Патетичні нотатки юного «інтелектуала» про життя і усе, що в ньому відбувається, або могло б відбуватися.
Про читання / Рецензія
16 Лютого 2014
11104
Таємниці такого звичайного незвичайного Адріана Моула
Міра Київська
головна редакторка

Що читати підліткам, Добірка книжок для підлітків, найкращі українські книжки, дитяча література, щоденник, адріан моул, привіт це я, бути мною, бестселери, комікс сари андерсен, фемінізм, топ-5, підліткові проблеми, кохання у школі, що хвилює тінейджерів, як прийняти себе, тілесність, бодіпозитив, анна хьоґлунд, стівен чбоскі, привіт це я або переваги сором'язливих, старшокласниця першокурсниця, анастасія левкова

Усім, хто все ще переконаний, що щоденники – це лише для дівчаток, просто необхідно прочитати виданий у 2013 році “Видавництвом Старого Лева” (з чарівною обкладинкою від Наталки Гайди та в чудовому перекладі Анатолія Сагана) «Таємний щоденник Адріана Моула» – першу книгу з серії підліткових романів про Адріана Моула англійської письменнниці Сью Таунсенд. Хочеться одразу зазначити, написаний так, що, гортаючи його сторінки, про існування справжнього автора забуваєш зовсім.

Куди там стражданням молодого Вертера, коли на носі прищі і перші поцілунки, вдома – “божевільні” батьки, у школі – контрольні й хулігани, а серце крають заздрощі та ревнощі!

Нотатки юного «інтелектуала» про життя і усе, що в ньому відбувається, або могло б відбуватися, та патетичні роздуми з приводу і без просто не можуть не зачаровувати своєю відвертістю, безпосередністю та легким трагізмом. Куди там стражданням молодого Вертера, коли на носі прищі і перші поцілунки, вдома – “божевільні” батьки, у школі – контрольні й хулігани, а серце крають заздрощі та ревнощі!
Українським тінейджерам неодмінно сподобається провести час у компанії з Адріаном Моулом, і байдуже, що він живе в Англії 80-х років (у квітні цього року йому мало б виповнитись сорок сім!), позаяк його таємний щоденник переконливо доводить: життя будь-якого підлітка у тринадцять-чотирнадціть років – це вир глобальних дилем, які дорослим навіть у найстрашніших снах не снились. Ви навіть не уявляєте, що таке соромитися ходити на людях поряд з безробітнім батьком, чого варта відсутність класнючого спортивного велосипеда і до чого призводить бажати перефарбувати стіни своєї кімнати у чорний колір!

The Secret Diary Of Adrian Mole

Родина Моулів у британському серіалі “Таємний щоденник Адріана Моула” 1985 року

Сюжет книги – це історія не про злети і падіння (однак, їх там теж можна знайти вдосталь), а про те, як сприймають цей світ сучасні хлопчики, коли їм минає тринадцятий та чотирнадцятий рік, і за яких обставин у підліткових душах прокидаються інтелектуали, письменники, закохані романтики і бунтарі-радикали.

Адріан Моул – дуже чутливий хлопчина, який усім переймається й усьому виносить свій суворий, але не непохитний, вердикт.

І, хоча з перших сторінок може скластись думка, ніби Адріан самозакоханий сноб і ніщо, крім власних проблем, його не переймає, поступово читач усвідомлює, що все далеко не так (який же егоїст, буде так опікуватись життям якогось пенсіонера?). У будь-якому випадку, Адріан Моул – дуже чутливий хлопчина, який усім переймається й усьому виносить свій суворий, але не непохитний, вердикт. Суспільство, політика, історія та література – на питання в усіх сферах життя він знайде слушну відповідь.
“Незамиленим” оком “іронічного циніка” Адріан запросто помічає такі речі, які залишаються прихованими від погляду дорослих, але з такою ж невимушеною легкістю вдається йому припускатись елементарних помилок у банальностях і робити надзвичайно кумедні висновки та безглузді вчинки.
Звісно, що українським підліткам англіський бекграунд 80-х років навряд чи буде зрозуміли повністю, утім, юні читачі добре вміють проводити цікаві паралелі.


Сью Таунсенд. Таємний щоденник Адріана Моула /Пер. з англ. А.Сагана. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2013

five англійська література дорослішання не-такі підліткова література школа що читати дітям щоденники