Нарешті, з-поміж моря видань, обкладинки яких обмежують свою аудиторію дівчатами, з’явилося те, що не викликає бурі негативних емоцій. Швише навпаки – заспокоює нерви, лікує від низької самооцінки, нудьги й невпевненості у собі, людях та соціумі. Мова про комікс «Це серйозно! Антидепресивна книжка для дівчат», вигаданий та намальований популярною бруклінською ілюстраторкою Сарою Андерсен.
Доволі несподівано український переклад з’явився у видавництві “Віват” менше, ніж через два місяці після того, як було видано сам комікс. Не менш несподівано й те, що оригінальна назва книжки звучить як «Дорослішання – це міф» (Adulthood Is a Myth: A “Sarah’s Scribbles” Collection, 2016). Чому видавництво вирішило змінити назву? Звідки узялися депресії? Куди ділося дорослішання? Навіщо у “Віваті” вирішили апелювати саме до дівчачої аудиторії? Для мене це – таємниця. І водночас, є у цій новій назві щось іронічне, симптоматичне й навіть самокритичне. Мовляв, рано у нас такі книжки давати чоловікам – не зрозуміють. Та й дівчатам можна підсунути подібне чтиво лише тоді, коли вони у депресії і не можуть протистояти ідеям боді-позитиву та фемінізму.
Загалом, комікси Сари Андерсен – це коротенькі, на одну сторінку, сценки з життя героїні (прототипом якої є авторка), що охоплюють чимало актуальних як для підлітків, так і для дорослих тем у найрізноманітніших сферах життя: від навчання й роботи до стосунків із собою, коханими та друзями. Це комічні й дотепні історійки про буденні проблеми, про депресії та соціофобію, про невпевненість у собі, низьку самооцінку та купа інших страждань людини, що починаються через не-здатність відповідати ідеалам, які невпинно конструює наше суспільство та культура.
Якою б ти не була, світ наполягатиме на тому, що ти не така: не-достатньо/занадто худа, бліда, висока, розумна, весела, успішна, креативна тощо. Щоби переконатися у цьому, можна погортати пересічне видання “для жінок”, проглянути власну стрічку новин у соц.мережах, придивитися до реклами на телебаченні чи бодай просто вийти на вулицю. Можна згадати соціальний експеримент британської блогерки Ем Форд You look disgusting, який закликає людей не судити і не засуджувати зовнішність інших; або ж флешмоб Don’t Judge Challenge (#DontJudgeChallenge) – винятковий, абсурдний і жахливий приклад боді-шеймінгу (body-shaming), що нині лише набирає обертів у мережі. Так от, комікс Сари Андерсен, у певному сенсі, нагадує найкращого друга/подругу, який/яка рятує тебе від гніту жорстких соціальних конструктів, заспокоює й переконує у тому, що з тобою все нормально, що твоя зона комфорту – всюди. З такої точки зору, попри усю дотепність та не-серйозність, комікс Сари Андерсен (особливо на українському ринку) видається доволі прогресивним виданням, яке руйнує міфи та стереотипні уявлення про дівчат, дорослішання, щастя, успішність і тому подібне.
Незважаючи на те, що видання адресують лише дівчатам, книжку можуть із насолодою гортати-читати усі охочі. Крім того, стежити за творчістю 24-річної ілюстраторки можна на її сторінці у Facebook.
Сара Андерсен. Це серйозно! Антидепресивна книжка для дівчат у малюнках Сари Андерсен. – Харків: Віват, 2016. – 112с.