Замріяні коти, чемні вовчики й інші звірі Юрія Бедрика

Зустрівши на цьогорічному Книжковому Арсеналі Івана Андрусяка, автора численних поетичних і прозових творів для дітей, літературного редактора видавництва “Грані-Т”, “Букмоль” поцікавилася, що з сучасної поезії варто читати українській малечі. Опираючись спокусі попіарити власні книжки, автор порадив нам узяти “Тьотю Бегемотю” Юрія Бедрика. 

тьотя бегемотя, брій бедрик, андрусяк, книжковий арсенал, дитячі книжки

Замріяна тьотя Бегемотя Юрія Бедрика

Вибір справді непоганий. Передусім, приваблюють прості, теплі, “домашні” сюжети, які переповідає автор. Надміру дбайлива мама, яка, збираючи надвір маля, натягає на нього тисячу і один кожушок (“Збирала кроличка надвір кроленя”); школярі-першачки у “ще не вдяганих штанятах” і “ще не взуваних сандалях” (“Слоник-школярик”); маленькі ласуни, які наїдаються, як поросята, цитрусовими і тоді страждають від алергії (“Свинка Яринка”) – з цими персонажами ми знайомі ще до того, як розгортаємо книжку. Поетичний світ Юрія Бедрика дуже близький, затишний; його звірята викликають симпатію і дітей, і дорослих.

дитяча поезія, дитяча література, юрій бедрик, грані-т, андрусяк

Свинка Яринка і мандаринки

Неочікувана образність чи вишуканий сюжетний пуант деяких поезій (“Миша і Ворожка”) приємно вражають навіть досвідченого читача. Приміром, справді геніальний “Коник-стрибунець” розчулює своєю безпосередністю і простотою:

Дзвонить у зелений дзвоник

У траві маленький коник.

Заховався там насподі –

Просто крихітка та й годі.

Тож який він був спочатку,

Коли був іще лошатко?

Більшість віршів написано дотепно і з гумором, як-от “Слон і трон”.

– Що воно за дивина? –

Запитав я у слона, –

Ти он виріс аж до хмар,

А низенький лев – твій цар!

– Не кажи такого, ні, –

Заперечив слон мені, –

Бо ж загине царський трон,

Як на нього сяде слон!

Також тішить око якісний друк і яскраві ілюстрації, такі важливі для наймолодших читачів.

юрій бедрик, дитяча поезія, вірші для дітей, дитяча література, грані-т, пастушенко, букмоль

Симпатичні звірятка від Наталі Пастушенко

Попри те, деякі з віршів хибують на надмірний дидактизм і моралізаторство. (“Чемний Вовчик” і “Ще чемніший вовчик”). Навряд чи потрібно лякати сучасних дітей дуже чемним вовчиком, який їсть лише нечупар, аби малюки охочіше вмивалися і чистили зуби.

У деяких поезіях збірки неприємно проступає потяг до літературностей і всіляких словесних пишнот. Коли уся новизна образу чи сюжету полягає у нагромадженні смішних слів, на кшталт “бегемотенята” чи безглуздих образів, як-от “блакитний шалик, фінік у роті”, то мистецька цінність вірша стає, м’яко кажучи, сумнівною. Щоправда, в реґґі-інтерпретації Едуарда Приступи з гурту “НеДіля” один з таких безживних, на перший погляд, віршів “Три замріяні коти” заграв новими барвами.

Крім того, дивує спроба укладачів ознайомити читача з основами поетики, пояснюючи, що таке рима, строфа й епітет у “Довідничку маленького поета”. Очевидно, мета цієї теоретичної підготовки – виховати майбутніх Майстрів Слова, проте цей виклад явно не на своєму місці. Адже вік читача збірки аж ніяк не збігається з  віком реципієнта цього теоретичного викладу. Мета лишається туманною і простим смертним незбагненною.

На щастя, такі прикрості у збірочці – радше винятки. Переважна більшість поезій чудово надається як до читання вголос для діток, так і до вивчення напам’ять завдяки простим і милозвучним римам, зрозумілим образам, хорошій ритмомелодиці. Збірка Бедрика справді заслуговує на чільне місце на поличці наймолодших читачів, адже це непоганий вступ до світу поезії. Хоча продовження необхідно підбирати якнайретельніше. І “Букмоль” Вам у цьому допоможе.

 Від “Букмолі” збірничок отримує 4 мольки

Ірина Комаренець
Ірина Комаренець
літературознавиця