“Заєць, який катався на вухах” Бертіля Альмквіста

шведська література, книжка-картинка, різдво, зима, лижі, заєць, історії про тварин, Бертіль Альмквіст, Bertil Almqvist, Haren som åkte på öronen, Urax förlag

«Заєць, який катався на вухах» Бертіля Альмквіста – цьогорічне перевидання шведської класики 1947 року. За словами видавців, у цій історії – усе догори дригом. Однак уважний читач упізнає у дотепній оповідці персонажів і мотиви з відомих тваринних казок і байок.

Зайцеві Пеллє приходить запрошення взяти участь у лижному змаганні, де користуватися лижами заборонено. Він уперто тренується, спершу пробуючи з’їхати з гірки на задніх лапах, а тоді, випадково, – на вухах. Хоча настовбурчене хутро на лапах не дає Зайцеві добряче розігнатися, та вуха видаються йому занадто дивним засобом пересування і він лишає їх як план Б. Утім побачивши як вправно ковзають суперники – минулорічний переможець Пінгвін, Свиня, Бобер та інші і те, що  суддею є його одвічний супротивник Лис, Пеллє, який ніколи не вирізнявся сміливістю, вирішує ризикнути.

 

Книжка Альмквіста – історія не лише про хитрість і сміливість, вона – про сміливість вирізнятися. Бобер – вправний сноубордист, бо має розкішний плаский хвіст, Черепаха – бо має чудовий ковзкий панцир, але що вдієш, коли ти – Заєць? Використовувати те, що маєш і як умієш, імовірно відповів би Альмквіст. Фінальна ілюстрація у книжці особливо дошкульно висміює сліпе наслідування одне одного і нехтування тим, що ми всі – різні.

«Заєць, який катався на вухах» також є прикладом того, що дитяча класика цілком може отримати нове життя, та не у тому незмінному вигляді, у якому вийшла друком півстоліття тому. У цьому випадку видавці дещо осучаснили мову книжки, залишивши тільки старомодні звертання «фру» та «герр», які дуже пасують до художнього стилю Альмквіста. Поза тим, нова стара історія про сміливість і винахідливість прийдеться до читання у будь-яку пору року, а надто – сніжного зимового вечора.

Bertil Almqvist, «Haren som åkte på öronen», Urax förlag, 2015.

Ліза Гречанюк
Ліза Гречанюк
авторка, редакторка сайту Букмоль