Комікс Сари Андерсен «Це серйозно! Антидепресивна книжка для дівчат» - руйнування стереотипів та нові уявлення про нормальність.
Про читання / Рецензія
6 Серпня 2016
6158
“Це серйозно!”: бодіпозитив, фемінізм, жарти та інші ліки від депресії
Міра Київська
головна редакторка

Дівчачі книжки, пригоди, добірка феміністичних книжок, 8 березня, Міжнародний день прав жінок, книжки про дівчат, симона де бовуар, друга стать, основи, коко шанель, коко та маленька чорна сукня, агата містері, флавія де люс, солоденьке на денці пирога, що читати дівчатам, анна хьоґлунд, це серйозно, комікси, фріда кало, міранда

Нарешті, з-поміж моря видань, обкладинки яких обмежують свою аудиторію дівчатами, з’явилося те, що не викликає бурі негативних емоцій. Швише навпаки – заспокоює нерви, лікує від низької самооцінки, нудьги й невпевненості у собі, людях та соціумі. Мова про комікс «Це серйозно! Антидепресивна книжка для дівчат», вигаданий та намальований популярною бруклінською ілюстраторкою Сарою Андерсен.

Adulthood Is a Myth: A "Sarah's Scribbles" Collection, Це серйозно! Антидепресивна книжка для дівчат, Видавництво Віват, сара Андерсен, фемінізм, бодіпозитив, Don't Judge Challenge, You look disgusting, Sarah Andersen

Доволі несподівано український переклад з’явився у видавництві “Віват” менше, ніж через два місяці після того, як було видано сам комікс. Не менш несподівано й те, що оригінальна назва книжки звучить як «Дорослішання – це міф» (Adulthood Is a Myth: A “Sarah’s Scribbles” Collection, 2016). Чому видавництво вирішило змінити назву? Звідки узялися депресії? Куди ділося дорослішання? Навіщо у “Віваті” вирішили апелювати саме до дівчачої аудиторії? Для мене це – таємниця. І водночас, є у цій новій назві щось іронічне, симптоматичне й навіть самокритичне. Мовляв, рано у нас такі книжки давати чоловікам – не зрозуміють. Та й дівчатам можна підсунути подібне чтиво лише тоді, коли вони у депресії і не можуть протистояти ідеям боді-позитиву та фемінізму.

adulthood is a myth7

Загалом, комікси Сари Андерсен – це коротенькі, на одну сторінку, сценки з життя героїні (прототипом якої є авторка), що охоплюють чимало актуальних як для підлітків, так і для дорослих тем у найрізноманітніших сферах життя: від навчання й роботи до стосунків із собою, коханими та друзями. Це комічні й дотепні історійки про буденні проблеми, про депресії та соціофобію, про невпевненість у собі, низьку самооцінку та купа інших страждань людини, що починаються через не-здатність відповідати ідеалам, які невпинно конструює наше суспільство та культура.

Adulthood Is a Myth: A "Sarah's Scribbles" Collection, Це серйозно! Антидепресивна книжка для дівчат, Видавництво Віват, сара Андерсен, фемінізм, бодіпозитив, Don't Judge Challenge, You look disgusting, Sarah Andersen

Якою б ти не була, світ наполягатиме на тому, що ти не така: не-достатньо/занадто худа, бліда, висока, розумна, весела, успішна, креативна тощо. Щоби переконатися у цьому, можна погортати пересічне видання “для жінок”, проглянути власну стрічку новин у соц.мережах, придивитися до реклами на телебаченні чи бодай просто вийти на вулицю. Можна згадати соціальний експеримент британської блогерки Ем Форд You look disgusting, який закликає людей не судити і не засуджувати зовнішність інших; або ж флешмоб Don’t Judge Challenge (#DontJudgeChallenge) – винятковий, абсурдний і жахливий приклад боді-шеймінгу (body-shaming), що нині лише набирає обертів у мережі. Так от, комікс Сари Андерсен, у певному сенсі, нагадує найкращого друга/подругу, який/яка рятує тебе від гніту жорстких соціальних конструктів, заспокоює й переконує у тому, що з тобою все нормально, що твоя зона комфорту – всюди. З такої точки зору, попри усю дотепність та не-серйозність, комікс Сари Андерсен (особливо на українському ринку) видається доволі прогресивним виданням, яке руйнує міфи та стереотипні уявлення про дівчат, дорослішання, щастя, успішність і тому подібне.

Adulthood Is a Myth: A "Sarah's Scribbles" Collection, Це серйозно! Антидепресивна книжка для дівчат, Видавництво Віват, сара Андерсен, фемінізм, бодіпозитив, Don't Judge Challenge, You look disgusting, Sarah Andersen, дорослішання, комікси, книжки для дівчат

Незважаючи на те, що видання адресують лише дівчатам, книжку можуть із насолодою гортати-читати усі охочі. Крім того, стежити за творчістю 24-річної ілюстраторки можна на її сторінці у Facebook.


Сара Андерсен. Це серйозно! Антидепресивна книжка для дівчат у малюнках Сари Андерсен. – Харків: Віват, 2016. – 112с.

ідентичність бодіпозитив видавництво "Віват" комікси не-такі самотність фемінізм