Жартівлива, феєрична, казкова й поетична шведська книжка-картинка "Монстр з кучерявим хутром" Рікарда Аска і Ютти Фалькенґрен.
Про читання / Рецензія
25 Липня 2017
2592
Звідки беруться монстри: народження Гармонії з Хаосу
Міра Київська
головна редакторка

Ett Monster Med Snurrig Päls, звідки беруться діти, вагітність, книжка про дітей, книжка про монстрів, монстри,"Монстр з кучерявим хутром" Рікарда Аска і Ютти Фалькенґрен, казки,сексуальне виховання

Найнезручнішими з-поміж усіх питань дитліту є, безперечно, ті, що порушують тему людського розмноження. Так склалося, що навіть ми, попри усю нашу ризиковість та безкомпромісність, жодного разу не писали про книжки, автори яких бодай якось торкаються цієї теми. Сьогодні ж робимо перші кроки й розповідаємо про жартівливу поетичну шведську книжку-картинку “Монстр із кучерявим хутром” Рікарда Аска і Ютти Фалькенґрен.

Це, напевно, щось недобре з’їла вчора:
камінь, флейту, дідусеві краплі,
відерце хробаків, гнилого вугра,
бабусину дерев’яну ногу, шмат старого вогкого мила.

Насправді, історія про “Монстра з кучерявим хутром” – це майже класична чарівна казка про втрату та віднайдення Гармонії і пошуки славнозвісного жили-довго-і-щасливо. Починається вона зі знайомства з головною героїнею – Монстрихою з темним кучерявим хутром, жовтими зубами, зеленкуватою шкірою і творчим безладом у домівці, та її злим противником – страшним болем у животі, який не просто піднімає Монстриху з ліжка раніше звичайного, але й відіграє ключову роль у всій її історії. Змушена вступити у досить таки нерівний бій із незрозумілою хворобою, Монстриха намагається випробовувати старі батьківські методи, традиційну медицину і навіть магію. Але марно.

Автори не поспішають розкривати усі таємниці навіть у фіналі цієї химерної казки та пропонують читачам самостійно вигадувати версії того, що ж насправді відбулося.

Сюжет книжки-картинки “Монстр із кучерявим хутром” динамічний та лаконічний. Усі події відбуваються швидко, несподівано та, на перший погляд, абсолютно нелогічно. Ще заплутанішим та курйознішим сюжет стає з появою Дракона. Спершу, після абсолютно випадкової зустрічі, Дракон люб’язно зголошується долетіти Монстриху до Чаклунки на своїй спині. Потім, щойно вони приземляються, Чаклунка (яка раптово перетворюється на провидицю) пророкує їм щасливе майбутнє у Драконову гніздечку. А наступного дня, Дракон з Монстрихою вже тримають на руках маленьке дитя – монстреня Ґуннілу, яке, як ви, певно, вже здогадалися, й було причиною загадкової хвороби. При цьому, автори не поспішають розкривати усі таємниці навіть у фіналі цієї химерної казки та пропонують читачам самостійно вигадувати версії того, що ж насправді відбулося (саме на цьому моменті може виникнути розмова про те, звідки беруться діти) і яку роль в усі цій історії зіграв Дракон.
У тому, що все відбувається настільки швидко-незрозуміло-нелогічно, можна побачити ще одну перевагу книжки, адже приблизно таким і бачить процес народження молодшого братика чи сестрички дитина.

Варто лише глянути на те, як зображено вагітну Монстриню і майбутнього тата-Дракона, щоби забути про усі популярні гендерні стереотипи.

Безперечною принадою книжки є візуальне оформлення. Мовою кольору та ліній Ютта Фалькенґрен відтворює казкову історію народження Ґунніли й передає відповідні до різних ситуацій емоції та настрої від початку (неспокійний сірий світанок) і до кінця (затишний рожевий захід сонця). Її дотепні й такі ж кучеряві, як і хутро головної героїні, ілюстрації одразу ж привертають дитячу увагу і допонюють текст цікавими та актуальними змістами. Так, варто лише глянути на те, як зображено вагітну Монстриню і майбутнього тата-Дракона, щоби забути про усі популярні гендерні стереотипи.

Ett Monster Med Snurrig Päls, звідки беруться діти, вагітність, книжка про дітей, книжка про монстрів, монстри,"Монстр з кучерявим хутром" Рікарда Аска і Ютти Фалькенґрен, казки,сексуальне виховання

Навіть, якби в оригіналі текст книжки-картинки “Монстр із кучерявим хутром” був невіршованим, її все одно можна було б уважати однією з найпоетичніших з-поміж усіх книжок, про які ми коли-небудь писали. Ірраціональна, непоясненна, міфологічна та водночас дотепна й захоплива – вона, безумовно, заслуговує на увагу та отримує від Букмолі 5 молей.


Rikard Ask, Jutta Falkengren Ett Monster Med Snurrig Päls, Willa Holma förlag, 2013.

кохання монстри родина скандинавська література фемінізм шведська література що читати дітям