«Щоденник слабака» - графічний роман Джефом Кіні про мрії дванадцятилітнього Ґреґа Хефлі, який щойно перейшов до середньої школи.
Про читання / Рецензія
20 Березня 2014
16666
«Щоденник слабака»: американська мрія у середній школі
Міра Київська
головна редакторка

підліткова література, щоденник слабака, дмитро шестак, американська література, щоденник слабака, Diary of a Wimpy Kid, графічний роман, комікс, бестселери

Хтось мріє стати героєм, хтось – космонавтом, хтось – лікарем, а хтось – просто успішним багатієм. Букмоль вирішила повернутися до незмінно актуальної теми дитячих мрій та хлопчачих щоденників. Щоправда, цього разу мова йтиме не про англійського хіпстера-тінейджера та його “рукопис”, а про дванадцятилітнього американця Ґреґа Хефлі, який щойно перейшов до середньої школи і понад усе у світі прагне стати улюбленцем класу.

«Diary of a Wimpy Kid», а у перекладі Дмитра Шостака «Щоденник слабака» – це написана та проілюстрована дизайнером онлайн-ігор Джефом Кіні книга для дітей та підлітків, яка поклала початок цілій серії графічних романів і стала основою для однойменного голлівудського фільму. Вперше роман з’явився в електронному вигляді у 2004 році на порталі Funbrain (там і сьогодні можна знайти цю та багато інших книжок), де швидко здобув популярність серед юних читачів. Коли ж у 2007 році Кіні погодився його надруковати, то роман одразу став справжнісіньким бестселером і зробив свого автора одним із 100 найвпливовіших людей світу за версією журналу «Times».

підліткова література, щоденник слабака, дмитро шестак, американська література, щоденник слабака, Diary of a Wimpy Kid, графічний роман, комікс, бестселери

Ґреґ свято вірить, що з його здібностями, енергією та працьовитістю, він зможе досягнути успіху в школі і стати “крутим перцем”.

Як ви вже, мабуть, зрозуміли, сюжет, покладений в основу «Щоденник слабака», нагадує класичну американську історію про хлопчика, який намагається стати успішним та популярним у середній школі, але не має для того “необхідних якостей”. Ґреґ Хефлі значно нижчий за 95% учнів, до красенів-спортсменів йому ох я далеко, а усі його плани перетворення на милого та кумедного улюбленця класу зазнають невдач. Його бурхливе та насичене подіями життя ускладнюється проблемами з хуліганами, однокласниками, вчителями, батьками, рідними братами (що з американська історія без набридливого молодшого та старшого брата-забіяки?) і найліпшим другом. Але, попри усі негаразди, Ґреґ свято вірить, що з його здібностями, енергією та працьовитістю, він зможе досягнути успіху в школі і стати “крутим перцем”.

підліткова література, щоденник слабака, дмитро шестак, американська література, щоденник слабака, Diary of a Wimpy Kid, графічний роман, комікс, бестселери

Великою мірою історія Ґреґа Хефлі – це історія суто американська, однак це зовсім не означає, що вона така ж некорисна і штучна, як їжа у фаст-фуді, або кока-кола. На початку роману Ґреґ намагається переконати читачів, що у своїх руках вони тримають зовсім не щоденник для якихось «почуттів», а ЖУРНАЛ, який ведеться лише задля того, щоби у майбутньому (коли Ґреґ все ж таки стане відомим та успішним) його дорого продати. Але, на щастя, ні переживання, ні почуття від уважного читача дванадцятирічний школяр приховати не зможе, а гонитва за американською мрією дозволить зрозуміти, що у світі існують значно кращі та цінніші за популярність та гроші.

Невимушено та надзвичайно дотепно роман переконує, що краще завжди бути собою, ніж намагатись бути таким, як усі, або кращим за всіх.

«Щоденник слабака» – цікава, легка, зрозуміла та… так-так, дуже навіть повчальна історія для хлопчиків (та, певна річ, дівчат), які перебувають на межі між світом дитини та підлітка. Невимушено та надзвичайно дотепно роман переконує, що краще завжди бути собою, ніж намагатись бути таким, як усі, або кращим за всіх. Долаючи чисельні перешкоди і роблячи помилки разом із Ґреґом Хемфлі, можна дізнатись чимало корисного про шкільне життя, справжню дружбу та отримати неабияку насолоду від чудових ілюстрацій Кіні.


Джеф Кінні Щоденник слабака / текст та ілюстрації Джефа Кіні / [переклад з англ. Дмитра Шостака]. – Київ: КМ-Букс, 2014. — 224 с.

four американська література бестселери графічні романи дружба підліткова література школа що читати дітям щоденники