"Вовки у стінах" - це графічна новела Ніла Ґеймана про дівчинку Люсі та вовків, які живуть у стінах.
Про читання / Рецензія
18 Квітня 2018
3594
Вовчі історії Ніла Ґеймана: вовки, які живуть у стінах
Міра Київська
головна редакторка

The Wolves in the Walls, книжки про вовків, букмоль, ніл ґейман, фантастика, букмоль, комікси

“Вовки у стінах” (The Wolves in the Walls, 2003) – це графічна новела (романом цей текст назвати складно) одного з найпопулярніших сучасних фантастів Ніла Ґеймана та художника Дейва Маккіна. Як і більшість текстів Ґеймана (серед яких відомі вам романи “Зоряний пил” та “Американські боги”, повість “Кораліна” і серія коміксів “Сендмен”), історія про вовків, що живуть у стінах, пов’язана з кошмарами. Цього разу коріння фантастичної розповіді росте з кошмарів цілком реальних, які свого часу мучили чотирирічну Медді – молодшу доньку Ніла Ґеймана. Як і годиться справжньому таткові-фантасту, страхи своєї дитини Ґейман з неперевершеною майстерністю перетворює на цікаві та глибокі історії для дітей та дорослих усього світу.

Вовча історія Ніла Ґеймана, на відміну від класичної, відстоює точку зору дитини і не допускає, щоби великі сірі хижаки поклали усьому кінець.

“Вовки у стінах” – це невелика історія про звичайну англійську родину та дівчинку Люсі, яка одного вечора почула страшні звуки. Шарудіння й шелестіння, шкряботіння й метушіння, плазування й підкрадання, що доносилось зі стін їхнього великого старого будинку. “У стінах точно хтось є!” – подумала Люсі і, як і маленька Медді, запевнила себе, що це ніхто інший, як вовки. Великі страшні вовки, які запланували щось каверзне та підступне.

The Wolves in the Walls, книжки про вовків, букмоль, ніл ґейман, фантастика, букмоль, комікси

Люсі почула шум.
Шум лунав зсередини стін.
Хтось шкряботів і метушився.
Хтось шелестів і хрускотів.
Хтось ховався, повзав і м’явся.

Певною мірою сюжет графічної новели Ґеймана обігрує класичну повчальну байку про хлопчика, який кричав “Вовки!”. Збентежена та перелякана Люсі намагається попередити рідних про небезпеку, яку приховують у собі стіни їхнього ж будинку. Однак, марно – “дитячим фантазіям” Люсі ніхто не вірить (навіть дорослі читачі книжки).
“Це просто миші” – переконує дочку заклопотана закриттям чергової банки варення мама, “Звичайні пацюки” – стверджує майже не відриваючись від гри на тубі тато, “Кажани!” – сміється над Люсі брат. “Це точно не вовки, бо, коли вовки виходять зі стін, то усьому приходить кінець” – повторюють вони в один голос загадкову “прописну істину” і залишають дівчинку один на один зі страхом й іграшковим поросятком. Проте, вовча історія Ніла Ґеймана, на відміну від класичної, відстоює точку зору дитини і не допускає, щоби великі сірі хижаки поклали усьому кінець. Отож із виходом вовків зі стін усе тільки починається.

The Wolves in the Walls, книжки про вовків, букмоль, ніл ґейман, фантастика, букмоль, комікси

– Я впевнена, що це не вовки, – сказала мама. – Ти ж знаєш, як кажуть…
Якщо зі стін вибігають вовки, то це кінець.
– Кінець чому? – спитала Люсі.
– Усьому цьому, – відповіла мама. – Це усі знають.

Книгу “Вовки у стінах” написано у найкращих керролівських традиціях, тому дивуватися з того, як Ґейман дозволяє фантазіям домінувати й перемагати так званий “здоровий глузд” не доводиться. Жовтоокі вовки нахабно вдираються до людської домівки і непогано там влаштовуються, наминаючи мамине варення та граючи у відеоігри. Родина Люсі у цей час тільки й може, що переховуватися на околицях саду та планувати своє вигнанницьке життя: “Ми повинні переїхати до Арктики!” – пропонує тато, “До пустелі” – наполягає мама, “У відкритий космос!” – схвильовано кричить брат. Але Люсі віддавати вовкам рідну домівку не збирається. “Або ж ми можемо повернути собі свій дім” – спокійно пропонує вона і, незважаючи на несхвальну реакцію батьків, вирішує протистояти вовкам. Саме маленька Люсі виявляється єдиною, кому вистачає хоробрості не лише подолати свій страх і забрати з вовчого полону улюблену іграшку, але й повернути будинок справжнім власникам.

The Wolves in the Walls, книжки про вовків, букмоль, ніл ґейман, фантастика, букмоль, комікси, книжки про вовків, нил гейман

Завдяки цим похмуро-яскравим колажам доволі глибокий та філософський текст про страх і хоробрість, про стосунки у родині й різноманітні умовності сприймається дуже легко.

Разом із колажами Маккіна, у яких завдяки використанню різноманітних технік похмурий реалізм доповнюється яскравими і фантастичними вовчими візіями, текст утворює гармонійну єдність. Ілюстрації повністю відповідають настроям розповіді й додають динаміки та необхідної у певних моментах сюжетної напруги. Завдяки цим похмуро-яскравим колажам доволі глибокий та філософський текст про страх і хоробрість, про стосунки у родині й різноманітні умовності сприймається дуже легко. І дітям, і дорослим обов’язково сподобаються абсурдні й дотепні картини вовчого життя у людських подобах (тим більше, що від деяких людей вовки відрізняються хіба кількістю хутра на тілі), чудний тато з тубами, несподіваний фінал історії та й сам текст – ритмічний, смішний, красивий і просто створений для читання вголос. До речі, ще однією приємністю книжки є диск із аудіоверсією новели від самого Ніла Ґеймана.


Neil Gaiman, Dave McKean The Wolves in the Walls / Neil Gaiman, Dave McKean. — Harper Collins, 2003.

five англійська література книжки про вовків книжки-картинки Ніл Ґейман фантастика що читати дітям