Рецензія Яни Базилевич на роман Янна Мартеля "Життя Пі", Teen Review.
Про читання / Teen Review
15 Листопада 2016
3210
«Життя Пі»: подорож океаном до глибин свого Я
Яна Базилевич
авторка рубрики Teen Review

«Життя Пі»: подорож океаном до глибин свого Я, Жизнь Пи, Янн Мартель, Life of Pi, fantasy adventure,Yann Martel, роман про релігію, Видавництво Старого Лева, найкращі книжки, що читати підліткам, Ang Lee

«Життя Пі» – яскравий та хвилюючий роман канадського писменника Янна Мартеля, в якому розповідається непередбачувана історія одного юного хлопця з Індії.
Розповідь починається у невеликому індійському місті Пондучеррі, в якому живе родина власника зоопарка. Головний герой, якого звати Пі Патель, – дотепний хлопчина, що допитливо вивчає та прагне зрозуміти світ навколо себе. Він завзято намагається усвідомити своє призначення в житті та сенс буття як такий.
Гортаючи сторінки роману, читач миттєво поринає в казкову атмосферу Індії минулого століття, зазираючи у власну душу по відповіді на одвічні запитання, що їх задає собі Пі.

Історія несподівано змінюється, коли родина вирішує переїхати до Канади. Читач ніби сам відчуває сум через прощання з рідною країною та страх перед початком подорожі у невідомий світ. Проте замість того, щоби вирушити у прогнозоване світле майбутнє, корабель іде на дно, а Пі опиняється в рятувальній шлюпці з зеброю, гієною, орангутаном і бенгальським тигром. Саме так, бенгальським тигром, адже власники зоопарку перевозили свій звіринець із собою. Отож подальші сторінки перетворюються в опис відчайдушної боротьби за життя хлопчика і тигра, яким доводиться об’єднати зусилля, щоби залишитися живими.

Янн Мартель піднімає в романі цілу низку важливих питань про людяність, взаємини з природою та необхідність піклування про неї. Автор дає детальні описи різноманітних морських жителів та самого Тихого океану, завдяки яким я справді відчула себе частиною всього, що відбувалось. Емоції, викликані прочитаним, були неймовірними – неодноразово з’являлись «мурашки». Напружений сюжет і несподівана кінцівка тримали мене в напрузі аж до останніх рядків.

«Життя Пі»: подорож океаном до глибин свого Я, Жизнь Пи, Янн Мартель, Life of Pi, fantasy adventure,Yann Martel, роман про релігію, Видавництво Старого Лева, найкращі книжки, що читати підліткам, Ang Lee

Кадр з екранізації роману режисера Енга Лі

Велику увагу в романі приділено релігіям та вірі загалом. Я відкрила для себе багато нового щодо різноманітних людських вірувань. Автор мав на меті показати безглуздість теологічних чвар і єдність усіх релігій на прикладі історії Пі – героя, який вирішив сповідувати три релігії водночас.

Незважаючи на серйозність тем, про які йдеться в романі, він написаний просто, і тому є легким для сприйняття. Я впевнена, що люди абсолютно різного віку отримають задоволення від прочитання. Кожен може винести для себе щось корисне, адже ця книга є також невичерпним джерелом інформації щодо поведінки в екстримальних ситуаціях.
Книга одночасно пройнята настроями оптимізму і меланхолії, віри в краще і приреченості. Саме ці парадоксальні риси роблять історію зовсім справжньою і схожою на життя. З часом ти починаєш вірити авторові, а тигр у шлюпці та острів, що зникає, вже не здаються зовсім безглуздими.

Поза сумнівами, книга «Життя Пі» є шедевром, який приніс своєму творцеві світову славу і Букерівсю премію. Роман здатен викликати бурю різноманітних емоцій, і я вважаю, що він є абсолютно достойним високої оцінки, наданої йому літературним світом.


Янн Мартель Життя Пі / текст Янна Мартеля / [переклад з англ. Ірини Шувалової]. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2016.

бестселери Видавництво Старого Лева релігія філософія