романтичну, метафоричну, філософську, повчальну і разом з тим дотепну, гастрономічну й достатньо реалістичну: з суперечками через їжу, сварками, смутком, нудьгою, морською хитавкою й іншими неприємностями, які чатують на дітей у морі та на суші.

Іноді острівне життя навівало смуток. Коли, наприклад, хотілося розповісти Агаті про Буковий ліс і не вистачало слів. Коли не було куди сховатися від пекучого сонця і дуже бракувало лісової прохолоди. Коли дітям снилися мама, тато, брати, Їжак, а вранці виявлялося, що це був лише сон.

Після насиченого подіями та досвідами плавання “Метафора” нарешті зупиняється біля грецького острова. Цілком очікувано, як для Одіссеї, але саме на абсолютно незнайомому березі – у компанії Агати, Сократа, Афродити, Каліпсо й інших доброзичливих кіз – мандрівники навчаться розуміти інших і самих себе. І, хоча відповідь на “головне” питання книжки стане відомою, подорож мешканців Буквого лісу не закінчиться. Та й чи може вона взагалі закінчуватися?.. Утім, відповіді на це запитання у кожного будуть свої. І їх, як і літературних інтертекстів, філософії і цікавих деталей, з кожним новим прочитанням більшатиме. Тож читачам не залишиться нічого іншого, як із задоволенням перечитувати книжку (або ж і усю трилогію), дивуватися майстерності авторів і вчитися разом з героями бути щасливими.

– А якщо море не має кінця? – засумнівалася Жужіка.
– Ну, то не допливемо до кінця, – сказала Загата.
– І що тоді? Будемо все життя плисти? – не відступала Жужіка.
– Я не проти, – сказав Буря.
– Хоча би побачимо безконечність, – уявила собі Муркавка, – і я її намалюю.

дитяча література, як зрозуміти козу, одіссея, метатекст, книжка прохаськів, букмоль, дитяча філософія, ілюстрації українські

Наостанок, зізнаємося, що з-поміж усіх трилогій сучасного українського дитліту (а їх не так багато, як хотілося б) кротяча епопея стала для нас найулюбленішою. Ілюстрації, що ідеально пасують до вишуканого і в певному сенсі затишного тексту, літературна естетичність, довершеність образів, відсутність стереотипів і багатовимірність вигаданого світу… книжка, безумовно, заслуговує на неодноразове прочитання  і отримує від нас 5 мольок.


Тарас Прохасько, Мар’яна Прохасько Як зрозуміти козу / текст Тараса Прохасько, Мар’яни Прохасько, ілюстрації Мар’яни Прохасько. — Львів: Видавництво Старого Лева, 2015, – 80 с.

Міра Київська
Міра Київська
авторка, редакторка сайту Букмоль